Elektrická letadla jsou nesmysl, myslí si Rolls-Royce a prodává svou divizi
- Divize elektrických motorů Rolls-Royce je na prodej
- Společnost se bude věnovat více vývoji nové generace leteckých paliv
- Letecký Rolls-Royce je nezávislá společnost a nespadá pod BMW jako její automobilová divize

Rolls-Royce se v rámci své společnosti pro výrobu leteckým motorů před pár lety vrhl i do vývoje motorů pro malá elektrická letadla. Zdá se ale, že se tomuto směru výrobce nechce dále věnovat a chce se soustředit především na výrobu udržitelných leteckých paliv. Svojí divizi elektrických motorů tak začíná nabízet na trhu k prodeji.
U letadel prý zatím nenastal čas pro elektřinu
Oblastí, kterým se motorový výrobce věnuje, začíná být přespříliš. Ředitel společnosti, Tufan Erginbilgic, zmiňuje, že je třeba se zaměřit na hlavní proud, kterým jsou v blízké budoucnosti udržitelná paliva. Pro další vývoj elektromotorů pro malá letadla tak nezbývá mnoho prostoru. Obchod by měl společnosti přinést zhruba 1,5 miliardy liber. Jelikož ředitel nevěří, že v příštích dvaceti letech se bude v leteckém průmyslu spalovat vodík, chce svojí agendu zaměřit na udržitelná paliva.
Přesto výzkum vodíkového pohonu bude i nadále pokračovat. Na tomto projektu spolupracuje výrobce s dopravcem EasyJet. Dokonce již ve svých plánech zveřejnili dlouhodobé testování. Rolls-Royce se tedy bude i nadále věnovat vývoji obou technologií. Experti leteckého průmyslu se aktuálně přiklání spíše k cestě udržitelného leteckého paliva neboli SAF (sustainable aviation fuels). Jeví se totiž jako jediná vhodná možnost pro pokrytí mezinárodních i mezikontinentálních letů, obecně delších než 2 000 kilometrů.

Čtěte také: Co je syntetická nafta, jak se vyrábí a jaká je její cena? Vše, co potřebujete vědět
Udržitelná paliva čeká mnoho překážek
Jeho složení jsou biopaliva, kterých je aktuálně nedostatek a to kvůli složitým regulačním procesům, ale i syntetická paliva, která jsou na druhé straně velmi závislá na výrobě ze zeleného vodíku. Ten, jak je známo, je při použít současných technologií extrémně drahý na výrobu. Na delší lety pak není takové palivo ani vhodné k použití a vodíkové palivové články se zatím jeví jako jediná nízkoemisní varianta.
Aktuálně se ale nejedná o nejdůležitější počiny britského výrobce. Je potřeba získat finance, upravit struktury uvnitř firmy a pozvednout marže a zisky. Nejvýdělečnějším segmentem jsou větší přepravní letouny. Společnost plánuje v dohledné době zvýšit marže ze současných 2,5 % na 15 až 17 %. Rolls-Royce přišel o velkou část svých zisků během covidové pandemie. Tyto plány by tak měly pomoci společnost restartovat a povýšit na novou úroveň.
Autor článku

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.