5 technologických vychytávek u elektromobilů. Která vám přijde nejlepší?

Martin Skořepa
  • Elektromobily mají zajímavé technologické vychytávky
  • Některé z nich už z principu u spalovacích aut prostě nenajdete
  • Vybrali jsme 5 věcí, které jsme si u aut na baterky opravdu zamilovali
Elektromobil Tesla
Elektromobil Tesla

Když se řekne elektromobil, není to jen o tom, že jízda na baterky je z principu ekologičtější než u spalovacích aut. Vlastně by to mělo být hlavně o tom, čím si vás nová technologie získá (nebo naopak nezíská), a to se nebavíme jen o nějakých jízdních vlastnostech, ale obecně o tom, co u elektrických aut může zákazník využívat.

Jednopedálová jízda

Víte, že u elektromobilu vám stačí pro většinu jízdy klidně jen jediný pedál? U některých elektromobilů, jako je například Tesla, nebo Honda a její model „e”, se jediným pedálem – pro akceleraci – rozjedete a když z něj nohu postupně sundaváte, tak auto díky technologii rekuperace zase velmi ochotně zpomaluje, klidně až do nulové rychlosti.

Je to velmi návykové, ale samozřejmě je to i o zvyku a chvíli trvá, než se člověk přeučí. Nicméně pak už nemusíte téměř vůbec používat brzdový pedál, tedy pokud nepotřebujete intenzivnější zpomalení, například kvůli nenadálé situaci. Jen je škoda, že ne všechny elektromobily mají tak silnou rekuperaci, abyste si mohli užívat tuto tzv. jednopedálovou jízdu.

Pedály s designem „Play & Pause“
Pedály s designem „Play & Pause“

Velký, dotykový tablet u Tesly

Také druhou technologickou vychytávku si užijeme hlavně u Tesly, která je jí přímo pověstná. Řeč je o velkém, dotykovém tabletu, přes který ve voze ovládáte prakticky vše a nepotřebujete tak žádná mechanická tlačítka. Když se chcete zabavit, mužete si pustit třeba film, nebo sledovat videa na YouTube, či zahrát nějaké hry.

Interiér Tesly
Interiér Tesly

Mobilní aplikace

Kdo si jednou zvykne, už se bez toho neobejde. Mobilní aplikace přinášejí u elektromobilů spoustu výhod, které jsou velmi praktické. Pokud necháte auto například někde na nabíječce, můžete si kdykoliv zkontrolovat na dálku stav a průběh nabíjení. Nebo v létě se hodí vyklimatizování kabiny před vaším příchodem a naopak v zimě předvytopení.

Nabíjení elektromobilu u stanice Orlen
Nabíjení elektromobilu u stanice Orlen

Klasická zásuvka na 230 V

Některé elektromobily už umí fungovat jako takové pojízdné powerbanky, u kterých najdete klasickou zásuvku na 230 V. Například u Hondy e můžete připojit různou elektroniku a napájet si ji během jízdy. Dále jde Ford F-150 Lightning, či duo Hyundai Ioniq 5/Kia EV 6, u kterých je možné napájet klidně i více spotřebičů a vyšším výkonem, než u Hondy.

Kia EV6 GT a funkce V2L
Kia EV6 GT a funkce V2L

Autopilot od Tesly

A náš redakční výběr zakončíme jednou futuristickou technologií, která dělá velké pokroky, ovšem ještě není ve 100% stavu. Řeč je o autopilotovi Tesla (Full Self-Driving), který za pomoci nejrůznějších senzorů a kamer dokáže rozpoznávat prostředí kolem sebe a díky výkonnému počítači s umělou inteligencí pak vyhodnocovat dopravní situace podobně jako lidský řidič.

Aktuálně toho autopilot od Tesly umí už hodně, například na dálnici nemá problém jet v pruhu klidně stovky kilometrů, samozřejmě od sebe bravurně rozpoznává různé typy aut, umí sám zastavit na semaforu na červenou, apod. Velkou výhodou je jeho dodatečná úroveň bezpečnosti, kdy v některých případech umí být rychlejší, než člověk a zachraňovat nejen lidské životy.

Tesla Model 3, Full Self Driving
Tesla Model 3, Full Self Driving

Která z těchto námi vybraných technologií u elektromobilů vám přijde nejzajímavější a proč? Napište nám do diskuze pod článkem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Martin Skořepa - Redaktor

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.


Komentáře


Nejnovější články