ElektrickeVozy.cz

Trendy: elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | elektromobily nebo hybridy? | autonomní auto | počet elektromobilů v ČR

Tesla Model S – elektrický luxus budoucnosti

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Americká automobilka Tesla se se svým luxusním elektromobilem Tesla Model S pouští vstříc do vysněné budoucnosti a bourá všechny mýty o elektrických automobilech.

Elektromobil Tesla Model S ujede ve své nejvyšší variantě téměř 500 km na jedno nabití, dosáhne max. rychlosti až 210 km/hod a z 0 na 100 zrychlí za 4,4 sekundy. Pro přírodu jsou pak velmi důležité nulové emise. Takže takové ekologické, luxusní a sportovní auto budoucnosti.

Pro zákazníky automobilka připravila hned čtveřici verzí Modelu S, odlišných kapacitou baterií, a tedy jinými dojezdovými vzdálenostmi, maximální rychlostí, zrychlením apod. Konkrétně je na výběr z variant 40 kWh, 60 kWh, 85 kWh a výkonnější 85 kWh.

Na srovnání jednotlivých verzí elektromobilu Tesla Model S se podívejte v následující tabulce.

Srovnání variant elektromobilu Tesla Model S

40 kWh60 kWh85 kWh85 kWh Performance
dojezdová vzdálenost258 km370 km426 km (dle měření EPA)
480 km (dle Tesla Motors)
426 km (dle měření EPA)
480 km (dle Tesla Motors)
zrychlení z 0 na 100 km/h6,5 s5,9 s5,6 s4,4 s
max. rychlost177 km/h193 km/h201 km/h210 km/h
rychlodobíjeníneanoanoano

Sportovně laděný Model S s lehkým tělem z hliníku vyztuženým ocelí s prvky bóru je dlouhý 4,978 m, široký 1,699 m a vysoký 1,435 m, váží 2,108 tuny. Svými křivky a tvarem má podle hlavního designéra, Franze von Holzhausena, připomínat neustálou rychlost a pohyb. Podle nás se mu to skutečně povedlo.

 

Dobíjení elektromobilu Tesla Model S bude možné z klasické sítě 240 V a ze sítě 110 V. Plné nabití bude trvat zhruba 4 hodiny. V případě rychlodobíjecích stanic lze však tuto dobu rapidně zkrátit, a to na přibližně půl hodinu. Dobíjení je ve všech stanicích od automobilky Tesla zdarma. Koupíte si tak elektromobil a už neřešíte, kolik a kde zrovna stojí palivo.

Baterie najdeme zabudované v podvozku, elektromotor pak v zadní části, kde bychom u běžného automobilu počítali s kufrem. Zavazadlový prostor najdeme naopak v přední části Modelu S. Kvůli bezpečnosti je elektromobil vybaven hned 8mi airbagy.

Pro řidiče je na přední části palubní desky připravena 17″ dotyková obrazovka, přes kterou se dá pohodlně ovládat veškeré nastavení. Kromě běžných funkcí, jako je přehrávač hudby, navigace a další, dokonce Model S poskytne cestujícím bezdrátové Wi-Fi a mobilní připojení k internetu.

Přes Bluetooth se pak dá k tomuto luxusnímu elektromobilu připojit smartphone či tablet, pomocí jednoho z dvojice USB portů pak můžeme připojit např. USB flash disk a na 17″ obrazovce si třeba pustit film.

Cena a dostupnost

Elektromobil Tesla Model S se k prvním šťastným majitelům dostal v domovské USA v polovině roku 2012, kteří jej měli předobjednaný. Na další se dostane do konce letošního roku, aktuálně vyrábí automobilka 4 auta denně, ale do konce roku 2012 se má zvýšit kapacita výroby na 80 aut denně. S dostupností v Česku to zatím vypadá bledě, do Evropy dorazí nejdříve v roce 2013.

Pořizující cena Modelu S závisí na jednotlivých variantách, díky daňovému dobropisu jsou pak v USA jednotlivé ceny například v případě nejvyšší verze sníženy o 7 500 $. Nejnižší 40 kWh verze vyjde na 49 900 $, střední verze s kapacitou baterií 60 kWh 59 900 $ a nejvyšší varianta elektromobilu Tesla Model S, s kapacitou 85 kWh, pak na 69 900 $, tedy téměr 1,4 milionu korun.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jiří VrubelNavrátil Vladimír Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Navrátil Vladimír
Navrátil Vladimír

Super auto nové éry dopravy.

Jiří Vrubel
Jiří Vrubel

Vynikající !! Obrovská výzva pro Škodu. Teď rychle vybudovat nabíjecí stanice, servisní kapacity. Doufám, že stát nezareaguje spotřební daní na elektřinu !!!

Fotoreportáž: Nahlédněte s námi na veletrh e-Salon již dnes

Fotoreportáž: Nahlédněte s námi na veletrh e-Salon již dnes

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Veletrh e-Salon se sice v pražských Letňanech veřejnosti otevírá až zítra, tj. od pátku 16. listopadu a skončí pak…

Plně elektrické Audi e-tron: známe cenu a dostupnost v ČR

Plně elektrické Audi e-tron: známe cenu a dostupnost v ČR

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nové plně elektrické Audi e-tron před pár hodinami zažilo svou českou premiéru na veletrhu e-SALON v pražských Letňanech. A…

Tesla pracuje na zlepšení designu svých bateriových článků

Tesla pracuje na zlepšení designu svých bateriových článků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Tesla svoje auta neustále vylepšuje, čehož novým důkazem je i snaha o inovace v oblasti bateriových článků v Gigafactory, tvrdí…

Mobilní zobrazení