Vědci vyvinuli přelomovou metodu recyklace baterií, která je daleko levnější a úspornější

Martin Hájek
  • Výzkumná laboratoř ReCell vyvinula novou metodu recyklace baterií
  • Důležitým cílem bylo snížení ceny celého procesu
  • Podle vědců takto recyklované suroviny neztrácí své důležité vlastnosti
Recyklace baterií bude do budoucna velké téma
Recyklace baterií bude do budoucna velké téma

Recyklace bateriových modulů po starých elektromobilech je často diskutovaným tématem, na které existuje mnoho názorů. Jednoznačné však je, že recyklace baterií je pro elektrickou budoucnost dopravy naprosto nezbytná. Vědci z výzkumného centra ReCell Center nyní tvrdí, že vyvinuli přelomovou technologii, která recyklaci baterií značně usnadní.

Inovativní metoda recyklace baterií

ReCell je první rozsáhlé výzkumné centrum v USA, zabývající se recyklací baterií. Zařízení spadá pod energetické oddělení laboratoře Argonne National Laboratory. Tamní vědci vyvinuli inovativní proces oddělení vzácných materiálů, které se v bateriích elektromobilů nachází.

Tento objev díky jednoduchosti poskytne levnou možnost recyklace článků. V současnosti totiž mnoho firem soupeří právě s cenou samotného procesu. Je totiž nutné, aby se recyklace baterií vyplácela a nebylo levnější vytěžit nové suroviny.

Automobilky musí brát recyklaci baterií vážně
Automobilky musí brát recyklaci baterií vážně

Čtěte také: Věděli jste, proč vůbec degradují lithium-iontové baterie u elektromobilů?


Využití ozkoušené technologie

Metoda, kterou vědci využívají, se nazývá pěnová flotace a laboratoř Argonne ve vyjádření vysvětlila, jak celý proces funguje. „Tento proces byl využíván po mnoho let v těžebním průmyslu k oddělení a očištění vytěžených rud. Pěnová flotace oddělí materiály ve flotační nádrži podle toho, zda odpuzují vodu a plavou, nebo se potopí. Většinou se materiály katody potopí, a proto je těžké je oddělit od sebe,“ říká Argonne a pokračuje, „výzkumníci však zjistili, že oddělení lze dosáhnout pomocí vystavení jednoho z materiálů speciální chemikálii, která ho donutí vodu odpuzovat.“

Podle výsledků testů má proces jen minimální dopad na elektrochemické vlastnosti látek. Nyní se laboratoř soustředí na vytvoření kompletního recyklačního procesu pro lithium-iontové baterie. Hlavním cílem je ekonomická dostupnost procesu.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články