Je vodík palivem budoucnosti? Nová studie předpovídá (téměř) nemožné
- Využívání vodíkového pohonu je zatím stále ještě v plenkách
- Dle nové studie nás však čeká vodíková mánie
- Kdy se revoluční médium konečně prosadí?

Americká poradenská společnost McKinsey přináší předpověď, dle které nás v příštích 30 letech čeká období rozpuku a prosperity vodíku. Hlavním důvodem má být aktuální ekonomická situace, kdy dochází kvůli pandemické krizi a aktuální ruské invazi na Ukrajině k rapidnímu zdražování ostatních komodit.
Opravdu je budoucnost ve vodíku?
Dle nové studie se vodík stane do roku 2035 dost stěžejním palivem. Společně se syntetickými palivy by tak mohl držet až 32% tržní podíl. Ten by pak dle předpovědi mohl do roku 2050 vzrůst až na rovných 50 %. S elektrickými vozidly by údajně mohl tvořit úspěšný mix ekologických druhů dopravy.
Dle společnosti McKinsey potáhne vodík nejvíce silniční doprava. V ní prý elektrické vozy s palivovými články během následujících 14 let postupně vytlačí konvenční dieselová nákladní vozidla. Dostat by se však mělo i na letecký průmysl či železniční a lodní dopravu.

Čtěte také: Proč je vodík romantický nesmysl pro pohon dnešních aut?
Vodík bude ekologičtější
V současné době na trzích s vodíkem jasně převládá tzv. šedý vodík. Ten se vyrábí z fosilních paliv, a tudíž se nedá označit za moc ekologický. To se ale dle předpovědi změní. Používání šedého vodíku by mělo postupně začít upadat a měl by ho nahradit právě čistý vodík vyráběný z obnovitelných zdrojů.
Důvodem k rozmachu čistého vodíku má být pokles výrobních nákladů a vládní podpora. Jednotlivé vlády by měly být k vodíkovým technologiím otevřenější. Aktuálně má vodíkovou strategii ve svých plánech zapracováno na 40 různých zemí, do budoucna by se číslo mělo značně zvýšit. Díky tomu by se měl vodík prosadit a ukázat svou konkurenceschopnost.