Odborníci odsuzují zákaz spalovacích motorů, na jednom se ale shodnou

Samuel Novotný
  • Evropa se má od roku 2035 stát bezemisním kontinentem
  • Experti však připravované zákazy spalovacích motorů kritizují
  • Místo toho bychom se prý měli zaměřit na samotné palivo
Fosilní palivo během spalování v plném proudu
Fosilní palivo během spalování v plném proudu

Není žádným tajemstvím, že Evropská komise pracuje na chystaném omezení a následném zákazu spalovacích motorů. Omezení by mělo přijít formou normy Euro 7, a to do roku 2025. Kompletní zákaz výroby automobilů s konvenčním pohonem by pak měl přijít o deset let později, tedy v roce 2035.

Zákaz spalovacích motorů? Odborníci jsou proti

Toto rozhodnutí je však hojně kritizováno experty ze Sdružení strojírenského průmyslu (VDMA). Tato frankfurtská skupina evropských expertů a společností prosazuje myšlenku, že problémem nejsou samotné spalovací motory, nýbrž jejich palivo.

Dle hlavních argumentů sdružení by mohlo mít rozhodnutí negativní dopad na celý průmysl. Například by mohlo dojít k ohrožení až 160 000 pracovních pozic zabývající se pohonnými jednotkami. Kromě toho by prý mohlo dojít také k ohrožení průmyslové síly Evropy.

Syntetické palivo od Porsche se bude tanktovat stále stejně
Syntetické palivo od Porsche se bude tanktovat stále stejně

Čtěte také: Evropská komise hodlá tvrdě zakročit. Uhlíková daň vyjde dovozce pekelně draho!


Výrobci hledají řešení v syntetických palivech

„Spalovací motor poháněný ekologickým palivem zůstává nezbytným doplňkem na cestě k elektrifikaci silniční dopravy. Problém není koneckonců ve spalovacím motoru, ale místo toho je ve fosilních palivech, která dodnes používáme,“ prohlásil prezident sdružení, Karl Haeusgen.

Nejde zdaleka o prvního člověka či společnost, který si s touto myšlenkou minimálně pohrává. Třeba takové Porsche investuje nemalé peníze do vývoje syntetických a ekologických biopaliv. Některé výzkumy však tvrdí, že ekologičnost těchto paliv je dost sporná.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články