Vše, co víme o Tesla Cybertruck – specifikace, cena, dostupnost
- Cybertruck představila společnost Tesla v pátek 22. listopadu 2019
- Jde o neobvyklé auto, které kombinuje vlastnosti pickupu a sportovního vozu
- V dnešním článku se podíváme na specifikace, cenu, či dostupnost

Článek je průběžně aktualizovaný a doplňovaný o nové informace.
Prototyp Cybertrucku byl světu představen již v roce 2019, nicméně sériově vyráběná verze vozu s finálním designem a specifikacemi se má dostat k prvním zákazníkům až nejdříve ke konci letošního roku. Co všechno jsme se zatím od Tesly dozvěděli a objeví se vůbec někdy Cybertruck třeba i v Česku?
Design, konstrukce, rozměry
„Cybertruck byl navržen tak, aby poskytoval praktičnost pickupu a výkon sportovního vozu.“ píše Tesla na svých oficiálních stránkách. Jde o elektromobil, který je v mnoha směrech obdivuhodný – ať už kvůli tomu, že vyvolává ve společnosti hodně polarizující názory, kdy se někomu hrozně líbí a někomu dalšímu přijde design naopak šíleně odporný, ale třeba také kvůli tomu, že byl vytvořen bez předchozího průzkumu trhu. Někteří si dělají srandu z toho, že si Musk chtěl prostě jen splnit svůj dětský sen a první auto, které nakreslil, by chtěl tímto způsobem zhmotnit a zrealizovat.

Podle Elona byl Cybertruck inspirovaný filmem Blade Runner a také slavným vozem Lotus Esprit, který ve filmu řídil James Bond a uměl dokonce jezdit či spíše plovat pod vodou. Uvidíme, nakolik se Tesla při vývoji a výrobě Cybertrucku v tomto směru inspiruje. Každopádně čím získala automobilka nesmírnou pozornost médií, bylo rozbité okno, které bylo vyrobené z údajně nerozbitného skla. Inu, i špatná reklama je někdy zatraceně dobrá reklama. Od prototypu k finálnímu autu ovšem Cybertruck ujde ještě spoustu cesty a bylo by zvláštní, pokud by tenhle problém výrobce nedokázal do té doby odstranit.

Pokud jde o design Cybertrucku, všimněte si už nezvyklých ostře řezaných tvarů, předních světlometů, či obrněných kol. Základem je téměř neproniknutelný exoskeleton, od ultratvrdé za studena válcované nerezové oceli (30X) se strukturou kůže až po superodolné sklo Tesla Armor Glass. Má být nepoškrábatelný a nezničitelný při vzdorování tvrdým ranám od kladiva, či dokonce by měl přežít i střelbu z pistolové ráže 9mm FMJ. Americká automobilka je známá spoluprací s firmou SpaceX, která patří Elonu Muskovi, a to je také případ Cybertrucku a použití odolnejších materiálů.
Jde o rozměrově větší auto
Coby pickup jde o rozměrově větší auto, které si na silnicích rychle sjedná pořádek. Pro Američany je podobný typ vozu naprosto nejoblíbenější a nejprodávanější, což pro Teslu představuje obrovskou příležitost a prodejní potenciál. Rozměry Cybertrucku jsou 5885 mm (délka), 2027 mm (šířka), 1905 mm (výška). Hmotnost by měla být přes 3 tuny, a to i vzhledem k obří kapacitě baterií, které by měl elektromobil v útrobách vézt.
Neskutečná akcelerace, dlouhý dojezd
Obří Tesla by měla zvládnout nejen jízdu do náročnějšího terénu, kde pomůže adaptivní vzduchový podvozek či vyšší až 16palcová světlá výška vozu, ale také má překvapivě sportovní choutky. Cybertruck zvládne zrychlit z nuly na stovku v nejvýkonnější variantě již za 2,9 sekund, takže půjde o neskutečnou akceleraci na takto velký kolos s baterkami, a vytáhnout to má umět až na 210 km/h. Pokud jde o dojezd, podle varianty zvládne od 400 do 800 kilometrů dle normy EPA.

