Fakta a mýty o elektromobilech – Jsou elektromobily drahé nebo levné?

redakce
  • Rozebíráme elektromobilové mýty, které si zaslouží být zbořeny
  • Vycházíme z vlastních zkušeností, odborných studií, či informací od automobilek
  • V dnešním dílu se zaměříme na to, zda jsou elektromobily drahé nebo levné!
Nio, elektromobil
Nio, elektromobil

Článek byl naposledy aktualizován 5. ledna 2021.

Elektromobilitou se na webu Elektrickevozy.cz, největším českém online magazínu o elektromobilech a dopravě budoucnosti, zabýváme již od roku 2011 – a od té doby se toho událo hodně. V tomto dílu seriálu Fakta a mýty o elektromobilech odpovídáme na otázku „Jsou elektromobily drahé nebo levné?“

Proč vznikl seriál Fakta a mýty o elektromobilech? Jednoduše proto, aby se každý člověk dozvěděl veškeré informace a na základě toho si pak mohl udělat vlastní názor na elektromobilitu! Dáváme dohromady vlastní zkušenosti, odborné studie, ale také informace přímo od automobilek. Výsledkem je unikátní seriál, ve kterém se stručně, ale i podrobně dozvíte, jak že to vlastně s tou elektromobilitou je. Bereme v potaz pro i proti, ale hlavně – nic nezkreslujeme, jako je běžným zvykem při debatách v hospodě nebo obzvláště pak u neodborných médií, které kolikrát jen vynecháním určité informace naprosto zkreslí realitu.

Otázka: Jsou elektromobily drahé nebo levné?

Stručně

Češi by elektromobily chtěli, ale jsou pro ně příliš drahé. Ano, zjednodušeně se to tak dá říct, protože je to právě pořizovací cena, co nejvíce odrazuje od nových elektromobilů. Proč by měl člověk zaplatit třeba o 30-50 % více za elektro, než spalovák? Nicméně tak jednoduché to není a pokud počítáme celkovou cenu včetně provozních nákladů a servisu, které hrají značně ve prospěch elektromobilů, mohou se již nyní zákazníci dostat do takové situace, kdy je pro ně finančně výhodnější pořídit si nový elektromobil, než konvenční auto. Z dlouhodobého, nikoliv jen krátkodobého horizontu.

Podrobně

Vzhledem k tomu, že je elektromobil konstrukčně výrazně jednodušší a používá se u něj mnohem méně pohyblivých součástek, určitě kdekoho napadne otázka, proč jsou elektromobily tak drahé? Proč nejsou levnější, než spalovací auta? Odpověď není jednoduchá, protože jsou za tím jednak investice automobilky do vývoje a výzkumu nových technologií, což musí mít nějakou návratnost, dále jde o investice do nových výrobních kapacit, apod. Stejně tak jde o to získat klíčovou komponentu v podobě baterek za co nejlepší cenu, jinak se výrobcům elektromobilů rychle zvednou náklady, a ve hře je samozřejmě i byznys, kde jinými slovy proč nabízet elektromobil levněji, když se některým lidem vyplatí i s vyšší pořizovací cenou, právě vzhledem k úsporám za provoz a servis.

Tesla, výroba elektromobilu
Tesla, výroba elektromobilu

Nic to ovšem nemění na tom, že většina elektromobilů na trhu je z pohledu zákazníka zbytečně drahá a je to největší překážkou, která brání v pořízení auta na baterky. Cena nových elektromobilů se stále pohybuje kolem milionu korun a zajímavé je srovnání stejného vozu, který se liší dle typu pohonu. Příplatek bývá hned několik stovek tisíc korun a výrobci tvrdí, že je to kvůli drahým baterkám. Pravda už je ovšem taková, že průměrná cena bateriových článků v roce 2020 spadla na pouhých 150 dolarů za kilowatthodinu, přičemž někteří jako například Tesla už jdou za hranici 100 dolarů za kWh, a pak je tahle komponenta u elektromobilu vyjde na nějakých 150 tisíc korun, ne o moc více. Promítne se to však spíše v marži výrobců, než v koncové ceně pro spotřebitele.

Nicméně podle analytiků a studií se předpokládá, že někdy kolem roku 2025-2030 dojde k cenové paritě mezi elektromobily a spalovacími auty. To znamená, že elektromobily budou stát stejně jako spalovací auta, nebo dokonce méně. A s tím, jak se budou vyrábět ve větším měřítku a jejich výroba se bude optimalizovat, včetně například recyklace baterií a znovupoužití například vzácných kovů či jiných prvků, budou dále zlevňovat a vytlačovat konvenční auta z trhu. Do té doby budou nové elektromobily dražší a jejich zákazníci budou teprve přispívat na vývoj technologií.

Aby se elektromobil vyplatil, musí si to zákazník dobře spočítat. Pokud jezdíte za desetinové náklady díky elektřině levnější než benzín, máte téměř nulový servis a najezdíte desítky tisíc kilometrů ročně, může se vám elektromobil vyplatit v celém životním cyklu vozu, ale popravdě spousta lidí si to nespočítá nebo řeší jen otázku tady a teď, ale ne, co bude v příštích letech a zda třeba nebude dražší elektřina apod. Pro běžného spotřebitele tedy spíše zůstane možností pořízení ojetého elektromobilu, který už se dnes dá sehnat i za 300 tisíc, akorát s horšími parametry jako je kratší dojezd či pomalejší nabíjení. A až časem se situace může překlopit.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články