Jak nabíjet elektromobil doma a co je k tomu potřeba?
- Odjíždět každý den s nabitou baterií?
- Ideální scénář při používání elektromobilu
- Jaké možnosti domácího nabíjení vlastně máme

Jednou z největších výhod elektromobilů je, že každý den můžeme odjíždět s nabitou baterií a nečekat ani minutu na veřejných nabíječkách, které jsou zároveň dražší. Bohužel toto privilegium platí jen pro obyvatele rodinných domů či bytů s vlastní garáží nebo parkovacím stáním. Na rozšíření nabíjecích stanic na parkoviště sídlišť si budeme muset ještě nějaký čas počkat.
Jaké jsou možnosti domácího nabíjení elektromobilu?
Tou nejjednodušší a zároveň nejlevnější možností je použití kabelu pro nabíjení z běžné domácí 230V zásuvky, kterým je vybavena většina elektromobilů už z výroby a u některých modelů je za příplatek několika tisíc. Nejčastěji bývá jejich nabíjecí výkon od 1,8 kW (8 A) do 3,6 kW (16 A). Přes noc, například mezi 22 až 6 hodinou v nízkém tarifu D27d, tak můžete dobít od 14,5 do 28,8 kWh.
Pokud nabíjíte malý městský elektromobil, je toto dostatečný způsob, jak si zajistit každý den dojezd 100 až 200 km v městském provozu. Chcete-li doplnit energii do vozu s velkou baterií, je potřeba delšího nabíjení případně použití wallboxu či 400V zásuvky.

Čtěte také: Jak řešit nabíjení elektromobilu na sídlišti? Žádný očistec se nekoná, stačí přemýšlet
Nabíjení ze 400V zásuvky
Rychlejší variantou je nabíjení z červené „míchačkové“ 400V CEE zásuvky s jištěním 16 A nebo 32 A. K tomu budeme potřebovat kabel s touto koncovkou. Ten je možné zakoupit už od zhruba 11 tisíc korun.
Následně budete moci do svého vozu pumpovat energii výkonem od 11 do 22 kW. Většina dnešních elektromobilů podporuje nabíjení AC proudem 11 kW, takže dobití baterie bude otázkou několika hodin a vězte, že i ty největší baterie nabijete z „nuly“ do vysokých procent během zvýhodněné 8hodinové noční sazby.

Čtěte také: Nevěřte tabulkám! Co nejvíce ovlivňuje rychlost nabíjení elektromobilu?
Wallbox
Myslíte-li to s elektromobilitou opravdu vážně a chcete navíc využít i některé smart funkce (nabíjení z přebytků výroby FVE, sledování statistik atp.) pak je pro vás nejvhodnější wallbox. Ten funguje jako taková velká a chytrá zásuvka pro váš vůz.
Samotný výkon dobíjení (už od 3,6 do 22 kW) můžete regulovat buď na wallboxu samotném nebo u pokročilejších variant i na dálku přes aplikaci. Na výběr je celá řada produktů rozdělená podle maximálního výkonu, typu a počtu zásuvek, smart funkcí a tak podobně. Cenově se základní wallboxy prodávají od 14 tisíc, pokročilé a chytré se s cenou pohybují od 30 tisíc výše.