Test Kia Niro – První dojmy z elektrické evoluce oblíbeného modelu. Ale co to nabíjení?
- Druhá generace oblíbeného kompaktního SUV Kia Niro je tu
- Krátce jsme otestovali plně elektrický model
- Co od novinky čekat a jak se nám s Nirem jezdilo?

V rámci národní prezentace nového modelu Kia Niro jsme usedli za volant plně elektrické verze. Vedle ní se Niro jako jediný vůz na evropském trhu nabízí hned se třemi druhy pohonu, kromě zmíněného čistého elektromobilu je to plug-in hybrid a full hybrid. Předchozí generace se stala v minulých letech nejprodávanějším modelem značky na evropském trhu. Jak si tedy vede druhá generace?
Nová Kia Niro – ve všech ohledech lepší než předchůdce
Další elektrifikovaný model jihokorejské automobilky dostal lehce pozměněné jméno (první generace nesla označení e-Niro – pozn. redakce), ale hlavně kompletně přepracovaný vzhled. Asi jako první upoutají váš zrak přední světlomety s křivkou srdečního rytmu. Designéři se vyřádili na přední „tygří“ masce vozu, která tak dělá toto kompaktní SUV více atraktivní.
Ve středu přední masky také nalezneme nabíjecí port, který je tak umístěn snad na tom nejvíce praktickém místě, které si na elektromobilu dokážete představit. Nemusíte tak složitě couvat k nabíječkám, za to palec nahoru. Stejně tak zde najdeme funkci V2D (vehicle to device), která umožní napájení ostatních elektronických zařízení přímo z baterie elektromobilu výkonem až 3 kW. To uplatníte třeba na chatě při kempování nebo při nabíjení jiného elektromobilu. Stejně tak praktická bude klasická zásuvka umístěná v zadní části středového tunelu.

Aerodynamický C sloupek
Rozměry nového Nira mezigeneračně pěkně narostly. Na délku měří o 65 mm více, rozvor je delší o 20 mm a šířka narostla o 25 mm. Verze s plně elektrickým pohonem je o 25 mm vyšší. Vůz tak působí jako dospělé SUV a trochu může připomínat i většího sourozence – model Sportage.
Velmi zajímavý je C sloupek, který se může i barevně lišit od zbytku karoserie. Navíc je důležitý z pohledu aerodynamiky vozu, obsahuje totiž tunel, který usměrňuje proudění vzduchu. Podařilo se tak stlačit součinitel aerodynamického odporu vzduchu na hodnotu 0,29, což je velmi slušná hodnota vzhledem ke karoserii.
Na zádi vozu nalezneme zadní světlomety ve tvaru bumerangu a spodní mlhová světla, naznačují křivku srdečního rytmu.
- Přední světlomety Kie Niro | foto: vlastní
- Zadní světlomety Kie Niro | foto: vlastní
- Mlhové světlo modelu Niro | foto: vlastní
Interiér od většího sourozence EV6
Při pohledu do interiéru vozu si budete připadat jako ve větším elektrickém sourozenci EV6. Volant je úplně stejný, rozložení infotainmentu také. Mírně se bude lišit uspořádání tlačítek na středovém tunelu. Posed za volantem je velmi příjemný. Troufám si říct, že se mi tu sedí lépe než v modelu EV6. Sedačky nedisponují přebujelým bočním vedením, ale s tímto modelem ani žádnou ostřejší jízdu snad nikdo neočekává.
V interiéru byly použity udržitelné a recyklované materiály, například stropnice je vyrobena z recyklovaných tapet, sedačky naopak z veganské kůže. Co ale udělá opravdovou parádu je ambientní osvětlení, které nabízí 7 základních barev a až 64 barevných odstínů.
Infotainment je prakticky stejný jako v EV6. Systém má rychlou odezvu, neseká se a nečekáte zbytečně na dlouhé animace. Nechybí podpora Apple CarPlay a Android Auto, oboje bohužel jen přes kabel. Pro nabití telefonu můžete použít i bezdrátovou nabíječku s aktivním chlazením. Před řidičem se nachází 10,25″ digitální displej sdružených přístrojů a středu palubní desky dominuje stejně velký displej zábavního systému.
Celkově je interiér opravdu prostorný, při optimálním nastavení sedačky řidiče na mých 194 cm najdete na zadních sedačkách stále dostatek prostoru pro komfortní jízdu i na delší vzdálenost.

