Hyundai se stane díky elektromobilům světovým lídrem. Troufalé tvrzení? To sotva!
- Hyundai má obrovskou šanci stát se lídrem trhu s elektromobily
- Jihokorejcům stačilo 30 let, aby dohnali zajetou konkurenci
- Styl a rychlost inovací patří mezi naprostou špičku

Závod o vedení automobilového průmyslu prostřednictvím elektrifikace je často vnímán jako střet mezi zavedenými giganty a novými „narušiteli“. Stačí si připomenout soupeření General Motors versus Volkswagen Group nebo obchodní boj Fordu a Tesly.
I když to dnes ještě nemusí být zcela jasné, na automobilovém trhu probíhají tvrdé boje o rozdělení pozic, z nichž budou v průběhu příštího desetiletí vycházet vítězové a poražení. A je otázkou, zda si za deset let, až budeme bilancovat, nebudeme vyčítat, že jsme nevsadili víc na jednoho konkrétního koně, totiž na automobilku Hyundai.
Hyundai je pilný a nedělá (velké) chyby
Ano, čtete správně. V současné době se korejská automobilka může směle zařadit k firmám, které nejrychleji přechází na elektromobilitu, mají přitažlivý design, špičkovou technologii a širokou paletu automobilů. Jihokorejské elektromobily vstupují na trh tempem srovnatelným s největšími automobilkami.
Hyundai je dostatečně chytrý na to, aby se nepokoušel konkurovat v segmentech, které jsou baštou zavedených výrobců spalovacích vozů. Příkladem mohou být velké pickupy z Detroitu, na nichž si vylámaly zuby Nissan i Toyota. Hyundai místo toho agresívně sbírá body na trzích s lehkými nákladními a osobními vozidly.

Investovat? Určitě, ale s rozumem
Podíváme-li se na tisková prohlášení zavedených automobilek, snad každá má smělé plány na spuštění flotily elektromobilů v příštích letech. A v souladu s uvedenými prohlášeními plynou z firemních účtů miliardy dolarů investic pro jejich naplnění.
Zaměříme-li pohled na Hyundai, zjistíme, že v minulých letech dokázal výrazně vylepšit každou generaci svých vozů. V rychlosti vývoje se vyrovnal jiným výrobcům, ale současně dokázal držet úroveň cen na velmi přijatelné hladině. Výsledkem je nynější produktová řada, která nabízí výborný poměr cena/výkon.
Úkol je jednoduchý: nabídnout víc než konkurence
Hyundai zcela jistě použije podobnou taktiku u vývoje elektromobilů, i když je možné, že se trhy, vzhledem k odlišným emisním předpisům a kulturním rozdílům, budou pohybovat různou rychlostí.
Když Jihokorejci v roce 2014 představili ve Spojených státech první elektromobily, nenabídli zákazníkům pouhé dva modely (jako GM), ale rovnou šest. Jednalo se o elektromobily s dojezdem 160 až 370 km, dále přicházely plug-in hybridy, SUV a v současnosti navazují další a další nové modely.
Hyundai se také nebrání použití vodíku, ale moudře se zaměřuje spíš na nákladní než na osobní vozy. To je ale jiný příběh. Pojďme se pokusit odhalit, jak došlo k tomu, že se Hyundai stal právoplatným účastníkem boje o vysoké pozice.

