Proč nenajdete u elektromobilů Tesla funkce Apple CarPlay a Android Auto?

Luboš Srb
  • Apple CarPlay a Android Auto jsou funkce k propojení vozu se smartphonem
  • Nicméně Tesla je oficiálně u svých aut prostě nenabízí
  • Jaké jsou důvody? To rozebereme v našem dnešním redakčním článku
Tesla Model 3, interiér
Tesla Model 3, interiér

Dnešní nejmodernější automobily jsou doslova počítače na čtyřech kolech a v případě Tesly se často používá přirovnání iPhone na čtyřech kolech. Jenže s Applem nechce mít Tesla nic společného a ani velmi povedenou funkci Apple CarPlay, či alternativu v podobě Android Auto, prostě svým zákazníkům nenabízí. Přitom tyto technologie najdeme už u 98 % nových aut a jde o velmi povedené služby.

Tesla u svých aut nenabízí funkce Apple CarPlay a Android Auto

Oficiální důvod automobilka Tesla nikdy neřekla, proč nenabízí Apple CarPlay a Android Auto, ovšem není zas až tak složité tomu celému přijít na kloub. Jde především o to, že Tesla je spíše softwarovou společností než tradiční automobilkou, která by se musela v otázce moderních technologií spoléhat spíše na externího dodavatele. A tak si Tesla vyrábí vlastní řešení, koneckonců v rámci celého svého ekosystému. Například elektromotor, baterie, ale i sedačky jsou u Tesly vlastní výroby.


Co je Apple CarPlay a Android Auto? – Jsou to funkce, které umožňují rychlé a velmi jednoduché propojení chytrého telefonu s vozidlem, přičemž prakticky do infotainmentu vozu dostanete obsah svého smartphonu, ať už jde o hudbu, navigaci, ale samozřejmě i telefonní seznam s možností uskutečňování hovorů. Vše pak ovládáte například přes dotykový displej v autě.


Vlastní řešení od Tesly

Co tedy u Tesly najdeme, tak je vlastní řešení pro spárování auta s mobilem, kdy můžete mít ve voze pohodlně funkce jako kalendář, hovory, kontakty, hudba, ale nechybí ani velmi povedení odemykání telefonem a dálkové ovládání vozu přes smartphone. Pro majitele elektromobilu Tesla může být nevýhodou akorát jen to, že s absencí funkcí Apple CarPlay a Android Auto nedostanou do uzavřeného systému Tesly některé aplikace, jako je třeba jiná navigace, WhatsApp, apod., jenže upřímně bude vám něco takového chybět?


Čtěte také: Tesla může se svým mistrovským plánem vydělat mnohem víc peněz, než se čekalo


Svou roli jistě hraje i fakt, že za licenci služeb Apple CarPlay a Android Auto se musí platit a proč by si tedy softwarová společnost nevyvíjela raději vlastní řešení než se spoléhala na konkurenční software? Konkrétně v Applu má Tesla asi největší konkurenci, protože také očividně vyvíjí vlastní projekt elektromobilu s autonomním řízením a hlavně mezi oběma společnostmi panuje rivalita. Elon Musk už dříve uvedl, že Apple je hřbitovem pro nadané zaměstnance Tesly, které mu občas právě Apple přetáhne.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články