Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Tesla Roadster (2020): rozhodující úder spalovacím autům?

  |  Luboš Srb  |  4 komentáře

Sportovní elektromobil od Tesly působí jako z budoucnosti. Tesla Roadster dokáže zrychlit z 0 na 100 km/hod pod 2 vteřiny, čímž překonává všechna sériově vyráběná auta na světě. Dále umí jet rychlostí přes 400 km/hod a její dojezd dosahuje neskutečných 1 000 km. A to není zdaleka vše!

Mnozí zastánci aut se spalovacím motorem se bojí o budoucnost konvenčních aut a snaží se neustále kritizovat cokoliv z říše elektrických vozů, protože co kdyby jejich oblíbené vozy opravdu byly vytlačeny právě nastupujícími elektromobily? Takový scénař sice ani my neočekáváme, nicméně už jsou to dvě století, kdy byla vynalezena pohonná jednotka využívající benzin jako palivo. A tak je nejvyšší čas na pokrok a inovace.

Zabiják benzinových aut?

V tomto směru by se podle tvrzení Tesly měl stát její sportovní čistě elektrický vůz Roadster klíčový a odstartovat opravdovou automobilovou revoluci. “Smyslem, proč toto auto děláme, je dát rozhodující úder benzinovým autům. Řídit spalovací sporťák bude v porovnání s tímto autem jako projížďka předpotopním autem.” Až čas ovšem ukáže, jestli je to pravda, nebo nikoliv. Žádné spekulace a názory obou směrů s tím nic neudělají.

Futuristický design

První generace Tesla Roadster se objevila již v roce 2008, nicméně opravdu pokrokový je až nejnovější elektrický model Tesla Roadster z roku 2017, občas označovaný jako Roadster II. Jde vesměs zatím jen o koncept, který by se měl vyrábět až v roce 2020, pokud tedy půjde vše podle plánu. A co všechno podle Elona Muska aspol umí?

Už při pohledu si všimnete neskutečně moderního a nadčasového designu, využívajícího aerodynamických prvků. Jako u jiných roadsterů zde samozřejmě chybí střecha, respektive je otevřená. A část je skleněná. Zvláštností jsou rovnou 4 místa k sezení, což u tohoto typu automobilu nebývá vůbec obvyklé, a pak také kola – přední jsou totiž menší, než ta zadní.

Specifikace, kterým se dá těžko věřit

Ze všeho nejzajímavější jsou ovšem specifikace kolem elektromotoru a výkonu, či dojezdu. Sportovní elektromobil Tesla Roadster totiž disponuje ultravýkonnou pohonou jednotkou skládající se rovnou z trojice elektromotorů (!), přičemž jeden je vepředu a dva vzadu, s celkovým točivým momentem 10 000 Nm. Díky tomu dosáhne sporťák zrychlení z 0 na 100 km/hod za cca 1,9 sekundy – jde tedy o nejrychlejší auto na světě, pokud se bavíme o sériové výrobě. A pochlubit se také může maximální rychlostí přes 400 km/hod. Neskutečně dlouhý dojezd až 1 000 km (!) pak má zajistit 200 kWh baterie.

Uvidíme, jestli se veškeré parametry v roce 2020 skutečně potvrdí, nicméně automobilka má na realizování opravdu ambiciózního konceptu více než dost času.

Cena a dostupnost

Pokud jde o prodej, předpokládaná cena dosáhne na 200 000 dolarů, skoro 4,5 milionů korun v hrubém přepočtu, respektive 250 000 dolarů v případě první série Founder’s Series s jen 1 000 vyrobenými kusy. Následně by měly být vyrobeny i další kusy, za uvedenou nižší pořizovací cenu. Předběžné předobjednávky s požadovaným vkladem 50 000 dolarů již Tesla přijímá od listopadu 2017, kdy bylo auto oficiálně představeno.

zdroj: Tesla

ŠTÍTKY:, , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LuděkRobinLuboš SrbJiří Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Jiří
Jiří

Prosím o zdroj k omezené výrobě 1000 kusů. Děkuji.

Luboš Srb
Luboš Srb

Šlo o omezený počet kusů ze série Founder’s Series pro první majitele, posléze se samozřejmě dostane i na ostatní zájemce. V článku doupraveno.

Robin
Robin

Předběžné údaje o dojezdovosti vypadají slibně, ale bude nutné počkat na nějaký test vozu, až bude v prodeji – pokud do té doby Tesla vydrží, protože její finanční problémy mají zatím vzestupnou tendenci a nejde to takto donekonečna. Zpět k tématu – obávám se, že s cenou cca 4,5 milionu korun nebude představovat rozhodující úder spalovacím motorům, jak je v nadpisu článku. To je auto pro boháče, ale pro běžného člověka nedostupná záležitost. Sice cena by časem určitě klesla, ale aby si jej kupovaly masy lidí, tak bychom se museli pohybovat v řádu statisíců korun – nikoliv milionů. A takový… Číst vice »

Luděk
Luděk

V porovnání se stejnými výkony, rychlostí a akcelerací stojí čmoudy (Lamborgini a pod.) 5 až 10 x tolik…

Mobilní zobrazení