Virtuální baterie. Vyplatí se, nebo byste se jí měli raději obloukem vyhnout?
- Přemýšlíte či snad už máte svoji fotovoltaickou elektrárnu?
- Pak jste zajisté slyšeli pojem „virtuální baterie“
- Na první pohled to vypadá na skvělé řešení, ale nemusí tomu tak být vždy!

Zní to jednoduše. Během zejména letních měsíců si z vaší fotovoltaické elektrárny (FVE) uložíte vyrobené přebytky do sítě a až je budete potřebovat, třeba v noci nebo v zimě, si je „zdarma“ odeberete zpět. Uvozovky jsou použity záměrně, protože nic není úplně zdarma a virtuální baterie už vůbec ne. Ale pojďme postupně.
Co je to virtuální baterie?
Jde v podstatě o službu, kterou nabízí dodavatelé energií, v našem článku se budeme bavit konkrétně o dvou produktech od E.ONu a ČEZu. Vyrobené přebytky pošlete do distribuční sítě a v případě potřeby si ji vezmete zpátky.
Háček je v tom, že při vyzvedávání elektřiny z distribuční soustavy musíte zaplatit všechny poplatky, náklady a daně s tím spojené. Původní myšlenka jednoduchého uložení energie zdarma už najednou nevypadá tak růžově. Služba je určená FVE do 10 kWp připojeným do sítě po 1.1.2016.

Čtěte také: Kolik stojí solární elektrárna na rodinný dům? Záleží na mnoha faktorech…
Vyplatí se virtuální baterie?
Ještě do nedávna nedávala služba virtuální baterie smysl z ekonomického pohledu. Když cena silové elektřiny byla relativně nízko, tvořila zhruba 40 % celkové částky za odebranou kWh. Situace se ale na konci loňského roku dramaticky proměnila a podíl za silovou elektřinu se navýšil. Tím pádem začaly pro někoho dávat virtuální baterie smysl i z ekonomického hlediska.
Aby se vám tato služba vyplatila, je potřeba tuto službu pochopit, nastudovat a vše si pořádně propočítat. Výhodnost spočívá v několika faktorech. Kvůli vysokým měsíčním poplatkům se služba absolutně nevyplatí, pokud budete dodávat do sítě pouze malé množství elektřiny, například do 1 000 kWh/rok (1 MWh).
Naopak reálně ušetřit by mohli ti provozovatelé FVE, kteří by do baterie uložili větší množství energie, ale bude záležet produkt od produktu.

Virtuální baterie od společnosti E.ON
Tuto službu můžete využít, jen pokud jste si objednali fotovoltaickou elektrárnu od E.ONu. Základní kapacita je minimálně 1 MWh/rok. Kapacitu je možné rozšiřovat po celých megawatthodinách. Tohle navyšování se děje automaticky na základě potřeby zákazníka, vždy jednou ročně na začátku každého cyklu. Ten je stanoven na 12 měsíců a začíná 1.4. každý rok. Smlouva se uzavírá na rok.
Cena virtuální baterie od E.ONu je 49 Kč/měsíc (588Kč/rok) za každou MWh, a to až do kapacity 4 MWh. Při potřebě většího uložiště cena skokově naroste na 499 Kč/měsíc, tedy 5 988 Kč ročně. To už je nehezká cenovka.
A tady pozor! Pokud by se vám stalo, že do virtuální baterie uložíte například 4,01 MWh zaplatíte 5 988 Kč za rok, to je v přepočtu na jednu megawatthodinu 1 500 Kč!
Tento produkt může být relativně výhodný, pokud do sítě dodáte prakticky veškerou vyrobenou elektřinu na 10 kWp FVE. Pak ale vlastní solární elektrárna postrádá už svůj základní smysl. Nejlevněji vyjde vždy vlastní spotřeba vyrobené elektřiny. Tato služba je tedy poměrně složitá a obsahuje mnoho proměnných.

Elektřina pro soláry od společnosti ČEZ
ČEZ nabízí svoji službu virtuální baterie pod názvem „Elektřina pro soláry“. Tento produkt můžete využít i pokud máte FVE nainstalovanou od někoho jiného, ale elektřinu musíte odebírat přímo od ČEZu. Smlouva se uzavírá minimálně na 3 roky.
Stálá měsíční cena bude od 1.9. 2022 poměrně vysokých 423 Kč (dosud to bylo 199 Kč). Nově tedy roční náklady na produkt virtuální baterie ČEZ budou vycházet na 5 076 Kč s DPH. Poplatky za distribuci elektřiny, další související náklady a daně se platí v plné výši. Sleva se započítává do ročního vyúčtování za elektřinu.
Kvůli novému vysokému fixnímu poplatku se služba vyplatí až při uložení 2-3 MWh. Je ovšem potřeba si dát pozor, že množství dodané elektřiny do virtuální baterie je možný pouze do výše vaší spotřeby.

Čtěte také: Největší fotovoltaika s bateriovým úložištěm je téměř hotová! Zvládne uživit statisíce domácností
Vždy bude nejvýhodnější vyrobenou elektřinu spotřebovat
Ať se produkt virtuální baterie může zdát zprvu jako pohádka a ideální řešení, vidíte, že tomu tak rozhodně nemusí být. Jednou z hlavních priorit FVE s fyzickou baterií je zejména určitá nezávislost na síti. Pokud by nastal výpadek proudu, můžete tak v domě alespoň provozovat vybrané spotřebiče dál. Virtuální baterie ale nic takového neumožňuje, protože elektřinu berete přímo ze sítě.
Dále je potřeba si neustále opakovat, že nejvýhodnější je spotřeba vlastní elektřiny přímo v domě než ji kamkoliv dodávat. Ať už ji spálíte rovnou, uložíte ji do baterie či použijete na ohřev vody. Tím se dá dosáhnout na co nejlepší návratnost vaší investice.