Podvody v bezpečnostních testech? Hacker objevil podezřelý kód v systému Tesly

Matouš Vrchota
  • Zdrojový kód u elektromobilů Tesla prý obsahuje podezřelé části
  • Odkazují se na agentury provádějící bezpečnostní testy
  • Euro NCAP kvůli tomu software Tesly prošetřuje
Tesla Model Y, bezpečnostní testy
Tesla Model Y, bezpečnostní testy

Tesla se opět dostává do víru vyšetřování, pomluv a obvinění z nekalých činností. Nedávno se na veřejnost dostaly útržky kódu ze softwaru vozidel, které obsahují speciální kódy, které mají spouštět určitý režim vozu při bezpečnostních testech. Tesla se za to dostala do hledáčku i evropské nezávislé bezpečnostní agentury Euro NCAP, zda nefalšuje podmínky, ve kterých jsou vozy testované.

Podvádí Tesla v testech bezpečnosti, nebo ne?

Vše začalo před několika týdny, kdy se do průzkumu své Tesly pustil amatérský hacker s přezdívkou Green. Na Twitteru zveřejnil, že během svého objevování našel kódy odkazující na NCAP. Již dříve se setkal s podobnými útržky zmiňujícími čínské, korejské i evropské bezpečnostní agentury. Mohou to být speciální kódy, které Tesle zajišťují tak bezvadné výsledky v testech bezpečnosti?

Nelze přehlédnout, jaké výsledky jsou u modelové řady amerického výrobce pravidelně zveřejňovány. Nejen, že dosahují na ty nejvyšší příčky, přepisují i dosavadní nejlepší výsledky. Nejde přitom jen o evropskou agenturu. Takové hodnoty dosahují modely i v jiných částech světa. Proto, pokud člen komunity přijde s takhle závažným zjištěním, získá si to velkou pozornost.

Tesla Model 3 opět zazářila v testech IIHS
Tesla Model 3 opět zazářila v testech IIHS

Čtěte také: Čínský elektromobil BYD Atto 3 exceloval v testu bezpečnosti Euro NCAP


Formulace tweetu rozvířila velké debaty i obavy

Je ale nutné dodat, že více zdvižených obočí ale nyní způsobuje formulace zprávy zmíněného hackera. Samotná přítomnost kódů ještě nemusí nic znamenat a i tázavý tweet může poukazovat spíše na překvapení majitele Tesly, než okamžité nařčení z podvodů. Takový důkaz se zatím ani nenašel. Někteří ale hned přichází s teoriemi, že Tesla na bezpečnostní testy posílá softwarem speciálně upravené kusy k “likvidaci”.

Do celé věci se vložila i agentura Euro NCAP. Ta se nyní podrobně dívá na několik posledních softwarových aktualizací Tesly, aby prověřila integritu systému. Jedna z možností by mohla být použití geofencingu, který dokáže specifikovat a upravit chování vozu v označené oblasti souřadnic.

Žádný nález ale přímo neimplikuje pochybení Tesly při testech. Tesla sama upřesňuje, že přítomnost kódů v systému není za účelem manipulace s daty, ale kvůli úpravám místních legislativ. To se týká jak povolených rychlostí, odlišností v silničním zákoně nebo i upravených dopravním značením.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.


Komentáře


Nejnovější články