Toyota nechce, aby měl každý v budoucnu elektromobil. Co navrhuje?
- Japonská automobilka stále věří v rozsáhlou rozmanitost pohonů
- Toyota si nechce zavírat dveře před běžnými motory a vodíkovým pohonem
- Otázkou do budoucna zůstává, zda se tento krok vyplatí nebo naopak vymstí

Gill Pratt, hlavní vědecký pracovník Toyoty, se domnívá, že „větší rozmanitost hnacích ústrojí“ sehraje svou roli při snižování emisí. Toyota v poslední době zaostává. Druhé největší automobilové značce světa se nedaří držet krok s ostatními automobilkami.
Toyota nechce vše vsadit na jedinou kartu
A to navzdory slibnému začátku na konci 90. let dvacátého a počátkem 21. století, kdy byla na trh uvedena řada hybridních modelů. Japonská značka je v posledních letech vůči bateriovým elektromobilům skeptická a její prezident Akio Toyoda vůči nim často vznáší připomínky.
Navzdory všem pochybnostem má Toyota v úmyslu uvést v příštím roce na trh své první plně elektrické vozidlo – sériovou verzi bZ4X Concept. Japonská firma také plánuje do roku 2030 investovat 13,5 miliardy dolarů do baterií, i když je třeba poznamenat, že toto číslo je výrazně nižší, než kolik financí plánuje do pohonných jednotek elektromobilů nalít konkurence.
Jednou z variant může být vodík
Toyota je díky modelu Mirai, jehož druhá generace byla uvedena nedávno, také průkopníkem v oblasti vozidel s vodíkovými palivovými články. Mnoho lidí však pochybuje o tom, že vodík je životaschopným řešením, vzhledem k vysokým nákladům, nedostatečné infrastruktuře a obecným bezpečnostním obavám. Jedním z oponentů, kteří v minulosti vystupovali proti vodíku, je generální ředitel Tesly Elon Musk, který loni prohlásil, že myšlenka vodíkových aut byla „neskutečná hloupost“.

Čtěte také: Vodíková Toyota Mirai si zapisuje další zářez do pažby, na nádrž urazila rekordní vzdálenost
Bez ohledu na to se zdá, že Toyota myšlence prodeje vodíkových vozidel, vedle BEV a hybridů, stále věří. Hlavní vědecký pracovník firmy Gill Pratt nedávno vystoupil na akci agentury Reuters a uvedl: „(Toyota) věří v rozmanitost hnacích ústrojí. Není na nás, abychom předpovídali, které řešení je nejlepší, nebo tvrdili, že funkční bude jen jedna varianta.“
Budou mít Japonci pravdu?
Značka zjevně nechce sázet na jedinou kartu, což je tah, který může za pár let vypadat buď neuvěřitelně chytře, nebo naopak nesměle a zbytečně opatrně. Zatímco se ostatní výrobci jako Ford a GM zavázali k čistě bateriové budoucnosti, bude zajímavé sledovat, jak se bude rozvíjet plán Toyoty méně investovat do bateriových elektromobilů a držet se i dalších možností.
Autor článku

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".
Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".