Čína pomocí dotací manipuluje s evropským trhem, tvrdí komisařka von der Leyen
- Podíl čínských elektromobilů na evropském trhu vystoupal na 8 %
- Důvodem mají být nízké ceny způsobené umělými dotacemi
- Evropská komise hodlá záležitost vyšetřovat a zaříznout

Předsedkyně Evropské komise, kterou je Ursula von der Leyen, oznámila své obavy týkající se aktuálního stavu evropského trhu s elektromobily. Konkrétně byla řeč o tom, jak náš trh zaplavují levné elektromobily z Číny, které si drží nízkou cenu díky čínským státním dotacím. Dle předsedkyně jde o predátorskou praktiku, která způsobuje nerovné a neférové podmínky mezi konkurencí.
V záplavě levných elektromobilů z Číny
Agentura Reuters informuje, že data konzultační firmy Inovev jasně ukazují, jak se čínské vozy tlačí na světové trhy. Zatímco letos tvoří čínské vozy prodané v Evropě podíl celkem 8 %, tak ještě loni hodnota čítala 6 %. V roce 2021 byla dokonce na pouhých 4 %, za dva roky tak vzrostla o dvojnásobek. To by teoreticky ničemu nevadilo, jenže jak prohlásila evropská komisařka, tak mají tyto vozy uměle sražené ceny díky obrovským státním dotacím.
Zatímco tak ve svém projevu vítala širokou konkurenci, vyjádřila jasný nesouhlas s praktikou umělého srážení cen. Označila ji jako neférovou a predátorskou, přičemž připomněla na dobu, kdy se Čína podobným způsobem zmocnila průmyslu se solárními panely. Kvůli stejným praktikám došla řada firem a startupů k bankrotu. Spousta talentovaných inovátorů také z našeho trhu zkrátka odešlo za lepšími nabídkami jinam.

Čtěte také: Čínské elektromobily v Evropě – Nio ET5 Touring je snem pro rodiny a cestovatele (4. díl)
Jde o správný krok?
Jelikož se prý chce Evropská unie vyhnout tomu, aby se opakoval scénář, jaký jsme zažili u solárních panelů, tak hodlá čínské praktiky vyšetřovat. Samotné antidotační vyšetřování má zabrat až 13 měsíců. Zajímavé však je, že se dotkne i domácích značek jako Tesla, Renault či BMW. Kromě toho je také zvláštní, že s nápadem přišla samotná Evropská komise. Obvykle se takové věci řeší až na popud stížností přímo z průmyslu.
Čínská komora průmyslu a komerce uvedla, že je kroky Evropské unie znepokojena a se zahájením vyšetřování nesouhlasí. Prý konkurenční výhoda v sektoru není způsobena dotacemi. Čína tak urguje EU, aby značky výrobců vnímala objektivně. Na druhou stranu je nutné zmínit, že sama Ursula prohlásila: „Je rovněž klíčové ponechat otevřené kanály komunikace a dialogu s Čínou,“ takže je možné, že se situace ještě změní.