Elektrickevozy.cz

Trendy: ankety Elektrickevozy.cz | koronavirus | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů pro rok 2020

Dostanou Češi za Dieselgate vysoké odškodné jako Američané?

  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Češi žalující německý koncern (značky VW, Škoda Auto, a další) kvůli emisní aféře Dieselgate se nyní možná přiblížili k tomu, aby dostali odškodné. Žádají částky podobné těm, které již u soudu dostali Američané.

Rozsáhlé softwarové emisní podvody, které od roku 2009 probíhaly po celém světě u více než 10 milionů aut značek Volkswagen, Škoda, Seat a Audi, se samozřejmě objevily i v České republice. Konkrétně se zde aféra dotkla více než 150 tisíc vozů, které byly na našem území prodané a obsahovaly speciální software, který podváděl na laboratorních testech emisí.

Čechy žalující koncern zastupuje advokátní kancelář BBH s.r.o., resp. její nově založení dceřiná firma Safe Diesel s.r.o., které se přihlásilo o pomoc při vymáhání odškodného u soudu již zhruba 4 tisíce spotřebitelů. Pro každého z nich požaduje firma odškodné ve výši 220 tisíc korun, takže celkem jde o odškodné kolem 880 milionů korun.

Soudní pře již běží a v jednom z případů na Praze 8, kde advokátní kancelář zastupuje 2 435 lidí s požadovaným odškodným ve výši 533 milionů korun, nyní soud rozhodl ve prospěch spotřebitelů, tedy zatím ještě neprávoplatně. Koncern se v této kauze odvolá a bude hledat možnosti, jak se platbě odškodného vyhnout.

Tip: Slavný automobilový novinář se opřel do spalovacích aut

„Jedná se o průlom v evropské větvi této aféry. Je to první úspěch poškozených spotřebitelů sdružených v hromadné žalobě v Evropě. Podařilo se prosadit stejné odškodnění jako v USA,“ prohlásil František Honsa, advokát z kanceláře BBH, která majitele aut zastupuje.

„Podle našich informací Volkswagen AG proti nepravomocnému rozsudku podá opravný prostředek, protože soud žalobu a kvalifikovanou výzvu doručoval podle našich informací v rozporu s platným evropským právem. Víme, že odvolání Volkswagen AG bude úspěšné. Jsme přesvědčeni, že rozsudek bude zrušen a žaloba bude nakonec zamítnuta,“ uvedl Jan Klíma, mluvčí společnosti Porsche Česká republika, která v ČR zastupuje značku Volkswagen.

Požadované odškodné bylo vypočítáno např. z toho, že jim vznikly ztráty kvůli poklesu prodejní ceny auta vlivem nižší poptávky po zveřejnění celé emisní aféry Dieselgate, ale také kvůli reálně vyšší spotřebě než byla vlivem upraveného softwaru uváděna, či čistě morálního a ekologického charakteru. Ve Spojených státech obdrží většina ze 600 tisíc majitelů dieslových aut odškodné od 5 100 do 10 000 dolarů, v přepočtu 115 až 225 tisíc korun.

zdroj: Safediesel.cz, Seznam

ŠTÍTKY:, , , , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Martinumfa Recent comment authors
  Přihlásit k odběru  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
umfa
umfa

Jakou asi tak mohli utrpět škodu ekologického charakteru? :-) :-)
Lidi si vymyslejí cokoliv, když z toho koukají prachy.

Martin
Martin

Zřejmě z toho mají nespavost či behavku.. Nejlepší na tom celém je, že se zvyšující se účinností dieselů roste i jejich spotřeba a to díky ekologičnosti. Řešením tohoto problému bylo také zvýšením spotřeby. Ekologie v praxi..

Mobilní zobrazení