Rozuzlení bizarního případu. Číňanka se musí Tesle za své činy omluvit
- Výrobce elektromobilů vyhrál soudní spor v Číně
- Doprovázely ho protesty a mnoho lží
- Nakonec Tesla po 2 letech prokázala pravdu a vyhrála

Americká Tesla se v roce 2021 ocitla v bizarní situaci, kdy v Číně čelila zvláštní situaci. Paní Zhang, která je majitelkou elektromobilu Tesla Model 3, totiž chodila do prodejen a na akce automobilky, kde proti ní protestovala. Celá situace zašla až tak daleko, že se do ní musela vložit tamní policie a později byla dle informací serveru Electrek řešena skrze soudní procesy.
U Tesly údajně selhaly brzdy
Možná se ptáte, co k takovému chování paní Zhang vedlo. Prý šlo o nehodu elektromobilu, kterou měl způsobit defekt na brzdách vozu. Incident se prý ale stal jiné majitelce a to paní Li. Tesla na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat a tradičně se podívala pod pokličku nabouraného elektromobilu. Po získání potřebných dat o jízdě vyšlo najevo, že je pravda jinde.
Když Tesla sáhla dovnitř zasaženého vozidla a získala data o jízdě, tak se ukázalo, že byla na vině nehody sama řidička. To pak během soudního procesu potvrdila i nezávislá inspekce, která elektromobil kontrolovala. Brzdy byly naprosto v pořádku, což již dříve tvrdila Tesla. Majitelka navíc před právním úkonem této inspekci bránila, což rozhodně stojí za zmínku a nepřidává to jejímu tvrzení o defektu na důvěře.

Čtěte také: Tesla zavádí nový poplatek za „zbytečné“ nabíjení. Kolik zaplatíte a proč?
Tesla spor vyhrála
Tesla mimo jiné sdílela podrobný popis chování paní Zhang, které předcházelo jejímu zatčení. Jde o zajímavý příběh, kdy do obchodu Tesly dovezla nabouraný vůz a údajně zaplatila modelkám, aby u něj stály. Takových protestů udělala hned několik, ovšem ten nejznámější proběhl na Šanghajské Motor Show.
Čínský lidový soud v provincii Shaanxi přináší výsledek celého sporu, dle kterého je na vině jasně majitelka nabouraného elektromobilu. A jaký ji čeká trest? Musí smazat všechny příspěvky na sociálních sítích, kde tvrdí, že selhala brzda automobilu. Kromě toho musí společnosti Tesla sepsat veřejnou omluvu a zaplatit celkem 22 tisíc čínských juanů za inspekci a pokrytí zákonných procesů. V přepočtu to činí asi 70 tisíc korun.
Autor článku
Bývalý redaktor webu Elektrickevozy.cz.