ElektrickéVozy.cz

Recenze Xiaomi Mi Scooter 2: elektrokoloběžka nejen pro zábavu

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Chytrá koloběžka od Xiaomi vás bude bavit. Je rychlá, tichá, odolná a jednoduše složitelná pro snadný převoz. Nejen, že s ní zažijete spoustu zábavy, ale budete se také cítit jako v dopravním prostředku z budoucnosti. Více prozradí naše podrobná recenze z dlouhodobého používání.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, konstrukce, jízdní vlastnosti
» 2. Baterie, aplikace, zhodnocení

Čínský výrobce už dávno není předním hráčem pouze na poli chytrých telefonů, se kterými před lety začínal. V repertoáru má nyní i nespočet dalších chytrých hraček, které se ve své kategorii řadí mezi ty nejpovedenější a někdy také mezi cenově nejvýhodnější.

Příkladem je i nová chytrá elektrokoloběžka Xiaomi Mi Scooter 2. Podle označení by si možná někdo mohl myslet, že jde o druhou generaci, ovšem není to tak úplně pravda. Prvním elektrickým vozítkem od Xiaomi byl segway Ninebot mini.

Xiaomi Mi Scooter 2: specifikace

Konstrukceskládací, tělo z leteckého hliníku, 12,5 kg
Rozměry1,08 x 0,43 x 1,14 m (0,49 m po složení), odolnost IP54
Elektromotorvýkon 250 W (okamžitý max. výkon 500 W), točivý moment 16 Nm
Jízdarychlost až 25 km/hod (v eko režimu až 18 km/hod), dojezd 30 km
Baterie280 Wh (7832 mAh), rekuperace
Technologiemožnost spárování s chytrým telefonem
Cena a dostupnost14 999 Kč s DPH, jaro 2017

Za zapůjčení děkujeme e-shopu Xiaomimobile.cz, u kterého si můžete produkt koupit.

Chytré provedení

Mi Scooter 2 je po konstrukční stránce téměř dokonalé vozítko. Díky leteckému hliníku dosáhl výrobce velmi nízké hmotnosti 12,5 kg, přičemž důmyslným mechanismem se dá koloběžka během pouhých pár vteřin rychle složit a šikovně přenášet v ruce.

Skládací systém funguje konkrétně tak, že stačí pouze odjistit řidítka, sklopit je a páčkou zvonku zaháknout za výčnělek na blatníku zadního kola. Koloběžku pak chytře uchopíte za sklopená řidítka, která poslouží jako držadlo.

Celá konstrukce je velmi pevná a dokonce i odolná dle normy IP54, takže koloběžce nevadí např. mírně prašné prostředí nebo ani lehký déšť či menší louže na silnici. Poradí si také s noční jízdou, když je vpředu i vzadu vybavena LED osvětlením.

Na řídítkách najdeme na levé straně klasickou brzdu jako na kole (nicméně využívající kotoučové brzy a systém e-ABS, který pomáhá při brždění a zkracuje brzdnou dráhu na suchém povrchu na 4 metry), na pravé pak malou páčku pro akceleraci.

Pro zapnutí/vypnutí koloběžky slouží jediné tlačítko uprostřed řidítek, které stačí krátce stisknout. O stavu baterie pak informuje čtveřice bílých LED diod (v případě přepnutí do eko režimu – dvakrát stisknete tlačítko – svítí poslední dioda zeleně).

Pro dokonalost chybí pouze možnost nastavování výšky řidítek, nebo také možnost připevnění telefonu na řídítka. Ale třeba se u příští generace koloběžky dočkáme.

Radost z jízdy

Xiaomi ve svých prospektech uvádí, že je koloběžka vhodná pro lidi ve věku od 16-50 let, vysoké od 120-200 cm, a o hmotnosti max 100 kg. Určitě je na to dobré předem myslet, aby nedošlo k poškození koloběžky, nebo v horším případě zranění.

Podle zákona jde o dopravní prostředek jako je kolo a vztahují se na něj tedy stejné zákony – např. jízda povolená jen po silnici (a ne po chodníku apod.), povinnost v noci svítit, nebo také dávat znamení při odbočování na křižovatce.

Jízda je díky elektromotoru tichá, s okamžitým výkonem až 500 W velmi svižná. Po rovině se dá jet až 25 km/hod, ale třeba z kopce jsem dosáhl i rychlosti přes 30 km/hod. Naopak do kopce počítejte s tím, že převýšení přes 14 % koloběžka nedá. Pokud jde o terén, zvládne Xiaomi klidně i jízdu po kočičích hlavách nebo jinak nerovném povrchu.

V případě, že by došla baterie nebo byste měli chuť si zasportovat, je možné jet na koloběžce klasickým způsobem – odrážením se nohou (jen musíte vypnout elektroniku, aby nebrzdila rekuperace). I když vzhledem k vyššímu podvozku (cca 8,8 cm) to stejně není příliš pohodlné.

Koloběžka od Xiaomi může posloužit nejen jako vozítko na vyblbnutí, ale klidně i jako prostředek pro cestu do práce, do školy, či kamkoliv do města. Jen je třeba myslet na to, že s ním nesmíte třeba do obchodního centra a při zamknutí v kolostavu před budovou je poměrně vysoké riziko krádeže.

A jen pro zajímavost, s Mi Scooterem 2 se dá jezdit i bez držení (ale raději to z bezpečnostních důvodů nezkoušejte), a třeba jízda ve dvou je kvůli koordinaci rovnováhy u dvou dospělých osob velmi složitá, ba téměř nemožná. Takže v takovém případě si raději kupte rovnou dvě koloběžky, předejdete i případným hádkám.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, konstrukce, jízdní vlastnosti
» 2. Baterie, aplikace, zhodnocení

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Jirka
Jirka

E-koloběžky mám rád, sám jsem si jednu nedávno pořídil. U téhle by mi ale asi vadilo to, že nemá nastavitelnou výšku řídítek, to mi přijde u koloběžky jako totální fail.
Hlavně, že to jde spárovat s telefonem, to je nejdůležitější…

Jirka2
Jirka2

No po rovině super… A musíte vážit tak 60 kg.. Při moji skoro stovce je dojezd max 15 km a když přijde kopec pak se musí pomoct nohou.. Tak pro moji dceru super… Pro mě trocha pohybu

Karela
Karela

A musíte vážit tak 60 kg.. Při moji skoro stovce je dojezd max 15 km a když přijde kopec pak se musí pomoct nohou.. Tak pro moji dceru super… Pro mě trocha pohybu. Visit fnaf https://goo.gl/scezSa demo online

Je čištění vody klíčem k ekologičtějším elektromobilům?

Je čištění vody klíčem k ekologičtějším elektromobilům?

11. 3. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Elektromobily nejsou zase tak ekologické, jak by se na první pohled mohlo zdát. A nulové emise jsou mýtus. Ano, samozřejmě,…

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

Opel: v roce 2020 uvedeme plně elektrickou Corsu

16. 2. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Šéf automobilky Opel Michael Lohscheller oznámil, že příští generace Opelu (Vauxhallu) Corsa bude od roku 2019 vyráběn výhradně ve španělské…

Design elektrických vozů Volkswagen: inspirováno Applem

Design elektrických vozů Volkswagen: inspirováno Applem

16. 2. 2018  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Šéf designu společnosti Volkswagen Klaus Bischoff řekl, že při navrhování svých budoucích elektromobilů se automobilka inspiruje přístupem Applu. Podle Bischoffa je…

Mobilní zobrazení