Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | filmy o elektromobilech | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

V roce 2018 přibylo na českých silnicích téměř 1 000 elektromobilů

  |  Martin Skořepa  |  3 komentáře

Centrální registr vozidel potvrzuje, že elektromobily zažívají i v České republice značný boom oproti letům předchozím. V loňském roce šlo o 82% nárůst registrací nových vozů s plně elektrickým pohonem.

Tip: 10 nejočekávanějších elektromobilů, které dorazí v roce 2019

V období leden – prosinec 2018 bylo v Centrálním registru vozidel registrováno 703 osobních elektromobilů. „Ve srovnání s rokem 2017, kdy bylo registrováno 387 vozidel, se jedná o 82% nárůst,“ říká Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i., a dodává: „Dalších 278 osobních vozidel bylo letos registrováno s plug-in hybridním pohonem. Celkem tak bylo registrováno 981 osobních elektromobilů a plug-in hybridů, 72 % z nich tak bylo čistě elektrických.“ Elektromobily a plug-in hybridy uvádí na trh čím dál více automobilek – v uplynulém roce byly na trhu v ČR registrovány elektrické vozy již od 17 automobilek.

Po zářijovém propadu trhu (nejen) s elektromobily, došlo v závěru roku k jeho oživení. Nejvíce elektromobilů bylo v uplynulém roce registrováno v prosinci (88), naopak nejméně v lednu (25). Únor a září byly jediné měsíce v uplynulém roce, kdy došlo meziročně k nižšímu počtu registrací.

Osobní elektrické vozy se v uplynulém roce podílely na všech registrovaných osobních vozidlech 0,38 %. Přestože se stále jedná o velmi malý podíl, zajímavé je podívat se na tento podíl z pohledu jednotlivých automobilek. Pomineme-li automobilku Tesla, která produkuje výhradně elektromobily, tak např. u Porsche se elektrickými vozy podílela na všech registracích již 6,7 %, tzn., že každé 15. registrované Porsche již bylo „do zásuvky“. Následovala automobilka Smart s 6,0 %, Jaguar s 4,7 %, BMW s 3,3 %, Mini s 2,6 %, Nissan s 2,5 %, Volvo s 2,3 % atd. Nejvíce registrací elektromobilů zaznamenal Volkswagen (308), Nissan (139), BMW (89), Tesla (85) a Hyundai (42). V oblasti plug-in hybridů dominovalo BMW se 101 registracemi, následovalo Volvo (50), Porsche (27), Volkswagen (26) a Mini (21).

S téměř 27% podílem na poli osobních elektrických vozů dominoval Volkswagen Golf, který ke 260 registracím elektromobilů přidal také 4 plug-in hybridní verze, se značným odstupem následuje BMW i3 se 124 registracemi (89+35), Nissan Leaf se 123 registracemi. Která vozidla dominovala mezi plug-in hybridy? Jednoznačné prvenství patřilo BMW i3 se 35 registracemi, následovala Porsche Panamera (25; 34,7% podíl v rámci uvedeného modelu), Volkswagen Passat (22; 0,7% podíl v rámci uvedeného modelu) a Volvo XC90 (22; 4,5% podíl v rámci uvedeného modelu). Zatím jediným zástupcem (s jedinou registrací) v oblasti plug-in hybridních verzí, který kombinuje elektromotor s dieselem je Audi Q7 e-tron quattro, jedná se o první TDI plug-in hybrid s permanentním pohonem všech kol.

ŠTÍTKY:, , , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KalaCarlosSam Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Sam
Sam

Hlavně aby se nesrazily s robotama z našich montoven – tak jako v Las Vegas.

Carlos
Carlos

v CRV bylo registrováno xyz kusů…to jsou jako nové prodané vozy v ČR ? if yes pak je ta statistika na 2 věci… troufám si říct, že stejné ne-li vyšší počet EV tvoří individuální dovozy

Kala
Kala

Od kdy je 703 z 378 82% narůst???

Mobilní zobrazení