Fotovoltaika má ovládnout energetický trh v Evropě již před rokem 2025
- Evropa klade důraz na obnovitelné zdroje energie
- Jejich podíl se v posledních letech neustále zvyšuje
- Fotovoltaika bude v roce 2025 dominovat

„Zelená politika“ se stává globální mantrou. Snaha o návrat k cestě ekologické rovnováhy je nejen evidentní, ale i nutná. Nejen průmyslová odvětví si totiž prošla vývojem, díky kterému se potýkáme i s jeho negativními důsledky. Zároveň je dobré si připomenout, že každý krůček k lepším zítřkům se rozhodně počítá.
EU apeluje na obnovitelné zdroje
Někteří z vás si možná ještě vzpomenou na situaci před dvěma lety, kdy se Evropa vůbec poprvé ve své novodobé historii více spoléhala na obnovitelné zdroje energie (OZE).
Server Inteligentnisvet.cz s odvoláním na report EU tehdy informoval, že větrná, solární a vodní energie spolu s biomasou zaznamenaly 38% podíl, zatímco u fosilních paliv to bylo 37 %. A stávající trend prý bude zcela jistě pokračovat.

Čtěte také: Příští rok bude pro fotovoltaiku v Česku zlomový. Jak se změní legislativa?
Fotovoltaika hraje prim
Alespoň tak to vidí mezivládní Mezinárodní agentura pro energii (IEA), jež nejbližší budoucnost sumarizuje ve své nejnovější zprávě. Tato mezivládní organizace uvádí, že větrné a solární elektrárny budou mít v příštích pěti letech v rámci celosvětové expanze zelené energie až 90% podíl.
Zároveň se globální růst kapacity obnovitelných zdrojů dokonce zdvojnásobí. Jen pro představu – pakliže k tomu dojde, tak za pouhých pět let se Evropa dostane na stejnou cifru, na kterou „dřela“ celé dvě poslední dekády.
A podobně tomu bude například v Číně, USA nebo Indii. Tyto země rovněž plánují zvýšit objem investic zejména ve fotovoltaice. V tomto směru se mluví o částce až 25 miliard dolarů, které ekonomiky napumpují do solárních panelů.