Jak odolná je fotovoltaika? Přežije silnou bouřku s kroupami, nebo ne?

Luboš Srb
  • V Česku hrozily extrémní bouřky s kroupami
  • Možná jste si říkali, jak by v takovém počasí přežily fotovoltaické panely?
  • Je důvod k obavám majitelů FVE kvůli odolnosti, nebo ne?
Fotovoltaické panely
Fotovoltaické panely

Na trhu existuje nespočet různých solárních panelů, které se liší v mnoha ohledech. Nejen po stránce výkonu a účinnosti, ale i co se týče odolnosti. Je proto důležité vybírat takovou fotovoltaiku, která dokáže obstát v takových podmínkách, které v dané lokalitě hrozí. A spíše pro jistotu počítat s ještě horšími podmínkami.

Jak odolné jsou fotovoltaické panely?

Dnešní fotovoltaické panely jsou většinou kryté sklem, což se může na první pohled zdát jako něco, co nebude příliš odolné. Vezměte si, jak snadné je rozbít sklo v oknech, či dveřích. Nicméně opak je pravdou a v případě fotovoltaiky se používá speciální odolnější sklo, které je překvapivě ještě odolnější, než běžné střešní krytiny.

Příkladem mohou být solární tašky od Tesly, které splňují přísnou certifikaci ANSI FM 4473 Class 3 a dokáží tak odolat i větším kroupám. Podle slov výrobce jsou panely více než 3× odolnější, než běžné střešní tašky. A to je sakra rozdíl.

Solární panely na střeše domu, ilustrační
Solární panely na střeše domu, ilustrační

Čtěte také: Fotovoltaika za pár korun? Lidl prodává levné komplety na balkóny


Základem je správný výběr

Samozřejmě, vše začíná už samotným výběrem fotovoltaických panelů. Dnes už sice většina nabízených produktů splňuje přísné podmínky odolnosti, nicméně stále je dobré mít se na pozoru a ani tento aspekt při výběru nepodcenit.

Pokud se bojíte, že mohou padat větší kroupy, které by mohly být teoreticky ohrožující pro vaši FVE, dá se doporučit kromě výběru odolnějších panelů ještě i nastavit větší sklon solárních panelů, aby kroupy nedopadaly kolmo, ale ze střechy spíše sklouzávaly.

Jeden příklad za všechny

Tak jako tak, skvělou ukázkou odolnosti fotovoltaických panelů od Tesly byly například kroupy o velikosti baseballového míčku, které padaly v Americe, jak uváděl server Electrek. A domácí FVE druhý den normálně fungovala, jako by se nechumelilo.

Pokud tedy včera a dnes měly v Česku padat kroupy o velikosti až 5 centimetrů, tak by to nemělo znamenat sebemenší problém a ohrožení pro domácí FVE. Samozřejmě stát se může kdykoliv cokoliv, ale výrobci už si dnes dávají pozor na to, aby jejich produkty i takové věci vydržely.

Instalace fotovoltaické elektrárny, ilustrační
Instalace fotovoltaické elektrárny, ilustrační

Existuje jen nízká pravděpodobnost, že solární tašky nepřežijí

Například server Eco Flow na svém blogu uvádí, že solární panely s certifikací UL 61730 přežijí i kroupy, které mají průměr až 7,6 centimetrů a dopadají rychlostí až 142 km/h. A to už je opravdu velmi výjimečná bouřka, při které se něco takového stane.

Podle zprávy od amerického výzkumného ústavu NREL (National Renewable Energy Laboratory) je pravděpodobnost, že kroupy poničí vaši FVE, méně než pětiprocentní. Solární panely jsou tedy překvapivě odolné. Ve většině bouřek dokážou odolat náporům počasí, které přicházejí, včetně větších kroupů.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články