Jako správný pickup se může pochlubit tím, že v uzamykatelném nákladovém prostoru s objemem 2830 litrů uveze až 1,6 tuny nákladu a utáhne dokonce až 7 tun. Prostornost v nákladovém prostoru a kabině vozu navyšuje ještě přední kufr, tzv. frunk. Cybertruck se také může pochlubit tím, že lze pickup předělat v kompaktnější kempovací vůz, u kterého nechybí například využití vestavěné 220V zásuvky.
Díky pokročilému autonomnímu systému Full Self-Driving pak zase může být bezpečnost elektromobilu ještě o něco vyšší, nehledě už na bezpečnost posádky plynoucí z podstaty tohoto obrovitého kolosu, oproti kterému je téměř každé auto na silnici jen jako papírový drak. Fyzika je zkrátka fyzika.
Varianty, cena a dostupnost
Cybertruck Tesla nabízí ve třech variantách, které se liší nejen cenou, ale také výbavou (pohonem, výkonem, dojezdem). Nejlevnější Cybertruck začíná na částce 39 900 USD (necelých 900 tisíc korun bez daně) – s pohonem zadních kol, dojezdem přes 400 km (dle normy EPA), zrychlením z 0 na 100 km/hod za 6,5 sekundy, či možností táhnout až 3,75 tun.

Střední varianta vychází na 49 900 USD (což je téměř 1,1 milionů korun bez daně) – s pohonem všech kol (2 elektromotory), dojezdem téměř 500 km (dle normy EPA), zrychlením na stovku za 4,5 sekundy, či možností táhnout až 5 tun. A nejvyšší verze Cybertrucku stojí 69 900 USD (přes 1,5 milionů korun bez daně) – s pohonem všech kol (3 elektromotory), dojezdem přes 800 km (dle normy EPA), zrychlením z 0 na 100 km/hod za 2,9 sekund, či možností táhnout až 7 tun.
Výroba elektromobilu bude probíhat v Austinu, tedy v nové Gigafactory Tesly v americkém Texasu. Dodání finální, sériové verze Cybertrucku prvním zákazníkům má začít nejdříve ke konci roku 2021, v případě nejvyšší varianty až později v roce 2022. Uvidíme tedy, nakolik americká automobilka splní plánované termíny s dostupností.
Většinu specifikací již známe nyní, ovšem je nutné zmínit, že podle stránek Tesly jde zatím jen o parametry pro americký trh. Specifikace pro zbytek světa mají být k dispozici až později, a to na základě případných požadavků. Těžko tedy říct, zda vůbec někdy dorazí Cybertruck třeba do Evropy, kvůli zdejším nárokům na bezpečnost provozu. Přiznejme si, v případě nárazových testů by sice dokázal určitě skvěle ochránit posádku, ovšem v případě chodců či cyklistů by byly následky vzhledem k samotným tvarům a fyzice dosti nepříznivé.
Tesla Cybertruck: specifikace
Konstrukce | pickup, rozměry: 5885 × 2027 × 1905 mm, hmotnost: přes 3000 kg |
---|---|
Pohon | elektřina, pohon zadních kol (1 elektromotor)/pohon všech kol (2 elektromotory/3 elektromotory) |
Výkon | celkově až 600 kW/1400 Nm |
Baterie | Li-Ion, až 200 kWh (využitelných ? kWh) |
Nabíjení | rychlonabíjení: max. 250 kW, palubní nabíječka: max. 11 kW, konektory: CCS, Mennekes |
Spotřeba a dojezd | kombinovaná spotřeba: 26,7 kWh/100 km, dojezd: 400/500/800 km |
Výbava a technologie | 17″ dotykový displej, Autopilot (FSD), vestavěná 220V zásuvka, zavazadlový prostor až 2830 l |
Cena a dostupnost | od 39 900 USD (v přepočtu necelých 900 000 Kč), 2021 |
Pokud vás zajímá téma Tesla Cybertruck, sledujte naše zpravodajství a nic podstatného vám neunikne!
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.