Španělsko dává sbohem jaderným elektrárnám. Přejde na něco lepšího

Petr Bergmann
  • Od roku 2027 začne Španělsko odstavovat jaderné reaktory
  • Země zrušila projekt výstavby centralizovaného úložiště jaderného odpadu
  • Cílem je razantní přechod na obnovitelné zdroje energie
Jaderná elektrárna Almaraz 1
Jaderná elektrárna Almaraz 1

Rada ministrů Španělska schválila takzvaný sedmý obecný plán pro radioaktivní odpad (PGRR), který formalizuje harmonogram uzavření jaderné energetiky země. Pět zbývajících elektráren se sedmi reaktory má být odstaveno do roku 2035.

Hospodaření s jaderným odpadem je velmi drahé

Dokument navržený ministerstvem pro ekologický přechod a demokratickou výzvu měl být přijat již před osmi lety. Předchozí plán z roku 2006 počítal s uzavřením jaderných zařízení v letech 2001 až 2027. Vzhledem k tomu, že systém nakládání s jadernými odpady je v současnosti velmi nákladný, existuje jen malá šance, že by se investice do prodloužení životnosti bloků vyplatila.

Vláda zrušila projekt centralizovaného úložiště jaderného odpadu ve Villar de Cañas, přestože do něho již investovala 90 milionů eur. Namísto toho chce zřídit sedm podobných zařízení v každém existujícím závodě. Do 50 let má být následně zřízeno hlubinné úložiště pro veškerý jaderný odpad.


Čtěte také: Čína je napřed. Spustila první jadernou elektrárnu 4. generace. Co umí?


Jaderná energetika pokrývá pětinu španělských požadavků

Prozatímní dohoda o vyřazování jaderných elektráren s provozovateli byla uzavřena již v roce 2019. Společnosti Iberdrola, Endesa a Naturgy provozuji jaderné zdroje o celkovém výkonu 7,1 GW. Díky nim je pokryta přibližně pětina španělské spotřeby elektřiny.

Naproti tomu, na klimatické konferenci COP28, která se konala v Dubaji pod záštitou OSN, podepsalo 25 většinou evropských zemí Deklaraci o trojnásobném zvýšení podílu jaderné energie do roku 2050. K dohodě se následně připojily také Arménie, Chorvatsko a Jamajka. Podporu pro dosažení tohoto cíle vyjádřilo celkem 120 společností z odvětví energetiky.

Španělská vláda také výrazně prodloužila administrativní lhůty projektů v oblasti obnovitelných zdrojů. Důvodem je zajištění náhrady postupně vyřazovaných zdrojů energie, využívajících uhlí. Ukončení využití uhelné energie plánuje Španělsko již na rok 2025.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Petr Bergmann - Redaktor

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".


Komentáře


Nejnovější články