Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | koronavirus | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

Přelomový objev má umožnit čerpání solární energie i v noci

  |  Daniel Fousek  |  35 komentářů

Ne, není to žádná volná energie ani konspirace. Výzkumníci z australské Curtinovy univerzity vyvinuli nový způsob, jak chemicky vázat energii přímo do solárních kolektorů tepla a při nedostatku světla ji zase uvolnit.

Velkým problémem solární energie vůbec je její nestabilita vzhledem k proměnlivosti počasí. Zatímco v současnosti se výzkum zaměřuje na velkokapacitní lithiové baterie k uchování elektrické energie, jako to dělá např. Tesla nebo Siemens, Australané na to šli z druhého konce.

Na vývoji tzv. tepelné baterie spolupracoval tým profesora Craiga Buckleyho z Curtinovy univerzity spolu s energetickými společnostmi United Sun Systems a ITP Thermal. Princip ohřevu je úplně jednoduchý a není to vlastně nic nového. Záření se zkoncentruje zrcadly z velké zachytávané plochy na malou oblast s kolektory tepla, kde je generátor elektřiny na bázi Stirlingova motoru.

Stirlingův motor umožňuje roztočit připojenou turbínu pouze dodáváním tepla do jedné části uzavřeného cyklu a má poměrně dobrou účinnost, až 40 % tepla přemění na elektřinu. V praxi je samozřejmě kvůli omezené provozní teplotě číslo nižší, ale stále se jedná o slušnou hodnotu, běžné generátory s parní turbínou mohou být účinnější, jenže jsou mnohem komplikovanější a větší. Podobné systémy jsou ve vývoji již od roku 1987, kdy si Roelf Meijer patentoval otočný solární talíř pokrytý zrcadly, který posílá teplo do zavěšeného motoru.

Žádné křemíkové články, jen kolektor a pár trubek. To, co představuje průlom ve výzkumu, je až následný děj v materiálu umožňující uchovat energii. Při dobíjení článku dochází k tepelnému rozkladu hydridů a uhličitanů kovů. Při tom zůstane v podkladu kovová vrstva a do potrubí se uvolňuje vodík a oxid uhličitý. Při nedostatku energie proces funguje opačně a zařízení uvolňuje slučováním molekul teplo.

Vědci doufají, že tento způsob uchování energie nabídne dobrou alternativu standardních akumulátorů. Jednotka umožňuje v současnosti dodávat 46 kW elektrického výkonu a mohla by se hodit do průmyslu, kde by výpadky proudu ohrožovaly výrobu.

zdroj: Phys.org

ŠTÍTKY:, , , , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
9 Comment threads
26 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
VlKDaniel FousekOmastaMates 19755Jan Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Jaroslav
Jaroslav

46 kW jednotka by zvládla dva, tři rodinné domy komplexně teplem a elektřinou celoročně napájet….

arnošt
arnošt

Na Sahaře například ale ne v mírným pásmu mimo léto. Možná by to chtělo i myslet trochu.

Karel IV
Karel IV

900 televizí

beaver
beaver

v článku chybí plocha, kterou je třeba na koncetrování světla … jestli jde o hektary, je to zase jen pro Austrálii …

DEZO
DEZO

tipuju, ze cim vic hektaru, tim vic elektriky.
nebo obracene??
z hektaru FVE sklis nasich podmínkách az 1.5MWp, takte tech 46kW by solar s ucinnosti 15% dal z nejakych 300m2. jestli tohle ma v realu dvojnásobek, tak zkus trojčlenku, nebo to jen vydel dvěma a napis nam vysledek

Kerosin
Kerosin

Moc hezká myšlenka. Držím jim palce.

Evžen Přibyl
Evžen Přibyl

EP nejedná se o žádný nový objev, tzv. fokusační solární elektrárny (o ploše stovek natáčivých zrcadel i několik hektarů, fokusující solární záření na velmi malou plochu, v článku “kolektor”) se, převážně ve státech s vysokou solární radiací, staví již cca 40 let, rovněž způsob akumulace zachycené solární energie pomocí tavenin solí nebo zmíněných hydridů kovů není nový (jedná se o teploty běžně 600 – 800°C). Neznám text anglické předlohy, ale pro konverzi tepelné energie na točivou a tedy následně elektrickou se používají turbíny (ne Stirlingův motor o nižší účinnosti) v kterých expanduje vysokoteplotní pára (ne vždy vodní). Celková účinnost konverze… Číst vice »

Jirka_26
Jirka_26

Všechny solární a větrné systémy jsou slepou cestou, protože nedokáží dodávat energii kontinuálně. Jakýkoli převod na elektřinu, teplo nebo já nevím co a pak zase zpět a dodat do sítě je ztrátový, tedy se už tak špatná účinnost zhorší. Větrné elektrárny nás mohou bolet tím víc, jak jich bude přibývat, protože vítr má svou ekologickou funkci a pokud mu odebereme energii, nebude ji moct využít tak, jak je zapotřebí. Otázkou totiž je, jestli právě řady a velké sestavy větrných elektráren nenarušují přírozenou tvorbu počasí a nepřispívají k suchu a vedrům, které svádíme na CO2… Pokud vím, tak nějaká měření se… Číst vice »

ferda
ferda

Ty seš pěknej kolík. Ani já jen s fyzikou ze střední bych nenapsal, že vítr přemisťuje teplotu a že solární elektrárny jsou na tom lépe,protože co přijmou tak zase nějak vydávají. Ty vydáváš taky energii, ale s nulovou účinností :-)))

Jirka_26
Jirka_26

Zkus u toho, co jsem napsal trochu myslet. Já vím, myšlení bolí…

Václav
Václav

Zkus to sám myslet. Napsat, že soláry a větráky způsobují vedra , může jen opravdový trouba co papouškuje něčí prohlášení bez vlastního mozku.

