Elektrickevozy.cz

Trendy: hledáme redaktory | ankety Elektrickevozy.cz | elektromobilová revoluce v ČR | Tesla Model 3 | TOP 10 elektromobilů roku 2020

Čínský Xpeng kopíruje nejen auta, ale teď už i web Tesly

  |  Martin Skořepa  |  diskuze

Čínský Xpeng chce být čínskou Teslou, zdá se, opravdu se vším všudy.

Elektromobil Xpeng P7 | foto: Xpengng

TIP: Číňané vyrobili klon SUV Tesly. Vyjde jen na zlomek ceny

Začalo to již před lety

Čínský startup, který vznikl v roce 2014, už tehdy slovy svého šéfa a zakladatele Henryho Xia připustil, že firma vznikla hlavně díky tomu, jak ji ovlivnila Tesla. Tesla nabízela své patenty k volnému využití, protože nechtěla stavět minové pole pro ostatní výrobce, kteří budou chtít přispět a postavit vlastní elektromobily. Ale netýkalo se to designu.

V loňském roce pak byl Xpeng podezřelý z okopírování Autopilota Tesly, neboť jeden ze zaměstnanců Tesly přešel právě k čínské firmě a najednou se to projevilo na tom, že grafika obou autopilotů byla téměř k nerozeznání. Xpeng je již u soudu a zatím nedodal žádný důkaz, že jejich autopilot nevyužívá zdrojového kódu Tesly, který údajně ukradl bývalý zaměstnanec Guangzhi Cao.

Když kopírovat, tak pořádně

Ale zde to nekončí. Když se teď podíváte na webové stránky obou společností, Xpeng vytvořil vskutku pěknou kopii stránek Tesly, aniž by mu to bylo nějak trapné. Samozřejmě alespoň auta vypadají odlišně, ale celá ta grafika kolem je opravdu dílem plagiátora, který se víc než jen inspiroval.

Pro Teslu bude ovšem těžké dosáhnout v Číně svých práv, protože tam platí trochu jiné zákony a hlavně plagiátorství je tam vnímané trochu jinak, spíše jako pocta tomu, kdo byl okopírován. Takže je dost možné, že se v tomto směru máme ještě opravdu na co těšit. I vzhledem k tomu, že Xpeng se slušně rozrůstá a prodává už tisíce elektromobilů, takže ze startupu se pomalu stává regulérní automobilka, která klidně může Tesle ještě časem zatopit.

zdroj: Electrek

ŠTÍTKY:, , ,

Diskuze

Zásady komentářů: Vyjadřujte se k tématu a buďte ohleduplní k ostatním.
Komentáře považované za spam, komentáře výhradně propagační povahy nebo vulgární komentáře budou smazány.
avatar
  Přihlásit k odběru  
Upozornit na
Mobilní zobrazení