Elektrické solární letadlo, co jako první obletělo celou Zeměkouli, slaví 5. narozeniny

Samuel Novotný
  • Je tomu již 5 let, co se inovátor Bertrand Piccard pokusil o rekord s elektrickým letadlem 
  • Solární letoun svůj rekordní let úspěšně dokončil přesně 24. srpna 2016, přičemž obletěl celý svět
  • Pojďme se proto na chvíli podívat zpět do minulosti a tuto událost si tak připomenout
Solar Impulse 2, solární letoun
Solar Impulse 2, solární letoun

Bez nepříjemností se let neobešel, rekordy ale padly

Kromě nepříznivého počasí nastala při rekordu ještě jedna kritická chyba. Při jedné z nejdelších částí letu došlo k přehřátí a následnému poničení baterií letadla, přičemž jejich výměna zabrala několik měsíců. Kvůli tomu byl celkový let o pěknou dobu opožděn, přesto se však piloti nevzdali a rekord nakonec padl a ne jeden.

Dle Mezinárodní letecké federace (FAI) padlo při letu Solar Impulsu 2 hned několik rekordů. Mezi ně patří například dosažení rekordní výšky v kategorii Powered Aeroplane. Další rekord se pak týkal uražené vzdálenosti a to hned ve dvou kategoriích: Powered Aeroplanes a Experimental Technologies a další.


Čtěte také: Kaskadér vyskočil z letadla na elektroskútru! Dosáhl rychlosti téměř 250 km/h


Co technické specifikace?

Na závěr si pojďme pozorně prohlédnout specifikace samotného solárního letounu Solar Impulse 2. Jeho maximální rychlost dosahovala 140 km/h, ovšem přes den se létalo průměrně rychlostí 90 km/h a přes noc pak kvůli šetření energie maximálně rychlostí 60 km/h.

Letoun pokrývalo přes 17 tisíc solárních článků, přičemž celkově pokrytá plocha byla asi 269,5 metrů čtverečních. Jejich maximální výkon dosahoval 66 kW. Letoun byl dále vybaven čtyřmi elektromotory a čtyřmi bateriemi, kdy měla každá kapacitu 41 kWh a výkon 13 kW.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články