Jirka_26
Jirka_26

Další, který nechápe psaný text.

Karel
Karel

Klid, vždy se najde nějaký mamlas, který není ochoten uvažovat o věcech v souvislostech.

Kerosin
Kerosin

No sice jste to vše popsal velmi laicky, ale pro vyjádření myšlenky beru. Nicméně, i kdyby to v některých případech byla pravda, zůstává jedna zásadní otázka – co jiného tedy dělat? Víte ono je hezké popsat potenciální problém, ale lepší je na něj mít řešení. Souhlasím, že všechny OZE mají své mouchy, ale bohužel – nic lepšího nemáme, nebo vy o něčem víte? Já se obávám, že si na všechny ty neduhy, a v čele s tím, že se občas (při krátkých zamračených dnech bez větru) prostě bude nedostatek elektřiny. Prostě už nebudeme moci být tak “vycapení” a dožadovat se… Číst vice »

Jirka_26
Jirka_26

Asi tak, před cca 80 lety přišel jistý Rakušan jménem Viktor Schauberger s tzv. repulzním pohonem, což je obrácený systém, než se používá dnes. Tvrdil, že současné energetické stroje jsou expanzívní, tedy Zemi nepřátelské a je nutné používat stroje implozívní. problém je, že se zatím nikdo relevantně implozivními stroji nezabývá nebo je mu v tom bráněno. Viktor sestrojil repulzní pohon na žádost/rozkaz Hitlera, který poháněl zvonovité létací stroje (Haunebu I a II), které dosahovaly rychlosti až 2200 km/h s tím, že nevyzařovaly teplo, ale okolí těch strojů se silně ochlazovalo. Jinak žádné vrtule, žádné viditelné motory, jen zvonovitá konstrukce. Jestli… Číst vice »

Boko
Boko

Moc čteš a slepě věříš kdejaké kravině. O Schaubergerovi se traduje leccos, stejně jako o zázračných zbraních, které měly Hitlerovi na poslední chvíli vyhrát ztracenou válku…. Nic z toho se nepotvrdilo. Stejná fáma jako studená fúze. A mimochodem, nic z toho, co koreluje s přírodními cykly (střídání dne a noci, roční období atd.) není slepou cestou. Jen nám zatím chybí efektivní technologie na překlenutí neúčinného cyklu (noc či zima).
To se ale může do deseti let změnit.

Jirka_26
Jirka_26

O Schaubergerovi se netraduje nic, hodně lze dohledat v dobové literatuře a o Haunebu se toho napsalo všetně nějaké dokumentace a fotografií docela dost. Ohledně zázračných zbraní – Němcům chyběl čas a prostředky na jejich dokončení a rozjetí sériové výroby. Nebylo dost surovin a nakonec i schopných lidí, jako letců atd. Ale to je akademická debata a sem to jaksi nepatří.

Karel
Karel

Tak tohle je naopak hodně divoké od Tebe. :)
Na druhou stranu je to krásná ukázka toho, že nikdo není dokonalý… a to je vlastně dobře.

Jirka_26
Jirka_26

Proč myslíš, že je to divoké? Také se mluvilo o tom, že Němci neměli jadernou zbraň a dnes se pomaličku přiznává, že to bylo tehdy jinak…

Milan
Milan

To jsou jen povídačky, nicméně nás čistá energie už trápit nemusí – v roce 2000 žilo na zemi 6miliard lidí, dnes už téměř 8miliard a mezi 2040-2050 dosáhne lidská populace 10miliard, což je podle několika seriózních studií maximum, kolik Země uživí a o tom, co bude pak není třeba dlouze přemýšlet… V roce 2100 už možná nevyrobíme nic složitějších než trakař….

Jirka_26
Jirka_26

Země potravinami uživí 20 miliard lidí, ovšem to se musí přřestat válčit a dělat další pitominy a věnovat se důležitým věcem.

VlK
VlK

Země možná uživí 20 miliard lidí, ale inteligentních, ne 20 miliard opic, které se dnes nejvíc množí..

lol
lol

Docela to melo hlavu a patu, ale jaks napsal ze pribojove elektrarny by mohli spomalovat otaceni zeme tos zabil! :D vetsiho blba by clovek pohledal

Jirka_26
Jirka_26

Ne že by mohly, ale skutečně se to děje, před asi patnácti lety byla tato informace zveřejněna i s přesnou hodnotou zpomalování (tu si ale moje sklerotická hlava nepamatuje). Konrétně na Wiki pod heslem Přílivová elektrárna se to píše, ale není tam hodnota zpomalování.

Mates 19755
Mates 19755

Když vemu v uvahu že celá planeta má roční spotřebu 8minut svítícího slunce ,které dělá taky vítr.tak si nedokážu představit že větrné elektrárny se můžou na negativnim počasí nějak zasloužit. Spíš pochybuju o fotovoltaických elektrárnách kdy je učinost asi 20 25 procent a ostatní se tedy nejspíš mnění na teplo které škodí.Více se mi jako pavědcovi líbí elektrárna jako tady v článku kdy je světlo přeměněno na teplo to pak využito na energii a zbytek světla odražen (že nedopadá na zem) do vesmíru,alspon tedy z části. Jako pavědec bych navrhoval (a ber mne prosím s rezervou)udělat sít vysokotlakého potrubí kde… Číst vice »

Omasta
Omasta

Naprosto souhlasím s Jirka_26, že větrné ekektrárny způsobují dlouhotrvající vedra a sluneční panely ohřívají půdu nejvíc v létě. Způsobují nutnost zapínat klimatizaci, takže vlastně jen škodí zachycováním tepla.

Mobilní zobrazení