Dojezd 1 000 km a nehořlavost. První vůz s revolučními bateriemi dorazí velmi brzy
- Projekt čínských gigantů chce již brzy dostat na trh revoluční automobil
- Baterie o 130 kWh má ujet až 1 000 kilometrů na jedno nabití
- Předběhne neznámý vůz i velké čínské výrobce?

Zatímco američtí i evropští automobiloví výrobci mírně ustupují od celoplošné výroby elektrických vozidel, v Číně se děje pravý opak. Elektromobily hrají hlavní roli a slýcháme mnohem více o rekordech ve výrobě i masivnímu odsunu od spalovacích agregátů. Jen za letošní leden se v Číně prodal stejný počet elektromobilů jako v dalších devatenácti zemích dohromady. Taková rychlost se nyní zajímavě podepisuje i ve vývoji nové generace baterií.
Vůz s revoluční baterií prý míří do výroby
Nejnovější zprávy naznačují, že vysokonákladová výroba solid-state baterií již není písní budoucnosti, ale záležitostí, která velmi úzce hraničí s nasazením do produkční výroby. Zní to jen jako pokus o kachnu? To ukáže až čas, jedna z čínských automobilek chce ale dokázat, že ten čas nastává právě teď. IM Motors je projektem národní automobilky SAIC, internetového tržiště Alibaba a stavebního developera Zhangjiang Hi-Tech. Právě jejich automobil se má stát skutečně prvním produkčním vozem, který se bude vyrábět pouze s solid-state bateriemi. Ponese název Zhiji L6 (vyslovuje se dzu-dži).
Technické detaily se dozvíme již brzy na Pekinské Auto Show, která startuje 8. dubna. Baterie by měla mít kapacitu až 130 kWh a dojezd 999 kilometrů podle čínské metodiky CLTC. V našich podmínkách by se tak mohlo jednat zhruba o 666 kilometrů. O solid-state bateriích se hovoří jako o těch, které způsobí v automobilovém průmyslu nejbližší revoluci. Oproti klasickým bateriím používají místo tekutého elektrolytu pevný, který umožňuje posouvat hranice energetické hustoty i kondice baterií na zcela novou úroveň.

Čtěte také: Revoluční solid-state baterie půjde vyrábět ve velkém měřítku. Tohle může být zajímavé
Zaspali i největší propagátoři solid-state baterií?
Kromě těchto vlastností tak mohou při zachování současných dojezdů zrychlit nabíjení, snížit velikost i hmotnost a zvýšit bezpečnost. Baterie totiž přichází o složku, která nejčastěji zapříčiní vznícení. Velcí výrobci jako CATL, BYD nebo Toyota se již zapojily do závodu o první a lepší baterii nové generace. Baterie společnosti IM Motors mají být založeny na vlastním patentu nano elektrolytu s vysokou iontovou vodivostí a odolností vůči vysokým teplotám. Zatímco katoda je potažena niklem, anoda je vyrobena z uhlíkového kompozitu.
Díky tomu je možné ve voze mnohem lépe využít i 900 voltovou architekturu. Ta umožní vůz nabíjet přímo neuvěřitelnými rychlostmi. S takovými novinkami se ale pojí i jedna velká nevýhoda. A tou bude na počátku vysoká pořizovací cena. Vůz má být navíc vybaven výstřelky jako krabí chůzí, širokoúhlým displejem přes celou šířku palubní desky nebo volantem podobného stylu jaký najdeme i u nejnovějších Tesel, tedy ve stylu leteckého kniplu. Jak tento odvážný pokus dopadne, to se dozvíme již za dva týdny. Zůstane pouze u krásných snů nebo se neznámé automobilce podaří dosáhnout svého prvenství již během dohledné budoucnosti?
Autor článku

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.