Starlink bude zachraňovat životy. Musk poskytne nouzové satelitní služby zdarma

Richard Šimáček
  • Služba Starlink Direct to Cell bude v budoucnu dostupná pro všechny
  • Umožní odesílat SOS zprávy, ať už se nacházíte kdekoliv
  • Celosvětové spuštění však může být problematické
Starlink na telefonu
Starlink na telefonu

Trend satelitní komunikace pomocí smartphonů nabírá na obrátkách. Mnoho společností svou verzi satelitní komunikace již má, ale vyžadují specifické telefony a umístění. Elon Musk v tomto ohledu půjde o dost dál a nabídne satelitní komunikaci pomocí Starlinku pro všechny a nejlepší na tom je to, že nebude potřeba žádný specifický hardware.

Nová služba od Starlinku

Společnost SpaceX spojila síly se světovým telefonním operátorem T-Mobile a vytvořila službu Direct to Cell, která bude umožňovat bezplatnou nouzovou komunikaci s pomocí satelitů a půjde tak po celém světě. Z této služby budou nejvíce těžit země, kde není tak velké pokrytí mobilním signálem, jako je například USA.

Než bude služba spuštěna, je potřeba, aby ji schválily vlády příslušných států, což nějakou dobu potrvá. Pravděpodobně tedy půjde o postupné spuštění a satelitní komunikace nebude fungovat hned od začátku po celém světě.

Starlink Direct to Cell
Starlink Direct to Cell

Čtěte také: Hyundai zjistil, na co zákazníci slyší. Nejbližší budoucnost vsadí na hybridy


Satelitní komunikace bude zdarma

Velkým překvapením je, že SpaceX bude tuto službu poskytovat zcela zdarma, zatímco například Apple si za své služby nouzové komunikace bude v budoucnu účtovat malý poplatek. Společnost zatím nespecifikovala, kolik tento poplatek bude, ale s velkou pravděpodobností se jeho výši dozvíme do několika měsíců.

Velkou výhodou Direct to Cell je, že nebude vyžadován specifický telefon. Tím pádem bude tato služba hned od spuštění fungovat na mnoha telefonech bez potřeby kupovat nejnovější model. Zatím bude možné odesílat pouze zprávy, jak informuje web Starlinku.

Kdy dojde ke spuštění?

Elon Musk slíbil, že satelitní komunikace bude fungovat po celém světě, jenže její fungování nejdříve musí schválit vlády každého státu na světě, což může celý proces zdržet například u regulačních úřadů. Velmi omezené testování můžeme očekávat už příští rok, ale fáze, kdy tato služba bude fungovat celosvětově a pro všechny může přijít až za několik dlouhých let.

I tak se jedná o jeden z nejambicióznějších projektů Elona Muska poslední doby. Pokud se vše povede, může tato technologie zachránit mnoho lidských životů.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články