10 věcí, které byste měli vědět o elektromobilu Tesla Model 3

Luboš Srb
  • Tesla Model 3 je nejdostupnějším elektromobilem této značky
  • Elektrický sedan vyjde na nejméně 1 369 990 korun
  • Co všechno byste o něm měli vědět?
Tesla Model 3
Tesla Model 3

Představení elektromobilu Tesly Model 3 proběhlo 31. března 2016, tedy již před více než šesti lety. V roce 2017 šel tento čtvrtý model od Elona Muska do prodeje a chybělo jen málo, aby kvůli němu automobilka Tesla zkrachovala.

V tomto článku se podíváme na to nejdůležitější, co by každý o tomto voze měl vědět. O elektromobilu, který byl první Teslou vyráběnou ve vyšších počtech, díky čemuž se stal Model 3 nejen nejprodávanějším elektromobilem, ale také překonávající prodeje konkurenčních spalovacích aut. Za co může vděčit svému úspěchu?

Zrychlení z nuly na sto za 3,3 sekundy

Elon Musk jednou řekl, že Tesla nikdy nebude vyrábět pomalé elektromobily. A vypadá to, že v tomto ohledu stále drží své slovo. Model 3 je sice nejlevnějším, vstupním modelem automobily, nicméně v té nejostřejší verzi zvládne zrychlit z 0 na 100 km/h za šílené 3,3 sekundy.

Za číslem stojí jednak dvojice výkonných elektromotorů, tak pokročilá elektronika, ale samozřejmě i speciální kola, či dokonce spoiler z uhlíkových vláken. U ostatních verzí Modelu 3 je pak zrychlení za 4,4 sekundy (Long Range) a 6,1 sekundy (Standard).

Tesla Model 3 v modré barvě
Tesla Model 3 v modré barvě

Čtěte také: 10 věcí, které rozhodně musíte vědět o značce Tesla


Dojezd přes 600 kilometrů

Elektromobil Tesla Model 3 má aktuálně u nejnovější generace oficiálně dojezd až 602 km dle normy WLTP. Reálně je samozřejmě potřeba počítat s menší vzdáleností, nicméně při úspornější jízdě se dá ujet klidně přes 500 kilometrů, a to nepočítáme jen nějakou pomalou jízdu po městě, ale i po okreskách a dálnici.

Velkou výhodou je u Tesly velmi přesné vypočítávání zbývajícího dojezdu, kdy navigace počítá s mnoha faktory, nejen vzdáleností, rychlostí, ale i například profilem trasy, či počasím. Stačí, že vám po cestě začne pršet a už by to ovlivnilo spotřebu vozu, tak vám může Tesla doporučit, abyste raději zajeli po cestě na krátkou nabíjecí zastávku.

Dva nezávislé motory

Dvojice na sobě nezávislých elektromotorů se u Tesly používá k digitálnímu řízení točivého momentu předních a zadních kol, což vede k vynikající trakci a ovladatelnosti za všech podmínek. Celá pohonná soustava pak dokáže reagovat na změny podmínek již za 10 milisekund, což vede nejen k bezpečnějšímu řízení a jízdě, ale také k zajištění optimálního výkonu, a tedy možnosti jezdit s nižší spotřebou, než u jiných elektromobilů.

Dobití dojezdu až 275 km za pouhých 15 minut

Rychlonabíjení a konkrétně pak vlastní síť rychlonabíjecích stanic Tesla Supercharger byla, je a zřejmě ještě dlouho bude jednou z největších výhod všech elektromobilů Tesly. Dříve bylo standardem 120 kW, ale dnes už jsou po světě i včetně Česka ultrarychlé nabíječky o výkonu až 250 kW, díky čemuž stačí jen 15 minut pro dobití až 275 kilometrů dojezdu.

Praxe je samozřejmě trochu jiná, protože baterie se nenabíjí vždy stejným výkonem a tedy stejně rychle. To ovšem tolik neubírá na tom, že s Modelem 3 můžete využívat již přes 35 tisíc Superchargerů po celém světě. A pro ty, kteří bydlí v domě, má auto na baterky ještě jednu zásadní výhodu – doma můžete nabíjet přes noc a mít prakticky každé ráno vůz plně nabitý, aniž byste museli jezdit na benzínku, nebo veřejnou nabíječku.

Nabíjení elektromobilu Tesla Model 3
Nabíjení elektromobilu Tesla Model 3

Vše ovládáte přes tablet, zbývají už jen 2 klasická tlačítka

Když přišla první Tesla, tak se jí klasické automobilky vysmívaly s tím, že nahradila klasické ovládání ve voze přes tlačítka za dotykovou obrazovku, tzv. tablet. Jenže v době digitální může být výhodou mít možnost naopak přidávat nové funkce a případně opravovat ty dosavadní pomocí jednoduchých softwarových updatů.

U Tesly Modelu 3 máme konkrétně 15″ dotykovou obrazovku, na které člověk vidí prakticky vše – od rychlosti jízdy, přes dojezd, ovládání vozu a nastavení, až třeba po hry, YouTube, či sledování stavu nabíjení na Superchargeru (které tak nemusí být na stojanu nabíječky – pozn. redakce).

