Nedostatek čipů zasadil automobilkám tvrdou ránu, ztráty se vyšplhají do úplného extrému

Martin Hájek
  • Nedostatek čipů připraví automobilky o stovky miliard dolarů
  • Čipová krize by neměla skončit do roku 2023
  • Kromě nových vozů zdražují také ojetiny
Automobilky řeší neustálý nedostatek mikročipů
Automobilky řeší neustálý nedostatek mikročipů

Čipová krize už trvá mnoho dlouhých měsíců a stále není vidět, že by byly lepší zítřky na obzoru. Nedostatkem čipů nejsou ovlivněny jen počítače a grafické karty, ale také výrobci automobilů. Ti se snaží řešit svou situaci hned několika způsoby.

Nedostatek čipů znamená obrovský problém

Analytická společnost Seraph Consulting odhaduje, že díky krizi dojde do konce roku 2022 v automobilovém průmyslu ke ztrátě prodejů v hodnotě až 450 miliard dolarů. V příštích dvou letech by totiž díky nedostatku čipů mělo být vyrobeno o 15 milionů méně vozů, než se původně očekávalo, přičemž průměrná prodejní cena vozu je asi 30 000 dolarů. Zároveň bychom konec krize neměli očekávat dříve než v roce 2023.

Čipová krize však neovlivňuje pouze trh s novými auty, ale díky jejich nedostatku také zdražují vozy ojeté. V porovnání se srpnem ceny ojetých aut v první polovině září vyrostly o 3,6 %, což je za tak krátkou dobu velmi dramatický nárůst. Oproti loňskému září se pak ceny zvýšily asi o 25 %.

Škoda Auto musela kvůli mikročipům několikrát pozastavit výrobu
Škoda Auto musela kvůli mikročipům několikrát pozastavit výrobu

Čtěte také: Globální nedostatek čipů? Příští rok bude zlomový, tvrdí Elon Musk


Řešení krize je v nedohlednu

Díky tomu, že poptávka po nových autech neslábne, musí se automobilky snažit problémy s čipy vyřešit, neboť společnostem kvůli zdlouhavým dodacím lhůtám uniká obrovský zisk. Na druhou stranu společnosti, kterým se již problém vyřešit podařilo, mají nyní jedinečnou možnost oslovit věrné zákazníky jiných značek.

Co za čipovou krizí stojí, je často diskutovaná otázka s velmi složitou odpovědí. Poptávka po čipech totiž stojí na mnoha faktorech a očividně krize nemá žádné jednoduché řešení, které by nejen automobilky ocenily. Třeba Hyundai si hodlá vyrábět své čipy sám. To samé platí i pro Teslu.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články