Slovenský létající automobil AirCar získal povolení. Kdy ho spatříme na nebi?

Matouš Vrchota
  • Slovenský létající automobil získal potřebná povolení pro letecký provoz
  • AirCar je jeden ze dvou slovenských projektů zabývající se vývojem létajícího automobilu
  • Automobil-letadlo nyní zamíří do výroby. Časem by se měl na trhu objevit i se silnějším motorem
AirCar Klein Vision
AirCar Klein Vision

Na začátku ledna letošního roku jsme vás informovali o slovenském projektu létajícího automobilu AeroMobil, který se brzy má dostat do výroby a je velmi blízko získání potřebných povolení pro provoz jak na silnicích, tak v letovém prostoru. Jenže situace pro AeroMobil není jednoduchá. Přímo na Slovensku má totiž velkého konkurenta. Společnost Klein Vision vyvíjí vlastní létající vůz, a právě dnes se mu podařilo získat velmi důležitá povolení pro provoz.

Slovenský AirCar prošel náročným testováním

Úřad pro civilní letectví vydal certifikát, který opravňuje AirCar pro plný provoz v leteckém prostoru. Certifikát vůz získal po sedmdesáti odlétaných testovacích hodinách a po více než dvoustech provedených vzletech a přistáních. Nejdůležitější test obsahoval let na plný rozsah doletu, ukázku stability a mimo další i vzlet a přistání bez nutného zásahu pilotem. Tato úspěšná certifikace má otevřít dveře i pro další podobné projekty.

Tým osmi inženýrů a specialistů strávil vývojem létajícího automobilu přes 100 tisíc hodin. To zahrnuje fáze od prvotního grafického návrhu, přes výrobu prototypu v životní velikosti, první lety s testovacím elektrickým motorem až po úspěšné kalkulace pro bezpečný let i jízdu.

Štefan Klein se svým letadlem
Štefan Klein se svým letadlem

Čtěte také: Elektrické solární letadlo, co jako první obletělo celou Zeměkouli, slaví 5. narozeniny


Pojedete do Alp autem, nebo „letadlem“?

AirCar je dvoumístné vozidlo o hmotnosti pouhých 1 000 kilogramů poháněný motorem o objemu 1,6 litru z dílen BMW. Ve složeném stavu, pro provoz na silnicích, je vozidlo dlouhé zhruba 5,2 metru. Pro konverzi na letadlo postačí dvě minuty a vše je připraveno. Na vzlet potřebuje pouhých 300 metrů dráhy.

Dolet by měl dosáhnout až 1 000 kilometrů. Letová rychlost dosahuje hodnoty 170 km/h. Později by se měla objevit na trhu i výkonnější pohonná jednotka schopná dosáhnout letové rychlosti až 300 km/h.

AeroMobil a AirCar byly dříve vyvíjeny jednou společností. Po řadě neshod a neúspěchů se ale zakladatelé vydali vlastními cestami a vznikly tak projekty dva. AirCar nyní odstranil poslední překážku stojící před zahájením výroby. AeroMobil je mu ale blízko v patách a na schvalovací proces by mělo dojít velmi brzy.

Ze státu našich nejbližších sousedů se tak stává země, díky které možná brzy přehodnotíme cestování na středně dlouhé vzdálenosti.


Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Matouš se zajímá o moderní technologie, zejména v oblasti automotive. Baví ho vše digitální, ideálně s Androidem. Ve volném čase se věnuje úpravám rodinného vozového parku nebo vyráží na kole.


Komentáře


Nejnovější články