Hybrid, elektromobil nebo vodík? Poradíme, který pohon si vybrat!
- Jaké jsou rozdíly mezi základními druhy elektrifikovaných aut?
- Je pro vás lepší hybrid, plug-in hybrid nebo elektromobil?
- Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v tomto článku

Elektrifikované vozy se ve světě stávají čím dál běžnější. Existuje však mnoho druhů těchto aut, a proto může být správný výběr pro běžného zákazníka pořádným oříškem. V tomto článku se proto dozvíte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými druhy elektrifikovaných pohonných systémů a co patří mezi jejich výhody a nevýhody.
Jaké druhy pohonu aut probereme?
- Mild-hybridní (MHEV)
- Hybridní (HEV)
- Plug-in hybridní (PHEV)
- Bateriový elektromobil (BEV)
- Vodíkový automobil (FCV)
Co to znamená mild-hybrid?
Vozy s mild-hybridním pohonem (MHEV) jsou základní vstupenkou do světa elektrifikace. Určené jsou především pro ty, kteří jsou stále k elektromobilitě skeptičtí. U tohoto typu pohonu pomáhá běžnému spalovacímu motoru malý elektromotor, který nahrazuje klasický startér. Ten pomáhá zefektivnit provoz auta při rozjezdech a umožňuje velmi jednoduché startování.
Naopak auto není možné používat v čistě elektrickém režimu. Někdy také elektromotor poskytuje chvilkový výkon při prodlevě turba nebo umožňuje brždění pomocí rekuperace. Obecně však můžeme říci, že se mild-hybridní pohon příliš neliší od klasického spalovacího motoru.

Řešením může být hybridní pohon
U hybridních aut (HEV) již elektromotor hraje o něco větší roli. K jeho nabíjení dochází pomocí rekuperace a energie se ukládá do baterie o velikosti v řádu jednotek kWh. Spalovací motor zajišťuje výkon ve vyšších nebo konstantních rychlostech a je většinou menší a úspornější. Elektromotor se poté stará o nízké rychlosti, rozjezdy nebo chvilkové dodávky maximálního výkonu.
Díky tomu jsou hybridy velmi úsporné, a to především ve městě. Nevýhodou hybridů je větší komplexnost a vyšší cena oproti konvenčním vozům. Také jim často kvůli optimalizaci na co největší spotřebu chybí vysoký výkon. Hybridní auta jsou vhodné především pro ty, kteří se nechtějí zabývat nabíjením, jezdí často po městě, ale občas auto potřebují i na delší vzdálenosti.

Čtěte také: Stane se Česko elektromobilovým rájem nebo popelnicí Evropy?
Vstupenka do elektrického světa: Plug-in hybrid
Pokud zvažujete elektromobil, ale pořád si nejste jistí, jestli je to pro vás to pravé, možná vám bude vyhovovat plug-in hybrid (PHEV). Jedná se o vůz se spalovacím motorem doplněný elektromotorem a baterií, jejíž kapacita často přesahuje 10 kWh. Díky ní můžete obvykle s plug-in hybridem ujet několik desítek kilometrů čistě na elektřinu. Proto je také plug-in hybrid výhodný především do města a na cesty do práce, protože můžete využívat elektrického režimu. Spalovací motor je tak klidně možné použít jen na delší cesty.
Tento typ pohonu se však vyplatí pouze, pokud vám nevadí auto nabíjet. Bez nabíjení totiž funguje jako klasický hybrid, ale je dražší a těžší. Díky většímu elektromotoru a baterii se také můžete těšit na vysoký výkon a úspornou jízdu. Většina plug-in hybridů díky nízkým emisím také dosáhne na výhody elektromobilů, jako je parkování v Praze zdarma nebo bezplatná dálniční známka.

Je libo elektromobil?
Elektromobil (BEV) je auto, které nemá žádný spalovací motor a jeho pohon zajišťuje minimálně jeden elektromotor a baterie s vysokou kapacitou. Výhodou elektromobilů je jejich jednoduchost konstrukce oproti autům se spalovacím motorem, a to především oproti hybridům. Odpůrci tohoto typu pohonu často argumentují malým dojezdem, dlouhými časy nabíjení nebo cenou. V současnosti jsou však dojezd a rychlost nabíjení pro většinu lidí naprosto dostačující.
Mnoho lidí také zapomíná na obrovskou výhodu v možnosti nabíjení doma nebo v práci. Může se tak stát, že pokud nejezdíte dlouhé trasy, nemusíte nabíjení vůbec řešit a pouze vždy po příjezdu domů nebo do práce auto zapojíte do zásuvky. Zároveň je stále provoz elektromobilu výrazně levnější než provoz spalovacího auta, a proto se i cenový rozdíl časem srovná, a to i díky nízkým nákladům na opravy. O ekologičnosti elektrických aut se často vedou debaty. Pokud vás zajímá toto téma, přečtěte si náš článek, ve kterém jsme se na něj zaměřili.

Mezi další výhody elektrických vozů patří například tichá jízda, nulové lokální emise, okamžitý výkon nebo řízení jedním pedálem. Elektromobily jsou ideálními společníky na každodenních cestách a pokud nepotřebujete každý den ujet stovky kilometrů, jedná se o výbornou volbu. Pokud však nemáte možnost nabíjení doma ani v práci, stojí za zvážení, jestli se vám elektromobil vyplatí.
Čtěte také: Fakta a mýty o elektromobilech – Jsou elektromobily drahé nebo levné?
Vodíkový automobil
Vodíkové elektromobily (FCV) nepoužívají k uchování energie baterii, ale vodíkové nádrže. Pomocí vodíku si elektřinu vyrábí za jízdy. Jednoznačnou výhodou oproti elektromobilům je krátká doba doplnění vodíku. Na druhou stranu však není možné doplňovat energii z domova a v současnosti stále v České republice není k dispozici žádná síť plnících stanic. Dalšími nevýhodami vodíkových aut jsou vysoká pořizovací cena i cena za natankovaný vodík.
Vodíkové elektromobily jsou také mnohem méně efektivní než elektromobily bateriové. Zároveň je pro ekologický provoz nutná i ekologická výroba vodíku, která je velmi energeticky náročná, a proto je celková spotřeba elektřiny na ujetý kilometr mnohem větší než u bateriových elektromobilů.

Podobně jako u aut s baterií neprodukují vodíkové vozy žádné lokální emise kromě vody. Tento typ pohonu bude nejspíše v budoucnosti hojně využíván v nákladní a možná i letecké dopravě, avšak není příliš pravděpodobné, že by se prosadil i v dopravě osobní.