Interiér u Tesly Model 3
Interiér u Tesly Model 3

Jedna zajímavost – víte, že u Tesly už zbývají jen poslední 2 klasická tlačítka, a sice tlačítko SOS pro přivolání pomoci a potom „trojúhelník“ pro spuštění varovných světel? Je to dáno tím, že ze zákona to tak musí být a Tesla již tyto prvky nemůže nahradit dotykovou alternativu a tedy integrovat je jakkoliv do svého „tabletu“.

Přelomový, nebo jen neustále slibovaný Tesla Autopilot?

Velkým tématem nejen kolem Modelu 3, ale obecně u všech elektromobilů Tesla je Autopilot. Elon Musk jej slibuje už roky a několikrát jeho příchod avizoval, aby se pak tak nestalo. U Modelu 3 najdeme systém složený z několika kamer a čidel, která dokáží rozpoznávat své okolí i s využitím umělé inteligence a pomáhat člověku s řízením.

Je to především takový druhý řidič v autě, nikoliv náhrada za člověka, který stále ze zákona musí držet volant a zodpovídá se za řízení. Pokud tedy dojde k nehodě, není to chyba autopilota, ale především člověka, který na něj pravděpodobně až příliš spoléhal.

Volant Tesly Model 3
Volant Tesly Model 3

Čtěte také: 5 technologických vychytávek u elektromobilů. Která vám přijde nejlepší?


Tesla Vision umí hodně věcí, například detekuje blízká vozidla, pomáhá zabraňovat možným kolizím a asistuje s parkováním. V Česku koupíte za 100 tisíc základní verzi nazvanou Enhanced Autopilot, která umí jet podle zadání do navigace, měnit jízdní pruhy, automaticky parkovat, nebo se nechat přivolat na kratší vzdálenost například parkovišti k majiteli.

Za 200 tisíc pak koupíte schopnot plně autonomního řízení (Tesla Full Self-Driving), ovšem z legislativních důvodů si s ní zatím moc nezajezdíte, navíc stále není dokončena. V roce 2023 by měla být přidána možnost jízdy po městech, tak uvidíme, ovšem v Evropě to moc růžově v nejbližší budoucnosti nevidíme.

Ta nejvyšší možná bezpečnost

U elektromobilů je bezpečnost na prvním místě a nejinak je tomu u Tesly Model 3. Ta už před lety získala nejvyšší možné pětihvězdičkové hodnocení v různých bezpečnostních testech a stále si drží status jednoho z nejbezpečnějších aut na světě, bez ohledu na typ pohonu (spalovací/elektrický).

Vysoké hodnocení Model 3 získal nejen za bezpečnou kovovou konstrukci, která využívá hliník a ocel a zajišťuje maximální pevnost všech částí, ale také díky pokročilým asistentům řízení včetně nouzového brzdění, které funguje vždy nezávisle na řidiči a pravidelně tím zachraňuje lidské životy.

A jen pro zajímavost, Tesla Model 3 při nárazové zkoušce testující konkrétně pevnost celoskleněné střechy odolala čtyřnásobku své vlastní hmotnosti, což odpovídá hmotnosti dvou dospělých slonů afrických. Takže opravdu není sklo, jako sklo.

Nehoda s Teslou Model 3
Nehoda s Teslou Model 3

3 jízdní režimy

Jelikož je Model 3 opravdu rychlým autem, tak Tesla přidala do nastavení možnost volby jízdních režimů, se kterými můžete možnosti elektromobilu podle potřeby omezit. Pokud jedete na delší vzdálenost a budete chtít dosáhnout lepší spotřeby, tak se určitě vyplatí přepnout z klasického režimu na „Chill Mode“.

Přes mobilní aplikaci to můžete dělat dokonce i na dálku, pokud byste někomu vůz půjčili, nebo s ním jel někdo jiný z rodiny. Třetím režimem je ještě „Track Mode“, u kterého můžete v rámci Performance verze sledovat mnohem více informací o jízdě.

Rekuperace až do úplného zastavení

Takzvaná jednopedálová jízda je něco, čím se Tesla zapsala do dějin. U Modelu 3 samozřejmě nechybí a funguje to tak, že kdykoliv stačí dát nohu z pedálu pro akceleraci a elektromobil dokáže pomocí rekuperace poměrně rychle (ale bezpečně a s rozsvícením zadních, brzdových světel – pozn. redakce) zpomalit až do úplného zastavení. Nemusíte tak při plynulé a předvídající jízdě prakticky vůbec používat brzdový pedál, který tak slouží spíše jen pro nenadálé situace.

Odemykání mobilním telefonem

Jelikož se autům od Tesly přezdívá, že jsou „iPhonem na čtyřech kolech“, tak není překvapivé, že si velmi dobře rozumí se smartphonem. Ať už máte Android nebo iOS, tak si můžete do svého mobilu nahrát digitální klíč a s ním pak vůz odemykat/zamykat. Stačí se přitom jen přiblížit, nebo naopak vzdálit. Vše funguje přes aplikaci Tesla a Bluetooth technologii.

Tesla aplikace verze 4.0
Tesla aplikace verze 4.0

Těchto 10 věcí je podle nás u elektromobilu Tesla Model 3 jednoznačně nejzajímavějších a měl by je znát každý člověk, nejen majitelé vozu. Co přijde nejzajímavější u Modelu 3 od Tesly vám? Napište nám a ostatním čtenářům webu Elektrickevozy.cz do diskuze pod článkem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články