3 nejnadějnější typy baterek, které mohou změnit svět. Dožijete se toho?

Roman Macháč
  • Náš portál pravidelně informuje o nových technologiích z oblasti baterií
  • Vybrali jsme proto 3 nadějné projekty, které mohou způsobit revoluci
  • Změní svět elektromobility, nebo upadnou v zapomnění?
Nabíjení elektromobilu, ilustrační foto
Nabíjení elektromobilu, ilustrační foto

Mezi největší slabiny elektromobilů patří baterie, přitom se jedná o nedílnou součást každého nového vozu. Ačkoliv historie elektroaut sahá až do roku 1828, kdy slovenský fyzik Štefan Aniján Jedlík sestavil první elektromotor, tak vývoj baterií není tak jednoduchý a vyžaduje mnohem komplexnější přístup. Na světě nyní existuje několik druhů akumulátorů a další vznikají na pravidelné bázi. Náš portál o pokusech vědců pravidelně informuje, a tak bychom nyní rádi vypíchli nejslibnější projekty, na které se těšíme.

StoreDot vyvíjí „nesmrtelnou baterii“

Na první příčce se umístil izraelský startup StoreDot, který v tuto chvíli vyvíjí baterii do elektromobilů, která se umí sama opravit. Průkopnická firma odhalila patentovanou technologii regenerace článků, která může fungovat i v případě, že je baterka přímo ve vozidle.

Nový systém dokáže identifikovat článek nebo řetězec článků, který trpí nedostatečnou výkonností a dočasně je vyřadí z provozu, aby došlo k obnovení na 100% výkon. Prodlouží se tím nejen životnost, ale také dojezd.

StoreDot vyrábí i články 4680
StoreDot vyrábí i články 4680

Američané se soustředí na energetickou hustotu

Z Izraele se nyní přesuneme na USA. Tamní startup Group14 Technologies testuje anodu na bázi křemíku a uhlíku, která rapidně navyšuje hustotu uložené energie, a to o desítky procent. Technologii dokázala úspěšně využít čínská firma Farasis Energy, která pomocí upravené anody navýšila hustotu svých lithium-iontových baterií o rekordních 27 % z 260 Wh/kg na 330 Wh/kg.

Udávaná životnost baterky je více než 1000 nabíjecích cyklů. Mezi další benefity patří rychlé nabíjení z 10 % na 80 % za méně než 20 minut, přičemž 90 % nominální kapacity je k dispozici i při teplotách přesahujících -20 °C. Bez problémů by baterie měla vydržet nájezd přes 1 milion kilometrů.

Energetická hustota je u baterií extrémně důležitá
Energetická hustota je u baterií extrémně důležitá

Čtěte také: Proč nedokážeme nabít baterii elektromobilu za pár minut?


Tesla inovuje, revoluci tedy čekat nemůžeme

Výše zmíněné baterie jsou stále lehce z říše snů, a tak se pojďme přesunout blíže k realitě. Americká automobilka Tesla chce odstartovat elektromobilovou revoluci s bateriovým článkem 4680, který přináší řadu velmi zajímavých benefitů.

Při masové výrobě bude hrát obrovskou roli cena, která by se měla s příchodem článku 4680 rapidně snížit, a to až o 56 % v přepočtu na kWh. To by jinými slovy znamenalo dosažení cenové parity se spalovacími vozy. Baterie dále zvládne nájezd až 3,5 milionu kilometrů, tedy zhruba 10 000 nabíjecích cyklů.

Technické specifikace mají být také více než uspokojivé. Bateriové články 4680 mají být až 6× výkonnější, mají mít 5× více energie uvnitř a slibují o zhruba 16 % delší dojezd elektromobilu.

Revoluční baterie Tesla 4680
Revoluční baterie Tesla 4680

Dočkáme se někdy?

A nyní krátké zamyšlení na konec. Dočkáme se vůbec někdy slibovaných „revolučních“ baterií, které nadobro smažou výhodu spalovacích aut? Vývoj jde neustále dopředu a ani největší pesimisté by neměli takovou možnost jednoznačně vyloučit. Jedno je jisté – automobilový průmysl se razantně mění a kdo se nepřizpůsobí, ten zažije krušné časy. Jen si vzpomeňte na takovou Nokii, která byla na první pohled neporazitelná a kde je nyní?

Je krásné snít o tom, jak budou baterie fungovat za pár let. Důležité ale bude překlopení snů do fyzického produktu, a to je oblast, ve které nyní Tesla vede. Prototypy existují, fungují a partneři připravují výrobní linky. Lidstvo nemusí nutně během pár let najít baterie, které se dobijou za minutu a nabídnou 1000 km dojezdu, ale je potřeba rozlousknout způsob, jak budou tyto produkty co nejvíce použitelné. Nesmíme zapomínat na to, že svět není jen o číslech.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

Technologiím se věnuji už dlouhých 14 let. Mobily, umělá inteligence, elektromobily – nic mi není cizí. Za tu dobu jsem sepsal tisíce článků, natočil tisíce videí a nasbíral statisíce sledujících na sociálních sítích.


Komentáře


Nejnovější články