V Německu frčí solární panely na balkonech. Vláda povolila vyšší výkon

Richard Šimáček
  • V sousedním Německu roste popularita fotovoltaiky
  • Lidé začali ve velkém instalovat na svých balkonech soláry
  • Výkonné panely si lze pořídit i bez povolení
Solární panely na balkoně
Solární panely na balkoně

Německo má jednu z nejvyšších cen elektrické energie v celé Evropě. Ceny jsou až tak nepříznivé, že německá spolková vláda schválila nový balíček opatření, který navyšuje limit maximálního výkonu fotovoltaiky, kterou lze nainstalovat bez povolení.

Solární velmoc, která má drahou elektřinu

Německo, spolu s Polskem, Španělskem a Nizozemskem, patří k zemím s největším počtem solárních panelů na světě. Bohužel ceny energií v Německu jsou jedny z nejvyšších v Evropě, a tak se místní spolkové vlády snaží přijít s řešením.

Bavorská spolková vláda schválila balíček, který od května umožní bez povolení nainstalovat fotovoltaické panely s výkonem až 800 W. Původní limit byl přitom 600 W. V současnosti je na německých balkonech nainstalováno cca 400 tisíc solárních panelů.

Fotovoltaické panely na střeše
Fotovoltaické panely na střeše

Čtěte také: Fotovoltaika na každý balkon. Kaufland má skvělé řešení pro Čechy!


Snaha ušetřit na účtech za energie

V posledních několika měsících v Německu narůstá počet domácností, které si instalují solární panely na balkony či fasády bytů, jak informuje web Handelsblatt. V ideálním případě dokážou solární panely s výkonem 600 W vyrobit 400 až 600 kilowatthodin ročně, což může pro německou domácnost znamenat roční úsporu 210 eur (5200 korun).

Samozřejmě vše závisí na správném úhlu a sklonu nainstalovaných solárních panelů. Důležitá je i zeměpisná poloha, protože v některých částech země je nižší počet slunečných dnů a instalace solárních panelů se proto nemusí vyplatit všude.

Zájem o fotovoltaiku bude stále vyšší

Německo se chystá kompletně vypnout jaderné elektrárny a vsadit vše na obnovitelné zdroje, jako je solární, vodní a větrná energie. To může být poměrně problematické, protože kromě vodních elektráren nemají ty ostatní tak stabilní výkon, což může způsobit značné kolísání energetické sítě a v horším případě nedostatky elektrické energie.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články