Tohle Tesla nedomyslela! Její autopilot může být v Evropě těžce nelegální

Petr Bergmann
  • Funkce Tesla Autopilot je údajně vyšetřována německými regulačními orgány
  • Jedná se i s Nizozemci, kteří schvalují vozy pro Evropu
  • Ani v USA to však Full Self-Driving nemá jednoduché
Tesla Model 3, Full Self Driving Beta
Tesla Model 3, Full Self Driving Beta

Na základě informací listu Bild am Sonntag je Autopilot Tesly zkoumán orgány německého regulátora. Kraftfahrt-Bundesamt údajně posuzuje bezpečnost technologie, kterou Tesla nabízí jako aktualizaci u některých svých modelů.

Boj úřadů s Teslou se přenesl z USA do Evropy

Regulátor také podle zprávy jedná s nizozemskou agenturou, která je zodpovědná za schvalování vozidel v celé Evropě. Automatizovaný systém změny jízdního pruhu automobilky Tesla, který je známý pod názvem Autopilot, je zkoumán německými regulačními orgány, uvedl v neděli list Bild am Sonntag s odkazem na mluvčího agentury.

Německý federální úřad pro motorovou dopravu údajně posuzuje, zda je technologie, kterou Tesla nabízí jako upgrade, bezpečná pro použití na německých silnicích. Autopilot společnosti Tesla čelí po sérii tragických nehod stále větší kontrole po celém světě.

Elektromobil Tesla Model X a Autopilot
Elektromobil Tesla Model X a Autopilot

Čtěte také: Tesla odstraní tuhle funkci z 54 tisíc vozů. Autopilot kvůli ní ohrožoval další auta


Také v USA pokračují testy systému

Minulý týden zahájil Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu v USA druhý test potenciální poruchy Autopilota poté, co si uživatelé stěžovali na bezdůvodné brzdění při vysokých rychlostech.

Nedávno jsme také informovali o lehké nehodě, kterou způsobilo autonomní řízení, když nedokázalo identifikovat sloupek, oddělující jízdní pruh pro cyklisty od silnice. Ve videu, které sdíleli sami uživatelé, se ukázalo, že systém Full Self Driving ještě vyžaduje vylepšen. Při testovacích jízdách totiž nerespektoval červenou, vjel na tramvajový pás a způsobil výše zmíněnou nehodu.

Můžeme jen spekulovat, zda je Tesla a její systém trnem v oku bezpečnostních úřadů právem. Pravdou ale je, že úřady nemohou jen tak přehlížet řadu předchozích fatálních selhání systému, který v budoucnu, po odstranění chyb, zcela jistě změní pravidla běžné mobility.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Petr Bergmann - Redaktor

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".


Komentáře


Nejnovější články