5 věcí, které rozhodně musíte vědět o automobilce BMW
- Německá automobilka BMW má blízko k letectví
- Přesto její logo nepředstavuje stylizovanou vrtuli
- Modrobílý vzor má původ v barvách Bavorska

V roce 2016 došlo ke spojení dvou německých firem, Rapp Motorenwerke a Gustav Otto Flugzeugwerke, z kterých vznikla společnost Bayerische Flugzeugwerke. Firma se o rok později přejmenovala na Bayerische Motoren Werke, tedy BMW. Tak došlo ke zrození jedné z nejznámějších evropských automobilek s modrobílým vzorem ve znaku.
Na začátku BMW byla válka a letadla
Počátky firmy jsou spjaty hlavně s letectvím, konkrétně s výrobou leteckých motorů. Už tehdy firma slavila úspěch, když letadlo, poháněné motorem BMW IV, získalo v roce 1919 světový rekord za dosažení rekordní výšky 9 759 metrů. Za kniplem tehdy seděl legendární Franz Zeno Diemer.
V roce 1923 vyrábí BMW svůj první motocykl BMW 32 a svou automobilovou historii začíná psát v roce 1928, kdy firma odkoupila závod v Eisenachu. Prvním modelem se stal BMW Dixi, vyráběný na základě licence Austinu Seven.

Čtěte také: BMW iX Flow mění barvy jak chameleon. Speciální funkce, která ušetří dojezd i peníze
Od třicátých let s ledvinkami
Na začátku třicátých let měly již všechny vyráběné modely charakteristickou masku chladiče. Možná nejznámějším vozem předválečného období je elegantní roadster BMW 328. Automobil, vyráběný v období 1936 – 1940 byl poháněn šestiválcem o objemu 1 971 cm³ s výkonem 77 koní.
Vůz dosahoval maximální rychlosti 150 km/h a byl nejrychlejším sériově vyráběným vozem své doby. Automobil, který byl oblíbený ve Velké Británii, se stal zakladatelem tradice anglických roadsterů. Jeho závodní verze dokonce zvítězila v závodech Mille Miglia a 24hodinovém Le Mans.

Čtěte také: Nabušené elektrické monstrum BMW iX M60 odhaleno! Chybí mu vůbec něco?
Padesátá léta 20. století
Během druhé světové války se výroba natrvalo přesunula do Mnichova. Tři roky po jejím ukončení byla obnovena výroba motocyklů a v roce 1952 také automobilů. Nejhezčím vozem té doby byl bezpochyby roadster BMW 507, který vzhledem ke slabé poptávce po luxusních vozech v poválečném období neměl očekávaný úspěch.
Automobilku, která se potácela ve finanční krizi, zachránil až prodej v licenci vyráběných italských vozů Isetta. Továrna chytla druhý dech a začala chrlit jeden model BMW za druhým. V roce 1972 přišel na trh první sériově vyráběný vůz s turbomotorem BMW 2002 Turbo. V roce 1973 přichází první generace řady 5, následovaná v roce 1976 „trojkovou“ řadou.

Čtěte také: Elektromobily BMW hlásí vyprodáno. O jaké modely je největší zájem?
BMW a motorsport
Značka BMW se také často objevuje v motorsportu. V 80. letech minulého století to byl například seriál německého mistrovství DTM nebo WRC, kde s Bavorákem jezdil Bernard Béguin.
Tým se také objevil ve Formuli 1, nejdříve samostatně, následně jako dodavatel motorů a od roku 2006 pod názvem BMW Sauber, kdy v roce 2008 získal Velkou cenu Kanady pro BMW Polák Kubica. Ve výčtu nesmíme zapomenout na známou divizi „M“, která se od svého založení v roce 1972 zabývá sportovními přestavbami sériových vozů.

Čtěte také: Smáli jste se Tesle za její nový volant? BMW přišlo s něčím ještě horším
Elektrické éře naproti
Současné BMW vyrábí nejen osvědčené modely spalovacích automobilů v nejrůznějších modelových řadách. Součástí „nové doby“ se stávají jak čistě elektrické automobily, tak jejich hybridní verze. Namátkou můžeme vzpomenout na průkopníky elektromobility značky, stále oblíbené BMW i3, vyráběné od roku 2013 a plug-in hybridního krasavce BMW i8 z roku 2014.
Znáte ještě nějaké další zajímavosti o automobilce BMW, které nemusí každý znát? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v naší diskuzi pod článkem!
Autor článku

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".
Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".