Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | filmy o elektromobilech | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Lotus Evija: plně elektrický a pekelně výkonný hypersport

  |  Luboš Srb  |  diskuze

Do výroby elektromobilů se dala už i legenda mezi sportovními vozy. A výsledek opravdu stojí za to!

Jen pro pár vyvolených

O něčem podobném může většina lidí na této planetě jen snít. Pokud totiž nebude dostatečně velkou překážkou ultravysoká cena, pak to zcela jistě bude záměrně limitovaný počet vyrobených kusů (130), díky čemuž půjde troufáme si tvrdit výhradně o sběratelský kousek, který totiž posouvá hranice nejen elektromobility, ale především hypersportů.

Na cestě za dokonalostí

Nový Lotus Evija přichází se supersportovním vzhledem hypersportu, za kterým se v posledních desetiletích honily automobilky McLaren a Ferrari – aby světu dokázaly, kdo je na čtyřech kolech ten nejrychlejší. Nicméně společné prvky bychom našli i s novým Tesla Roadsterem (2020), ovšem první Roadster bral tehdy inspiraci zase u Lotusu Elise, takže si obě firmy zřejmě nakonec nemají co vyčítat. Všímejte si přitom nejen agresivních křivek, ale také různých otvorů pro lepší proudění vzduchu, nebo speciálních kamer místo zpětných zrcátek, které automaticky zajíždějí podobně jako dveřní kliky u Tesly či Jaguaru.

Plně elektrický a maximálně pekelný

Plně elektrický a pekelně výkonný hypersport od britské značky disponuje celkem čtyřmi elektromotory s celkovým výkonem 1 972 koní a točivým momentem 1 700 Nm. Díky tomu dokáže Lotus Evija zrychlit z 0 na 100 km/hod pod 3 sekundy, z 0 na 300 km/hod pod 9 sekund, čímž je nejrychlejším ze všech konkurenčních hypersportů. Maximální rychlost činí něco přes 320 km/hod.

Tip: Tesla Roadster: rozhodující úder spalovacím autům?

Dojezd 400 km a dobití za 9 minut?

Výborně zní ovšem také specifikace, které u elektromobilu řešíte možná o trochu častěji. Evija dostala 70kWh battery pack a dokáže s ním ujet zhruba 400 km na jedno nabití, což je u hypersportu opravdu hodně. Na druhou stranu nikde není psáno, jak moc si při tom můžete vychutnávat rychlou jízdu. Následné dobíjení z 0 na 80 % zabere pouhých 12 minut, tedy při využití superrychlé 350kW dobíjecí stanice, kterých zatím po světě moc není. Na 100 % trvá dobití celkově 18 minut a v budoucnu s příchodem 800kW superrychlých dobíječek to pak bude pouhých 9 minut!

Cena a dostupnost

Nový plně elektrický hypersport Lotus Evija se začne vyrábět v roce 2020 a bude vyroběných pouze 130 kusů. Každý přitom vyjde na zhruba 2 miliony dolarů, v přepočtu více než 42 milionů korun.

ŠTÍTKY:, , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
  Přihlásit k odběru  
Upozornit na
Mobilní zobrazení