Toyota má pořádný malér. Falšovala prý výsledky testů bezpečnosti

Pavel Škopek
  • Automobilka podváděla při certifikačních testech
  • V důsledku vyšetřování pozastavila výrobu tří modelů
  • Stejného chování se dopustily i další japonské automobilky
Toyota volant logo
Toyota volant logo

Dva roky poté, co se v Toyotě a jejich dceřiných automobilkách Hino Motors a Daihatsu objevily problémy s certifikací, se aféra opět rozhořívá. Aktuální výsledky vyšetřování ukázaly rozsáhlé podvádění při nárazových testech, které se týká sedmi různých modelů. Přestože se předseda představenstva Toyoty Akio Toyoda za masivní podvádění omluvil, nemusí to tentokrát stačit. Dva z největších akcionářů už vyjádřil požadavek na změnu v čele automobilky. Zda se to podaří pravnukovi zakladatele společnosti, který Toyotu vede posledních 10 let, ustát, je tak nejisté.

Fixlování bylo masivní

Jak píše server Automotive News Europe, v důsledku vyšetřování Toyota zastavila dodávky a pozastavila výrobu tří modelů, kterých se z dotčených sedmi stále vyrábějí. Všechny se prodávají pouze v Japonsku a patří mezi ně Corolla Fiedler, Axio a Yaris Cross. Zbylými čtyřmi modely, u nichž Toyota našla chyby v metodách nárazových testů, jsou Crown, Isis, Sienta a RX. Toyota nicméně zdůrazňuje, že není žádný důvod, proč by majitelé dotčených modelů museli svá vozidla přestat používat. Tvrdí, že „neexistují žádné problémy s výkonem, které by byly v rozporu se zákony a předpisy“.

Rozsáhlé chybné testy u předního japonského výrobce automobilů zahrnovaly použití neadekvátních nebo zastaralých dat při nárazových testech a dále nesprávné testování nafouknutí airbagů a poškození zadních sedadel při nehodách. Ukázalo se také, že byly falšovány testy výkonu motoru.

„Upřímně se omlouváme,“ řekl k těmto zjištěním Akio Toyoda na tiskové konferenci v Tokiu a hluboce se uklonil. Toyoda řekl, že společnost byla možná příliš dychtivá po provedení testů, a proto je při vývoji modelů zkrátila. Naznačil přitom, že některá certifikační pravidla mohou být příliš přísná, a poznamenal, že takové testy se po celém světě liší. Opakovaně však řekl, že porušování pravidel neschvaluje. „Nejsme dokonalá firma. Ale pokud uvidíme něco špatného, uděláme krok zpět a budeme se snažit to napravit,“ uvedl Toyoda.

Výroba aut v Toyotě
Výroba aut v Toyotě

Čtěte také: Podmaní si čínský BYD celý svět? Už má větší armádu zaměstnanců než Toyota


Toyota v tom není sama

Podle pondělního prohlášení japonského Ministerstva dopravy byly za podobné přestupky obviněny také Mazda, Honda, Yamaha a Suzuki. Podle serveru Autoblog automobilka Mazda přiznala porušení pravidel při nárazových testech u tří modelů, které se již nevyrábí. Současně zastavila výrobu dvou modelů, Roadster a Mazda 2. V jejich případech uvedla, že při testech byl použit nesprávný software pro řízení motoru.

Svou omluvu za nesprávné testy, jako jsou testy hladiny hluku a točivého momentu, v pondělí vyjádřila i Honda. Stejně jako všechny ostatní automobilky zdůraznila, že bezpečnost vozidel nebyla nesprávnými testy nijak dotčena. V případě Hondy se pochybení týkala starších verzí modelů, jako jsou Accord, Odyssey a Fit, které se již nevyrábí.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Pavel Škopek - Redaktor

Profesně i soukromě se dlouhá léta zajímám o moderní technologie všeho druhu, od mobilních telefonů až po elektromobily. Ve volném čase se věnuji především fotografováním, nepohrdnu dobrým filmem a knihou nebo jezdím na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články