Tesla Battery Day přinesl nové baterie Tesla 4680. Odstartují revoluci?
- Akce Tesla Battery Day 2020 splnila očekávání, když Musk představil nový typ výrazně vylepšených nebo můžeme říct dokonce revolučních baterií
- Nový bateriový článek nese označení Tesla 4680, je 6x výkonnější, má 5x více energie a slibuje delší dojezd u elektromobilů
- Vše je ale zatím ještě v pilotní fázi, dříve než za 2-3 roky se nové baterie nedočkáme

Čtěte také: Tesla je existenční hrozbou pro tradiční automobilky
Základem je zcela nový přístup
Elon Musk často říká, že cílem Tesly není stát se největší automobilkou na světě, ale urychlit přechod k obnovitelné energii a dopravě využívající obnovitelné zdroje. Akce Tesla Battery Day 2020 tedy prozradila, jak toho chce americká technologická firma dosáhnout. Současný stav prý není ideální a je potřeba přechod urychlit – proto se Tesla výrazně zaměřila na vývoj na poli baterií, které jsou alfou a omegou.
Musk uvedl, že je potřeba vyrábět více baterií a za nižší cenu, což není jednoduché. Tesla se proto dala do vývoje zcela nové baterie od samého začátku a snažili se přepracovat vše, co by se ještě dalo nějak vylepšit. Od bateriového článku až po nový strukturální design baterií pro efektivnější využití prostoru v elektromobilech.
Výsledkem snažení má být, že během 3 let chce Tesla vyrábět plně autonomní elektromobily s dlouhým dojezdem a výrazně cenově dostupnější, nový model bude začínat na pouhých 25 tisících dolarech, tj. necelých 600 tisících korunách. K tomu vede samozřejmě hodně spletitá cesta, ve které hraje zásadní roli každý článek v celém řetězci od vývoje nového typu baterie, po vlastní výrobu, až po recyklaci.
Podívejte se na celý záznam akce Tesla Battery Day
Nový bateriový článek Tesla 4680
Základem má být nový bateriový článek s označením Tesla 4680, který si firma vyvinula a bude vyrábět sama. Ale zatím jen v pilotním projektu. Původní bateriový článek lidově řečeno v podobě tužkové baterky byl mezi lety 2008 až 2017 vylepšen jen částečně a nabídl o 50 % více uložené energie. Nový typ je opět o něco větší (46 x 80 mm vs. 18 x 65 mm) a nejen díky tomu má 5x více energie a slibuje 6x vyšší výkon, ačkoliv bude o 14 % levnější na výrobu.
Výsledkem by měl být o 16 % delší dojezd u elektromobilů, což je poměrně výrazné zlepšení. V celkovém měřítku pak má být výroba baterie po započtení celého řetězce u Tesly o 56 % levnější v přepočtu na kWh, než u současných baterií. Takže místo nějakých 100 dolarů za kWh to bude vycházet na neuvěřitelných asi 50 dolarů za kWh, ačkoliv cokoliv pod 100 dolarů za kWh je bráno jako úspěch. To je revoluce! Co jsme se však zatím nedozvěděli, je energetická hustota nové baterie Tesla, přitom ta bude pro porovnání se současnými bateriemi také velmi zajímavá.
Kdy se dočkáme revoluce?
Nový bateriový článek je jen jednou z věcí, které je ještě potřeba dotáhnout k plně funkčnímu řešení. Důležitá je samozřejmě také výroba či spíše velkovýroba v továrně, kterou již teď Tesla staví. Nazývá se Tesla Terafactory (neplést s Tesla Gigafactory, což jsou současné továrny Tesly) a její cílový výkon (v podobě vyrobených baterií) má být 10 GWh za rok, čehož by Tesla podle Elona Muska mohla dosáhnout asi za rok. Takových továren bude potřeba mít více, opět nejlépe na všech kontinentech, což je efektivnější a pro automobilku v dlouhodobém horizontu mnohem výdělečnější. Tesla chce, aby továrny byly schopné vyrábět až 200 GWh baterií za rok. Nadále bude spolupracovat s firmami jako je Panasonic, CATL nebo LG Chem.

Čtěte také: Elektromobil levnější než spalovací auto? Tesla chystá cenově dostupný model
Na akci Tesla Battery Day jsme se toho ovšem dozvěděli mnohem více a vše zatím rozebírat nebudeme. Nicméně když nakousneme, tak Tesla připravuje systém pro recyklaci baterií a podle Muska aspol. bude v budoucnu levnější a snažší vyrábět nové baterie ze starých, než získávat neustále nový materiál v podobě vzácných kovů. I když třeba jen v Nevadě je podle slov šéfů Tesly tolik lithia, že by to stačilo pro výrobu baterií pro elektromobily pro celou Ameriku. Takže něco jako nedostatek nehrozí, spíše jde o to dále minimalizovat používání vzácných kovů typu kobalt, které se těží v dost nelidských podmínkách. Ale Tesla se o tento problém stará a neustále snižuje procento těchto materiálů, které nahrazuje jinými.
Dozvěděli jsme se také, že Tesla společně s novými bateriemi přepracovala ukládání baterií do elektromobilů, aby se lépe využíval prostor, který je k dispozici. Jde o strukturální design, kdy baterie budou výraznou součástí samotné struktury vozu, podobně jako např. palivové nádrže v letadlech, které jsou součástí křídel. Zřejmě i proto Musk nedávno naznačil, že můžeme očekávat elektrickou revoluci také u letadel. Kromě toho ještě došlo na představení nového Modelu S Plaid, což je supervýkonný elektromobil Tesla s dojezdem nově přes 830 km na jedno nabití. Zřejmě tak trumfne i nový elektromobil Lucid Air, jehož výrobce se nedávno chvástal tím, že bude mít nejdelší dojezd. Jenže Tesla se již prodává a k zákazníkům dorazí později v příštím roce, kdežto Lucid Motors ještě ani nemá postavenou továrnu.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.