Je opravdu levnější nabíjet elektromobil než tankovat spalovák?
- Provoz elektromobilu značně uleví vaší peněžence
- Už při návrhu EV se klade důraz na aspekty, které se u spalovacích motorů nejeví tak klíčové
- Domácí nabíječky umí značně snížit náklady na celkový provoz

Nabíjení elektrického vozu je prokazatelně levnější, než tankování spalovacího vozu. Kolik ale skutečně můžete s elektromobilem ušetřit a proč je jízda na elektřinu o tolik úspornější? Než se podíváme na srovnání, je důležité si uvědomit, že úspory v provozu nejsou pouze ve zdroji energie. Pojďme se podívat na důležité aspekty u elektrických vozidel.
Aerodynamika hraje velkou roli
Každý klasický spalovací vůz klade důraz na aerodynamiku, i když by se mohlo zdát, že se o ní mluví hlavně ve spojitosti se sportovními vozy než u rodinných kombíků. U elektromobilů je to ale odlišné. Nejtěžší součástí jsou baterie, které k nejlepšímu dojezdu potřebují opravdu skvělé aerodynamické hodnoty.
Nízký koeficient odporu vzduchu je klíčový k dosažení velkého dojezdu. Pokud zdvojnásobíte svoji aktuální rychlost, odpor vzduchu se se zvyšuje až čtyřnásobně. V šetřivém režimu tedy znamená nižší odpor vzduchu menší nárok na výkon vozu a s tím spojený zajímavý dojezd.

Celková efektivita
Oproti spalovacím motorům jsou ty elektrické mnohem méně náročné na spotřebu energie. Typické spalovací vozidlo má efektivitu přeměny energie méně než 25 %. Zbytek energie se přemění na teplo nebo jej pohltí další součásti spalovacího procesu.
Pokud pomineme i rekuperaci energie při brzdění, elektrický motor má efektivitu přes 65 %. Zbylých 35 % se ztratí při nabíjení a při zužitkování energie pro sekundární potřeby vozu.
Rekuperace brzdného účinku
Opět začneme spalovacím vozem. Kinetická energie není nijak zužitkována a ztrácí se ve formě tepla při tření brzdových desek o kotouč. U hybridních a plně elektrických vozidel se většina této energie zachycuje a je následně uchována v bateriích pro další užití.
Díky této funkci vůz energii rekuperuje a zbytečně se jí nezbavuje. Podle různých statistik je tak celková efektivita využití energie z brzdného účinku až 90 %. K tomu se spalovací motory přiblíží pouze ve spojením s hybridní technologií.

Čtěte také: Způsobí elektromobily a čisté zdroje energie příští ekonomickou krizi?
Jaké jsou tedy úspory?
Většina článků a recenzí srovnává proti sobě nejprodávanější vozy. Z řad elektrovozů je to často Tesla Model 3, u spalovacích pak Toyota Camry. Pro reálnější srovnání je určitě lepší porovnat vozy ve stejné třídě. Nabízí se tak lepší srovnání Nissanu Leaf s protivníkem Toyotou Corollou.
Je nutné vzít v úvahu aktuální ceny paliv a elektřiny, sjednotit roční nájezd a vyjdou nám velmi zajímavá čísla. Nissan Leaf dokáže při ročním zúčtování ušetřit kolem osmnácti tisíc korun oproti svému spalovacímu protějšku. K tomu se dají přičíst i nižší nároky na servis a údržbu, ale už v základu je to velmi zajímavá hodnota. Čísla vychází z amerického testování.
Roční nájezd je standardizovanou hodnotou 21 500 kilometrů, částka domácího nabíjení je 0,1252 dolarů za kWh (2,75 Kč) a průměrná cena paliva je 3,285 dolarů za galon, tj, kolem 19 Kč za litr paliva. Americké ceny jsou samozřejmě odlišné od těch evropských, poměrem se ale dostaneme na velmi podobná čísla.
Co si o tomto zajímavém srovnání myslíte vy?
Autor článku

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.