Češi vyzráli na složité požáry lithium-iontových baterií. Vyvinuli hasební deku

Diana Křížová
Uhašení hořící elektrokoloběžky dekou Foga | foto: Walk on Water
Uhašení hořící elektrokoloběžky dekou Foga | foto: Walk on Water

Požáry baterií jsou stále častější. Česká technologie Foga nabízí účinnou a jednoduchou ochranu pro domácnosti i průmysl.

Česká odpověď na hrozbu hořících baterií

Požáry lithium-iontových baterií se stávají stále častějším a nebezpečnějším problémem, na který tradiční hasicí prostředky mnohdy nestačí. Elektrokola, koloběžky a další přístroje, které využívají tyto baterie, přinášejí komfort, ale zároveň skrytá rizika.

Jakmile se baterie přehřeje nebo mechanicky poškodí, může během několika vteřin přejít do fáze intenzivního hoření. Plameny dosahují až 1200 °C a doprovází je exploze jednotlivých článků. Na tuto výzvu nyní reaguje česká technologie – hasební deka Foga. Vyvinula ji společnost Walk on Water ve spolupráci s vědeckými institucemi a její schopnosti potvrdily náročné certifikované testy.

Princip fungování

Foga funguje na jednoduchém, ale velmi účinném principu. Hořící baterii obklopí, zabrání přístupu kyslíku, který by jinak hoření dále podporoval, a umožní její kontrolované vyhoření bez ohrožení okolí. V testech obstála i při požárech plně nabitých baterií o kapacitě až 1200 Wh. Dokázala eliminovat šíření požáru, zadržet tlakové výbuchy a ochránit okolí před sálavým teplem i toxickými plyny.

„Testovali jsme extrémní scénáře – baterie explodovaly a vyvrhovaly žhavé články do prostoru. Foga ale vše zvládla. Je to řešení, které může zachránit nejen majetek, ale i lidské životy,“ uvedl Michal Jedlička, spoluzakladatel Walk on Water.

Zásah deky Foga u hořícího iPadu | foto: Walk on Water
Zásah deky Foga u hořícího iPadu | foto: Walk on Water

Trojitá ochrana před požárem v jednom řešení

Co dělá Fogu skutečně výjimečnou, je její vícestupňový účinek. Deka kombinuje stínění, hašení a ochlazení současně. Speciální tkanina napuštěná hasicí suspenzí pohlcuje až 92 % tepelného žáru. Díky tomu se výrazně snižuje teplota, snižuje riziko šíření požáru či vznícení dalších předmětů a zároveň se zachycují i nebezpečné úlomky hořící baterie.

Vývoj tohoto zařízení nebyl náhodný. Foga vznikla ve spolupráci s vědci z Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV, kteří se podíleli na vytvoření unikátního tepelného nanoštítu. Výsledkem je kombinace inovace a praktické použitelnosti, která může najít místo nejen v domácnostech, ale i v průmyslu.

Podle hasičského odborníka Milana Zavřela není pochyb o potřebnosti takového zařízení: „Požáry baterií jsou obtížně hasitelné, ale Foga ukazuje, že i laik může mít po ruce jednoduchý a přitom účinný nástroj.“

Nová verze pro průmysl a logistiku

Společnost Walk on Water nezůstává jen u domácího využití. Představila také robustnější verzi s názvem Foga Battery, která je určena pro hašení trakčních baterií s kapacitou až 60 000 Wh. Ty se používají například ve vysokozdvižných vozících nebo jiných elektricky poháněných strojích.

Právě při manipulaci a přepravě těchto baterií hrozí vysoké riziko vzniku požáru. Nová varianta deky má proto své místo v logistických centrech, skladech a výrobních provozech. Firma už připravuje její testování ve spolupráci s hasičskými jednotkami.

Foga tímto krokem ukazuje, že moderní technologie nemusí být jen zdrojem rizika, ale i cestou k jeho zvládnutí. Díky propojení vědy, techniky a praktických potřeb vzniká produkt, který má šanci výrazně zlepšit bezpečnost všude tam, kde se používají lithium-iontové baterie.


Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Potravinářská chemie mě naučila chápat význam složení a principů. Teď s nadšením zkoumám udržitelnou energii, elektromobily i vodíkové články. Fascinují mě technologie, které dnes působí jako sci-fi, ale brzy budou každodenní součástí našich životů a změní svět dopravy.


Komentáře


Nejnovější články