Vstříc čistší budoucnosti. V EU se vyrábí více energie ze slunce, než z uhlí

Diana Křížová
Fotovoltaické panely | foto: Unsplash
Fotovoltaické panely | foto: Unsplash

Solární energie v EU poprvé překonala uhlí. V roce 2024 pokryla 11 % výroby elektřiny, uhlí kleslo pod 10 %. Obnovitelné zdroje tvoří téměř 50% mixu.

Solární energie roste a mění energetický mix

V roce 2024 došlo v Evropské unii k historickému milníku, když solární energie poprvé v historii překonala podíl uhlí na výrobě elektřiny. Tento vývoj je jasným důkazem rychlého přechodu k obnovitelným zdrojům energie a ukazuje, jak se evropská energetika transformuje. Solární elektrárny nyní pokrývají více než 11 % celkové výroby elektřiny v EU, což znamená nárůst z předchozích 9,3 %. Naopak podíl uhlí klesl na méně než 10 %, což svědčí o postupném ústupu fosilních paliv z energetického mixu.

Tento trend je součástí širšího úsilí o dekarbonizaci energetického sektoru a snižování závislosti na fosilních palivech. Cílem je přechod na čistší a udržitelnější zdroje energie, což je klíčová priorita evropských klimatických politik. Nárůst podílu solární energie je tedy nejen důkazem technologických inovací, ale také ukazuje na rostoucí investice do obnovitelných zdrojů, které umožňují rychlý pokrok v této oblasti.

Obnovitelné zdroje energie, včetně solární a větrné energie, nyní tvoří téměř polovinu energetického mixu Evropské unie. Tento pozitivní trend poukazuje na schopnost Evropské unie reagovat na globální výzvy v oblasti klimatických změn a postupně se transformovat do energetického systému, který je nejen ekologičtější, ale i odolnější vůči výkyvům na globálních trzích s fosilními palivy.

Fotovoltaické panely | foto: Unsplash
Fotovoltaické panely | foto: Unsplash

Růst obnovitelných zdrojů a výzvy větrné energie

Celkově obnovitelné zdroje energie v EU v roce 2024 pokryly 47,3 % energetického mixu, jak uvádí výzkumný institut Ember, což je nárůst oproti 44,8 % v roce 2023. Tento růst je především výsledkem intenzivního rozvoje solární a větrné energie, které se staly klíčovou složkou evropské energetiky. Zatímco větrná energie stále tvoří významnou část, její podíl zůstal na úrovni 17,4 %, což ukazuje na stagnaci v tomto segmentu.

I když větrné elektrárny mají velký potenciál, jejich rozvoj čelí několika výzvám. Mezi hlavní překážky patří omezený prostor pro výstavbu a složitější investiční podmínky. To zpomaluje růst tohoto sektoru, který by mohl mít ještě větší podíl na celkové energetické produkci, pokud by byly vyřešeny tyto výzvy.

Zároveň se však zvyšuje podíl solární energie, která zažívá neuvěřitelný růst. Tento nárůst je podporován nejen příznivými klimatickými podmínkami v některých evropských zemích, ale i státními dotacemi a technologickým pokrokem. Solární panely jsou dnes dostupné a efektivní, což umožňuje rychlé nasazení i v regionech, které nemají ideální sluneční podmínky. Tento rychlý rozvoj je v současnosti největší silou v přechodu na zelenou energii.

Větrná turbína | foto: Pexels
Větrná turbína | foto: Pexels

Budoucnost energetiky v EU

I když solární a větrné energie vedou v oblasti obnovitelných zdrojů, Evropa čelí výzvám v oblasti celkové transformace energetického sektoru. Zpráva Ember upozorňuje na to, že fosilní paliva i nadále tvoří významnou část energetického mixu, i když jejich podíl klesá. V roce 2024 fosilní paliva pokrývala pouze 28,9 % výroby elektřiny, což je pokles oproti 32,2 % v roce 2023. Tento trend je pozitivní, ale pro úplné vyřazení fosilních paliv z energetiky bude potřeba pokračovat v investicích do nových technologií a zajištění dostupnosti obnovitelných zdrojů.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Diana Křížová - Redaktor

Potravinářská chemie mě naučila, jak důležité je správné složení. Teď se stejným nadšením rozkládám problémy udržitelné energie. Fascinují mě technologie, které mění svět dopravy – od elektromobilů po vodíkové palivové články. Mám ráda inovace, které dnes vypadají jako sci-fi, ale brzy budou součástí našich každodenních životů.


Komentáře


Nejnovější články