10 důvodů, proč si pořídit fotovoltaiku

Zdeněk Buček
  • Zvažujete instalaci vlastní fotovoltaické elektrárny?
  • Pomoci v rozhodování by vám mohl náš redakční článek
  • Tohle je 10 důvodu, proč byste si měli pořídit solární elektrárnu
Solární elektrárna
Solární elektrárna

Raketový růst cen energií v posledním roce pomohl v druhém boomu fotovoltaických elektráren (FVE). Nejen Češi tak (znovu)objevili kouzlo této moderní technologie, která může pomoci mnohým z nás ušetřit nemalé finance za elektřinu. Znáte ale další důvody, proč byste si měli pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu?


Kapitoly


1. Ušetříte za elektřinu

První důvod snad napadne úplně každého. Finanční stránka věci je jedním z hlavních důvodů, proč si lidé pořizují fotovoltaické systémy. Už i malá solární elektrárna ve spojení s malým bateriovým uložištěm vám dokáže pokrýt klidně 70–90 % spotřeby domu, pokud nejste energeticky náročná domácnost.

Čerstvá zkušenost majitele novostavby s FVE o výkonu 3,6 kWp a bateriovým uložištěm o kapacitě 4,8 kWh na Brněnsku je taková, že i v těchto sychravých dnech systém za den vyrobí kolem 8–9 kWh elektřiny, a díky baterii dokáže energii využít z 92 %. Ze sítě tak musel za celý den dokoupit pouze necelou kilowatthodinu elektřiny. Vlastní zelenou energii spotřeboval všechnu a nebylo potřeba ji prodávat nevýhodně do sítě.

Fotovoltaické panely, ilustrační
Fotovoltaické panely, ilustrační

Čtěte také: Fotovoltaika nově až 50 kWp a bez zbytečného papírování. Co se konkrétně změní?


2. Větší energetická samostatnost

Díky solární elektrárně přispějete k vaší větší energetické samostatnosti. Nemusíte tak být zcela odkázáni na trh s elektřinou a trnout při zprávách o jejich dalším zdražování.

Aby nedošlo k omylu, drtivá většina fotovoltaických elektráren na domech je v tzv. hybridním režimu, to znamená, že si vyrábí elektřinu sami a v momentě jejího nedostatku se přikupuje z distribuční sítě. Vše řídí měnič (také označován jako střídač – pozn. redakce), to je takový mozek celého systému.

3. Záloha v případě výpadku proudu

Další plus pro FVE s bateriovým uložištěm je to, že pokud to váš systém umožňuje, můžete si zálohovat okruhy s důležitými spotřebiči, jako je například mraznička, lednička, osvětlení a zásuvky, které jsou v případě výpadku proudu stále napájené z baterie.

Tady pozor na virtuální baterie – jde o službu, která čerpá energii z distribuční sítě, proto v případě výpadku proudu nebude jako záloha fungovat.

Bateriové uložiště využívající LiFePO4 články
Bateriové uložiště využívající LiFePO4 články

4. Možnost získání dotace

Fotovoltaika není zrovna levná věc, tak to bohužel je. S financováním vám ale může pomoci státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Získat tak můžete až 200 tisíc korun, maximálně však 50 % celkové částky za FVE.

Dotace se vztahuje i na pořízení bateriového uložiště, a to 10 tisíc koruna 1 kWh lithiového akumulačního systému. Dotaci lze významně navýšit, například v kombinaci se zateplením domu, výměnou zdroje tepla nebo pokud si pořídíte wallbox pro dobíjení elektromobilů.

5. Relativně krátká návratnost

Pokud si vše dobře propočítáte a nezvolíte zbytečně velkou FVE, můžete se těšit, i díky dotacím, na návratnost v řádu několika let až zhruba 8 let. S výběrem vhodné velikosti fotovoltaiky vám pomůže slušná dodavatelská firma. Je dobré při této investici myslet na budoucnost a nepořizovat na druhou stranu jen malou elektrárnu, která vám ve výsledku až tak moc nepomůže.

To ale neznamená, že si na střechu musíte dát hned aktuální maximální výkon 10 kWp. V zimě sice zřejmě pokryje vaši spotřebu ideálně, ale dalších 8 měsíců v roce budete mít extrémní přebytky, které, pokud je nebudete prodávat na spotovém trhu, budete prodávat nevýhodně do sítě.

Instalace fotovoltaických panelů, ilustrační
Instalace fotovoltaických panelů, ilustrační

Čtěte také: Kolik elektřiny vyrobí solární panely v zimě? Nejhorší období v roce přichází


6. Solární panely nemusí být jen na střeše

Pokud máte malou nebo špatně orientovanou střechu, nezoufejte. Soláry můžete instalovat také na garáž, pergolu, zahradní domek, volné konstrukce určené pro FVE na přilehlém pozemku či zahradě atp. Dokonce se dá využít i umístění fotovoltaiky na balkon v paneláku, ačkoliv na tohle řešení nezískáte dotaci a má to i spoustu dalších nevýhod.

7. Energii můžete využívat i v noci

Samozřejmě je toto možné pouze v kombinaci s nějakým druhem uložiště. Pokud máte fyzickou baterii, do které přes den akumulujete elektřinu, můžete si ji v noci zpětně vybrat. V případě akumulace do teplé vody můžete pak zpětně využívat teplou užitkovou vodu.

Pokud máte od vašeho dodavatele nasmlouvaný produkt virtuální baterie, i z ní můžete v případě potřeby čerpat „vámi vyrobenou“ elektřinu zpět. V tomto posledním případě ale nebude zcela zdarma, stále budete muset uhradit regulovanou část ceny.

8. Dlouhá životnost a nízké náklady na servis

Záruka na panely, že výkon neklesne o více než 20 %, je u solidních značek většinou 25 let. Za tuto dobu prakticky není potřeba se soláry nic dělat a nějak zvlášť se o ně starat, pokud nedojde k jejich fyzickému poškození. Jediným „strašákem“ by mohl být v celém systému měnič, který stojí vyšší desetitisíce a záruka pokrývá pouze 5 let.

Fotovoltaické panely, ilustrační
Fotovoltaické panely, ilustrační

9. Vaše domácnost bude zelenější

Energie ze slunce je tu zcela zdarma, stačí je pouze zachytit, zpracovat a použít. Nemusíte kvůli tomu těžit uhlí, ropu ani plyn. Ekologická náročnost celého systému FVE je v porovnání s těmito fosilními zdroji násobně nižší a neprodukuje žádné lokální emise.

10. Krásná synergie pro majitele elektromobilů

Fotovoltaika ve spojení s elektromobilem je opravdovou třešničkou na dortu. Vzhledem k rekordním cenám pohonných hmot v tomto roce se majitelé solárů a elektromobilů mohli jenom tiše smát a mnout si ruce. Představa, že jezdíte zcela zdarma, tak není pouhou teorií.

A pokud už máte starší elektrárnu, u které je investice zcela zaplacena, máte vyhráno hned dvakrát. Ušetříte na provozu domácnosti a také na dopravě. Stačí nabíjet, když zrovna svítí, pokud nejezdíte stovky kilometrů denně, zapojíte elektromobil či plug-in hybrid do zásuvky jen jednou o víkendu a máte po většinu roku provoz vašeho auta na baterky prakticky zdarma.

Co si o fotovoltaice a jejím využití myslíte Vy? Souhlasíte s důvody, které jsme pro vás vybrali, nebo byste ještě doplnili něco za sebe? Podělte se o názor v diskuzi!

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články