Jak došlo k proměně „ošklivého kačátka“
Abychom dokázali vidět věci v souvislostech, je třeba vrátit se o nějakých 30 let zpět, a to do devadesátých let 20. století. V roce 1991 píše historii Toyoty model Corolla a na trh se chystá Camry. Příznivci Hondy si užívají Accord nebo Civic a jsou nadmíru spokojeni se svými spolehlivými, zábavnými a přitažlivými vozy.
A Hyundai? Pokud ho vůbec někdo zaregistroval, objevil se na posledních místech zájmu, a to jen díky tomu, že byl levnější než jakékoli jiné auto. První Sonatu jste s klidem přehlédli, ne jako dnešní elegantní a technicky vyspělý sedan, připomínající kupé. Než firma vyrobila první vlastní motory, dlouhá léta své vozy osazovala těmi od Mitsubishi.
Současnost stojí pevně rozkročena na několika nohách
Ale časy se mění. Hyundai je v současnosti globální velmoc, pátý největší výrobce automobilů na světě. Firma v roce 1998 převzala kontrolu nad jihokorejskou konkurenční značkou Kia a v roce 2015 přeměnila prémiový model Genesis na svůj další brand. Hyundai má výrobní závody ve všech regionech, kde je o auta zájem.
Ve svých designových centrech zaměstnává inženýry z celého světa a ti vytvářejí automobily dle vkusu a specifických přání zákazníků. Hyundai má dokonce vlastní ostrou divizi „N“, stejně jako Audi, BMW a Mercedes.
A stejně jako u telefonu Samsung, který můžete mít v kapse, se jedná o technologickou špičku s funkcemi, které jsou mnohdy pokročilejší než ty, které nabízí japonští nebo evropští konkurenti. Neskutečná rychlost přerodu automobilky pravděpodobně nenechává v noci spát řadu manažerů jiných značek.
Hyundai se může měřit s dalšími giganty
Prvním elektromobilem automobilky nebyl ve skutečnosti Hyundai, ale Kia Soul EV z roku 2016. Tu v roce 2017 následoval Hyundai Ioniq Electric. V únoru 2020 společnost zveřejnila první podrobnosti o své elektrické globální modulární platformě (E-GMP). Tato architektura bude sloužit do roku 2025 jako základ pro 23 modelů.
Tím se Hyundai dostává do stejné ligy jako GM a VW Group a dává jasně najevo, jak vážně to s elektromobilitou myslí. Prvními modely na této platformě jsou Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, která bude následovat Hyundai začátkem příštího roku a Genesis GV60.

Ostatní firmy určitě nedají kůži zadarmo
Dosavadní zkušenosti naznačují, že elektrické modely Hyundai nabízejí vyšší dojezd než konkurenti, co může být zásadní prodejní argument pro řadu zákazníků.
Přesto je konkurence silná. Jmenujme stávající Ford Mustang Mach-E, Teslu Model Y a Volkswagen ID.4 a také přicházející elektrické kompaktní crossovery Audi Q4 e-tron, Nissan Ariya, Subaru Solterra, Toyota bZ4X.
Nová platforma přináší velké výhody
Konkurence ale obdržela při technických prezentacích nové platformy Hyundai řadu tvrdých úderů. Platforma E-GMP vyniká zejména čtyřmi faktory. Jaké to jsou?
- U jednomotorových verzí používá pohon zadních kol
- Baterie se může nabíjet napětím 800 V
- Je schopna domácího dobíjení vyšší rychlostí než jiné dnešní elektromobily
- Majitelé mohou používat baterii vozu jako zdroj energie pro externí elektrická zařízení (V2L)
S nástupem do roku 2020 se značka Hyundai připojila k Toyotě, Hondě a Nissanu mezi velké asijské značky. Toyota je známá spolehlivostí, Honda zábavnější jízdou a Nissan i Hyundai spadají do „hodnotového“ konce spektra. Každá nová generace Hyundai je výrazně stylovější, příjemnější na řízení a lépe vybavená než její předchůdci.

Je Kia nedoceněná značka?
Kia má specifický problém. Historicky je automobilovou značkou, jejíž vnímání nejvíce zaostává za skutečnou realitou vozů, které dnes prodává. Ale budoucí směr značky určil v loňském roce model Telluride, který zaslouženě sklidil uznání řady kritiků, získal cenu North American Utility of the Year 2020 a posléze se stal světovým autem roku 2020. Každý model, který nyní Kia prodává, je stylový a má tvary, které se zdají rafinovanější než občasné snahy o design sesterské značky.
Konečně je tu Genesis, luxusní značka, která stojí na vlastních nohách. Její crossovery GV80 a GV70 z posledních let jsou velmi zdařilé. Očekáváme, že také GV60 bude splňovat stejné standardy, i když na rozdíl od větších sourozenců se spalovacím pohonem nepoužívá specifickou platformu s pohonem zadních kol, ale standardní E-GMP.
Japonci netají své obavy
Je nebezpečné pokoušet se předpovídat budoucnost. Ale poznatky, získané v automobilovém průmyslu naznačují, že Toyota, nejziskovější světová automobilka, se nebojí GM, VW, Stellantisu nebo Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi. Ale s přihlédnutím k tomu, že se Hyundai za pouhých 30 let rozrostl na pátého největšího výrobce na světě, se říká, že Toyota má strach právě z korejské automobilky.
Autor článku

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".
Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".