Obnovitelné zdroje energie „šplhají“ žebříčkem. V roce 2025 předběhnou uhlí

Pavel Škopek
  • Uhlí jako zdroj při výrobě elektřiny vyklízí své pozice
  • Postupně ho nahrazují obnovitelné zdroje energie
  • Zlom by měl nastat už v příštím roce
Fotovoltaika
Fotovoltaika

Stále více zemí omezuje nebo zcela opouští využívání uhlí pro výrobu elektřiny. Podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by už v příštím roce měly obnovitelné zdroje energie do roku 2025 předstihnout uhlí jako největší zdroj při výrobě elektřiny na světě. To by byl historický zlom.

Rychlý nárůst obnovitelných zdrojů

Podle agentury IEA je hlavní příčinou rychlý růst obnovitelných zdrojů. Jen loni se celosvětová výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů zvýšila o polovinu na 510 GW, přičemž 75 % celosvětových nových kapacit představuje fotovoltaika. Díky tomuto masivnímu zrychlení predikuje IEA nárůst kapacity výroby z obnovitelných zdrojů do roku 2029 na 7300 GW.

Předpokládá se, že solární a větrné elektrárny se na tomto růstu budou podílet z 95 %, což obnovitelným zdrojům umožní konečně překonat uhlí, pokud jde o výrobu energie. Loni mělo spalování uhlí podle dat IEA podíl na celosvětové výrobě elektřiny přes 36 %, zatímco obnovitelné zdroje 30,2 %.

„Větrné a solární elektrárny stavěné na pevnině jsou dnes téměř všude levnější než nové elektrárny na fosilní paliva. Ve většině zemí vychází levněji i ve srovnání s provozem stávajících elektráren na fosilní paliva,“ uvedl výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol.

Kouř z továrny
Kouř z továrny

Čtěte také: Španělsko dává sbohem jaderným elektrárnám. Přejde na něco lepšího


Nesmí se zapomenout na rozvojové země

V rámci 28. konference OSN o změně klimatu (COP), která proběhla loni v listopadu, se účastnické země zavázaly trojnásobit současnou globální kapacitu obnovitelných zdrojů do roku 2030. Podle Birela je takového cíle možné dosáhnout pouze prostřednictvím politických změn zaměřených na urychlení vývoje obnovitelných zdrojů.

„K dosažení cíle COP28 zatím nestačí ztrojnásobit podíl obnovitelných zdrojů, ale blížíme se k tomu. Vlády mají nástroje potřebné k tomu, aby tuto mezeru překlenuly. Budeme velmi pozorně sledovat, zda země plní své sliby a zavádějí vhodné politiky,“ řekl Birel a dodal: „Nejdůležitější výzvou pro mezinárodní společenství je rychlé zvýšení financování a zavádění obnovitelných zdrojů energie ve většině rozvíjejících se a rozvojových ekonomik, z nichž mnohé jsou v nové energetické ekonomice opomíjeny.“

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články