Proč je vodík romantický nesmysl pro pohon dnešních aut?

redakce
  • Pojďme si porovnat efektivitu běžného elektromobilu a vozu na vodík
  • Vodíkový pohon v mnoha disciplínách prohrává na plné čáře
  • Proč se tedy nehodí v dnešní době pro osobní dopravu?
Vodík se „tankuje“ podobně jako benzín nebo nafta
Vodík se „tankuje“ podobně jako benzín nebo nafta

Přiznám se, že nejsem vůbec nadšený, že to takto špatně s vodíkem do aut vychází. Ale realita už je taková. Když postavíme proti sobě efektivitu elektromobilu (BEV) a auto osazené vodíkovým palivovým článkem, prohrává auto s vodíkem v mnoha disciplínách.

Možná je to docela troufalost se takto v nadpisu a dále v článku vyjadřovat. Přece Toyota, Renault a další světové automobilky stále věnují tolik energie a peněz do vodíkového pohonu. Copak  nejsou jejich šéfové dost chytří? Určitě jsou a je pak pro mne záhadou, co celou tou hrou sledují či sledovali. To své tvrzení se nyní pokusím níže dokázat při porovnání účinnosti obou aut, tedy podobně, jako jsem to udělal v minulém článku.

Co je na vodíku tak přitažlivého?

Asi ten zázrak, když hoří. Učili nás to už na základní škole. Když hoří, slučuje se s kyslíkem, uvolní se tepelná energie a vzniká voda v podobě páry. Nevznikají žádné exhalace, pouze vzniká ta životodárná voda a nic víc. Pak je to taky nejlehčí prvek, ale jeho hořením vzniká nejvíce tepelné energie ze všech plynů na jeden kilogram hmoty plynu. Má celou řadu dalších jedinečností a také celou řadu potíží při jeho praktickém využití.

Vodíkové auto
Vodíkové auto

Čtěte také: Jak transportovat vodík po Evropě? Země spolupracují na přímočarém řešení


Vraťme se ale k porovnání

Obě auta jsou poháněna elektřinou. Rozdíl je jenom v tom, že to vodíkové si elektřinu samo vyrábí ve svém palivovém článku z vodíku. Takže stačí nastavit stejnou startovní čáru pouze tím, že do nich před výjezdem vložíme stejné množství energie.

Dosáhneme toho přibližně tak, že u elektromobilu pouze změříme energii na dobití baterie a následně stejným množstvím elektrické energie vyrobíme vodík vysokoteplotní elektrolýzou vody. Oba procesy lze učinit s minimem ztrát s tím, že ty trochu větší ztráty při výrobě vodíku velkoryse přehlédneme. Zde je však třeba zdůraznit, že k výrobě vodíku nelze v našem porovnání využít nějaké fosilní palivo, byť z něj by byla výroba lacinější. Důvodem je, že takové palivo má již samo o sobě na vstupu procesu vysokou vnitřní chemickou energii.

A co dál?

Aby se vodík do auta vešel, musíme ho z důvodu snížení objemu stlačit do bomby v autě, obvykle na tlak 350 až 700 barů. To ale značnou část ekvivalentu původní energie spotřebuje a o tu pak bude samozřejmě zkrácen i dojezd. Uvádí se, že v reálné praxi nás celkové stlačení do bomby v autě energeticky připraví zhruba o 30 % z původní chemické energie uložené ve vodíku. Po tomto stlačení sice mohou již obě auta vyjet na společnou porovnávací jízdu, ale s vědomím, že to vodíkové má využitelné energie již díky ztrátám při natlakování pouze 70 %. U startu opět velkoryse zanedbejme, že právě i auto na vodík musí chvíli jet na svoji baterii, než dostatečně zahřeje palivový článek.

Předpokládejme též, že obě auta mají stejný odpor vzduchu, valivý odpor, ztráty v elektromotoru a tak podobně. Ale je zde značný zádrhel v podobě účinnosti palivového článku. Ta špičková se uvádí kolem 60 %. Takže těch zbylých 70 % energie v bombě u auta na vodík se ještě sníží vynásobením číslem 0,6. Tím dostaneme 70 × 0,6 = 48 %. Ano, auto na vodíkový palivový článek má celkovou energetickou účinnost, při podmínce srovnatelného energetického vstupu, přibližně poloviční než v případě elektromobilu.

Vodík může dávat smysl v dopravě, kde je velká baterie nevýhodou
Vodík může dávat smysl v dopravě, kde je velká baterie nevýhodou

Čtěte také: Chcete se zasmát? V Česku bude do roku 2030 jen pár desítek vodíkových stanic


Problémů s vodíkem je hned několik

Poloviční účinnost znamená i poloviční dojezd. Zároveň to znamená, že celá polovina vložené energie se promrhá. Problémy s vodíkem však nekončí. Auta na vodík jsou i výrobně mnohem dražší, mají menší špičkový výkon, menší úložný prostor a jejich servisování je mnohem nákladnější. Sice doplníte vodík mnohem rychleji než trvá nabití akumulátoru, ale otázkou je, kde a kolik může být vozů v řadě za sebou, aby nepoklesl tlak. U elektromobilu to je jednoduché. Předpokládá se, že pokud nedobijete baterii doma, budete mít možnost v budoucnu třeba u supermarketu, na sídlišti, nebo u motorestu, či hotelu.

Stavba vodíkové plničky je mnohonásobně nákladnější, a sice v řádu desítek milionů korun. Musí být velké tlakové nádoby, jsou nutné obrovské nároky na čistotu vodíku či bezpečnost. Bude tam také vždy obsluha, kompresory musí stále dotlakovávat zmíněných 30 % procent z energie, kterou si následně odveze každý automobil. To je obrovský výkon. Musí být tedy i zde masivní elektrické přívody a zajištěn dovoz vodíku v tlakových cisternách. Jenom stát s absencí smysluplné vize může chtít dražší auta s poloviční účinností a podporovat budování tak drahé infrastruktury.

Závěrem

Výstavbu takových drahých a nesmyslných doplňovaček má bohužel v plánu i náš stát. Zmínil to nový ministr dopravy Kupka ve zveřejněném rozhovoru ze dne 15.2.2022. Ale proč, když lze tak snadno zjistit, že je to ve srovnání s elektromobily drahé a neekologické. Byla by však velká hloupost vodík šmahem jako palivo zatracovat. Třeba studie pro využití kapalného vodíku v letecké dopravě jsou svými výsledky velice zajímavé. Tam jsou zatím baterie pro dlouhé lety stále příliš těžké.

Text nám do redakce zaslal náš čtenář Ing. Milan Prokop, magazín Elektrickevozy.cz článek s jeho souhlasem publikuje.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články