Skvělý dojezd, ale co to nabíjení?
A teď se dostáváme (pro mě) k jednomu velkému mínus. Plně elektrické Niro nabídne baterii o využitelné kapacitě 64,8 kWh a je uložena v podlaze. Krátce zmíním, že jejím výrobcem je čínský CATL a je nyní o 22 kg lehčí oproti první generaci. Změnil se i systém chlazení, který využívá standardní chladící kapalinu namísto speciálního roztoku. Nově zde najdeme celkem 24 modulů, předchozí generace měl jen 5 velkých. To vše se kladně projeví na následném servisu.
Ale teď k nabíjení, to tu zůstalo trochu pozadu. Dojezd až 460 kilometrů dle WLTP by už lákal k delším cestám po Evropě nebo na dovolenou, ale na nabíječce se zaseknete na delší dobu, než je zdrávo. Elektrické Niro nabijete z 10 na 80 % za dlouhých zhruba 40 minut. Tady je zlepšení oproti předchůdci celých 9 minut, může za to především vylepšená nabíjecí křivka. I tak nečekejte větší nabíjecí výkon než 78 kW.
Zde je poznat starší použitá technika, protože u konkurence najdeme ve stejném segmentu mnohem lepší čísla, mnohdy až dvojnásobně větší. Novinkou je také kondicionování baterie i její aktivní vyhřívání, pokud si v navigaci naplánujete cestu k rychlonabíječce. To se bude hodit například v zimě, kdy se promrzlá baterie nedokáže nabíjet plnou rychlostí.
- Nabíjecí port umístěný na přední masce | foto: vlastní
- V interiéru naleznete klasickou 230V zásuvku | foto: vlastní
- Displej infotainmentu Kie Niro | foto: vlastní
Pohodlné svezení za rozumnou spotřebu
Po usednutí za volant a ujetí prvních kilometrů pochopíte, že nové Niro hraje na pohodlí. Po silnici hezky pluje a měkce naladěný podvozek žehlí nedokonalosti na silnici. Pochválil bych i odhlučnění motoru a umělého zvuku, který do kabiny prakticky neproniká.
Při vyšších rychlostech na dálnici na hranici maximálního rychlostního limitu už je slyšet zvýšený aerodynamický hluk. Ale stále je to v rámci, jakých si pomyslných norem. Skvěle je vymyšlený i systém rekuperace, který vám nabízí hned několik možností. Od automatické síly rekuperace podle okolního provozu, přes 3 stupně rekuperačního brzdění až po řízení jedním pedálem. Vše si řídíte pádly pod volantem.
Ve městě jsme se pohybovali se spotřebou kolem 13,5 kW/100 km. Celkově se kombinovaná spotřeba po 70 kilometrech dostala na hodnotu 16,7 kW/100 km. Ale nešlo u uzavřený okruh, alen jen trasu jedním směrem. Na detailní čísla spotřeby si musíme počkat až do plnohodnotného testu.

Závěrem
Celkově je nové Niro povedenou evolucí předchozí generace a určitě si za nás zaslouží palec nahoru. Cena za plně elektrický model ve výbavě Comfort začíná na částce 1 169 980 Kč. Dostáváte tak velkou baterii a poměrně slušnou výbavu. Jen je opravdu škoda toho pomalejšího nabíjení, ale pokud často necestujete na dlouhé trasy, nebude to pro vás žádná překážka. Na další detaily a zkušenosti z každodenního života s novým Nirem si počkejte do plnohodnotného testu.