10 skvělých tipů a triků pro Google Mapy, které prostě musíte znát
- Google Mapy vám ušetří spoustu nervů při cestování
- Přinášíme vám 10 tipů, které prostě musíte znát
- Jak používat navigaci od Googlu co nejlépe?

Mapová aplikace z dílny Google toho nabízí mnohem více, než si uvědomujeme. Je jasné, že většina inkterakce se týká vyhledání trasy a případného navigování. Aplikace Google Mapy je ale kvalitně zpracovaná a bylo by škoda její potenciál nevyužít více.
Věděli jste, že si můžete mapy stáhnout do telefonu nebo si uložit pozici parkování? V tomto článku jsme dali dohromady 10 zaručených tipů, které se rozhodně vyplatí každému uživateli Google Map znát a využívat v praxi.
Offline dostupnost map
Pro časté místní přesuny je možné ušetřit určité množství dat a uložit si část mapy do lokálního úložiště telefonu. Z přirozených důvodů nemůžete uložit celý svět najednou, Google vás ale nebude omezovat na počet uložených oblastí. Jedna oblast může pojmout zhruba 225 × 450 km plochy.
Tyto stažené mapy mají svojí dobu expirace, po které je potřeba je obnovit. Pokud ale výslovně nezakážete automatickou činnost, nebudete se o obnovu muset starat manuálně. Dejte si ovšem pozor na velikosti oblastí, při častějším využití mohou sebrat i výraznou část paměti, zvláště pak u telefonů s malou pamětí.

Čtěte také: Google Mapy mají skrytou funkci, se kterou budete jezdit autem levněji. Znáte ji?
Živý náhled pěší trasy
Orientace v cizím městě je často složitá. Pokud dané místo neznáte a chcete se nechat navigovat na místo určení, i obyčejná mapa může být nedostatečná pro zorientování. Nedávno proto Google nasadil do ostré verze navigaci pomocí Rozšířené reality. Ve svém výchozím místě se pomocí fotoaparátu „rozhlédnete“ a mapa vám vykreslí velké šipky ve směru, kterým se máte vydat. Z bezpečnostních důvodů ale nelze mít tento režim aktivovaný neustále. Vývojáři vás budou vyzývat k časté kontrole okolí mimo vaši obrazovku.
Zde jsem zaparkoval
Máte potíže se zapamatováním, kde jste zaparkovali? I na toto má Google odpověď. Před tím, než opustíte vozidlo, „klepněte“ v mapě na svojí aktuální polohu a vyberte možnost Parkování. Do dialogového okna si případně přidejte i čas vypršení uhrazení parkovacího oprávnění. Zvláště při návštěvě cizích měst se hodí následná možnost navigace na místo parkování.

Název adresy v místní řeči
Přijeli jste do státu, kde neznáte místní jazyk? Situace v taxi při diktování adresy může být značně obtížná. Mapy Google ovšem u zájmových míst nabízí možnost přečtení názvu a adresy v místní řeči. Je to sice experimentální funkce a ne vždy se Googlu podaří adresu přečíst zcela korektně, v mnoha situacích vám ale funkce běžný den v zahraničí může ulehčit. Funkci najdete pod ikonkou reproduktoru vedle názvu a adresy místa. Google může mít funkci aktivní pouze u vybraných zemí i lokalit.
Zaplatím zde kartou?
Jde o velmi nepříjemné zjištění, když při návštěvě restaurace či jiného místa zjistíte, že se bez hotovosti neobejdete. Trend doby sice posiluje možnosti platby kartou i mobilním telefonem, stále však nejde o stoprocentní samozřejmost. Abyste se takovému překvapení vyhnuli, podívejte se s předstihem na podrobnosti o místě. Ve většině případů vám nabídne spoustu zajímavých i důležitých faktů a způsob platby bývá mezi nimi. Dozvíte se i třeba, zda vybrané místo požaduje rezervaci nebo zda pohostí i hosta se specifickou dietou.
Měření vzdušné vzdálenosti
Vzdálenost a čas jízdy strávené na trase mezi dvěma body je v Mapách Google naprosto samozřejmostí. Příjemným bonusem je možnost měření vzdálenosti vzdušnou čarou. Funkce je většinou aktivní pro místa, která nejsou na mapě reprezentovaná konkrétním záznamem. Změříte si například vzdálenost od nejbližší rozhledny, pláže nebo dvou měst. Nabídnu naleznete po umístění špendlíku na mapě a u podrobností hledejte symbol pravítka. Bod B si zvolíte manuálně z mapy. Najdete pro funkci praktické využití?

Plánování trasy s předstihem
Dopravním zácpám je téměř nemožné se vyhnout. Co když ale budete se zdržením dopředu počítat? Při plánování cesty dopředu můžete aplikaci sdělit váš požadovaný čas odjezdu či příjezdu a Mapy vám spočítají průměrnou dobu jízdy. Časové rozmezí se může lišit podle popularity trasy, frekvenci průjezdu dalšími uživateli nebo i frekvencí častých nehod. Trasa z Prahy do Brna tak může v průměru ukázat dobu jízdy mezi dvěma a půl a čtyřmi hodinami. A to moc upřesňující není.
Poslední spoj domů
Příjemné večery ve městě s přáteli či rodinou se mohou protáhnout do pozdních hodin. S frekvencí jízdy nočních spojů je ale dobré vědět, kdy vám jede domů poslední spoj. I na takovou možnost Google myslel. Při vyhledání spojení vyberte ve filtru časový box a vyberte Poslední spoj.
Sdílení polohy
V době, ve které jsou hranice soukromí velmi posunuté, můžete být spojení s rodinou i přáteli mnohem více, než si myslíte. Jednou z takových variant je i sdílení polohy. Když zjistíte, že je vaše blízká osoba jen o pár ulic vedle, jednoduše se spolu můžete potkat na kávu. U dětí můžete zjistit, kde se po škole loudají nebo můžete pomoci své babičce, když neví, kudy se dostat na autobus. Zajímavou možností je i časové omezení, po kterém bude vaše lokalita opět utajena konkrétním osobám.

Kudy jezdí tato linka?
V naprosté většině případů budete vyhledávat spoje mezi vašimi požadovanými místy. U veřejné dopravy se ale můžete podívat i na trasy jednotlivých linek. Tuto funkci pravděpodobně využijete předvším v místech, které vám nejsou tolik známá. Vyplatí se vám jet metrem za zastávku A nebo raději až C? Prohlédněte si dopředu přestupní místa a vyberte si spoj na základě vlastní analýzy. Součástí jsou i zastávkové jízdní řády, uvidíte tedy i další časy, kudy zde daný spoj projíždí.
Autor článku

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.