Američané nejsou troškaři. Otevřeli solární farmu, která vám nejspíš vyrazí dech
- Solární elektrárna a bateriové úložiště zabírají 4 660 akrů Mohavské pouště
- Panely mají výkon 875 MW a baterie pojmou 3 320 MWh energie
- Elektrárna se částečně rozkládá na pozemku Edwardsovy letecké základny

V kalifornském Kern County byl uveden do provozu největší americký projekt fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště Edwards & Sanborn. Solární park, který vlastní a provozuje společnost Terra Gen, vyrábí 875 MW solární energie a jeho bateriová úložiště pojmou 3 320 MWh s celkovou propojovací kapacitou 1 300 MW.
Energie pro téměř čtvrtmilionu domácností
Zařízení je největší svého druhu na světě. Samotný solární park je tvořen 1,9 milionu fotovoltaických panelů First Solar. Bateriové úložiště pak využívá 10 720 baterií LG Chem, Samsung a BYD. Vše je propojeno 644 kilometry kabelů. Vyrobená energie by měla podle odhadů pokrýt spotřebu až 238 tisíc amerických domácností a snížit emise oxidu uhličitého o 320 tisíc tun za rok.
„Toto zařízení, které je nyní plně v provozu, je transformačním projektem v tomto odvětví a poskytuje odolnost sítě,“ řekl Brian Gorda, viceprezident pro inženýrství ve společnosti Terra-Gen. Energii dodává mimo jiné městu San Jose a společnostem Southern California Edison, Pacific Gas & Electric Co., Clean Power Alliance a Starbucks.
Na stavbě zařízení se podílelo tisíc lidí, kteří odpracovali více než 1 milion hodin práce bez zranění a získali cenu za bezpečnost od Kalifornské asociace generálních dodavatelů. „Mortenson je poctěn, že může pomoci společnosti Terra-Gen realizovat projekt Edwards & Sanborn a poskytnout regionu čistou a odolnou energii,“ uvedl Mark Donahue, senior viceprezident společnosti Mortenson, která byla dodavatelem projektu.

Čtěte také: Obnovitelné zdroje energie „šplhají“ žebříčkem. V roce 2025 předběhnou uhlí
Spolupráce veřejného a soukromého sektoru
Kromě velikosti je projekt unikátní i tím, že se jedná o největší partnerství veřejného a soukromého sektoru, na kterém se kdy podílelo americké letectvo. Část pozemků, na kterých zařízení leží, totiž patří Edwardsově letecké základně.
„Pouze v Americe můžeme zabrat neúrodnou půdu, přijmout sílu slunce a vytvořit technický zázrak. Udělejte si tedy čas na přemýšlení, podívejte se na skvělou práci, která byla vykonána, a pochopte význam tohoto projektu a toho, k čemu může vést. Doufejme, že je to jen jiskra,“ komentoval projekt na webových stránkách společnosti Mortenson brigádní generál William Kale, velitel Air Force Civil Engineer Center (AFCEC).
Autor článku

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.
Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.