První Tesla Megacharger dostává reálné obrysy, něco takového jste ještě neviděli
- Kalifornská automobilka začíná budovat první nabíječku pro své tahače
- Tesla Semi bude jezdit nabíjet na tzv. Megacharger s výkonem až 1 MW
- První supervýkonná nabíjecí stanice bude stát v Nevadě

Společnost Tesla staví poblíž Gigafactory Nevada svůj první Megacharger k nabíjení připravovaného elektrického nákladního automobilu Semi. Společně s představením vozu Tesla Semi v roce 2017 odhalila automobilka také plán využití Megachargerů, tedy výkonnější verze nabíjecí sítě Supercharger. Jak to tedy nyní vypadá?
Tesla Megacharger se začíná pomalu rýsovat
Tesla chce vytvořit novou nabíjecí stanici, která dokáže dodat do baterií nákladních vozidel dojezd 400 mil (necelých 650 km) za pouhých 30 minut. Na základě pojmenování sítě řada pozorovatelů odhaduje, že výkon stanice by mohl být vyšší než 1 MW. Bohužel po řadě zpoždění a oddalování termínů spuštění výroby, Tesla zatím svůj nákladní vůz nepředstavila a to se také týká výkonnější nabíjecí sítě Megacharger.
Nyní se na twitterovém účtu Sawyera Merrita objevila zpráva o zprovoznění první nabíjecí stanice Megacharger poblíž Gigafactory Nevada. Z připojených fotografií je zřejmé, že jednotlivá nabíjecí stání jsou mnohem delší, než u běžných Superchargerů, aby v nich dokázaly nabíjet i dlouhé soupravy tahačů s přívěsy. Stanice bude pravděpodobně sloužit pro testování nákladních elektromobilů mezi Fremontem a Gigafactory Nevada. I když je její zprovoznění jistým náznakem pokroku, produkce nákladních automobilů ještě není na pořadu dne.

Čtěte také: Tesla Semi může dostat neuvěřitelnou vychytávku, se kterou pošle konkurenci k šípku
Se sítí přichází také nový nabíjecí standard
V roce 2019 bylo oznámeno, že Tesla předložila v rámci CharIN (průmyslové sdružení stojící za standardem CCS – pozn. redakce) svůj vlastní nabíjecí standard pro systémy s výkonem vyšším než 1MW. CharIN pracuje na vývoji vysoce výkonného nabíjení užitkových vozidel s cílem vytvoření nového standardu nabíjecích stanic pro elektrické nákladní vozy.
Tesla je také jednou z pěti společností, které spolu s firmami Electrify America, ABB, paXos a Staubli předložily návrhy na vývoj standardů pro nabíjení vysokým výkonem. V loňském roce Tesla informovala, že spolupracuje na vývoji Megachargeru s dalšími partnery. Je také známo, že poblíž Gigafactory Nevada existují výrobní kapacity pro nízkoobjemovou výrobu elektrických tahačů.
Začátkem léta dokončila Tesla linku pro výrobu hnacích náprav a dokončovala poslední přípravy ke spuštění. Tesla nedávno odložila první dodávky Tesla Semi do příštího roku, kdy získá větší zásobu bateriových článků. Současně ale očekáváme, že automobilka vytvoří řadu nákladních vozů pro testování a interní potřebu.
Autor článku

Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".
Mám rád snad všechny nové technologie. Obzvlášť, pokud jsou určené k cestování. A když je s nimi spojený výkon, rychlost a trocha adrenalinu, jsem na vrcholu blaha. Líbí se mi heslo "Žít a nechat žít".