Tesla chce koupit startup, který vyvíjí nabíjení budoucnosti. Co chystá?
- Tesla chce ušetřit roky vývoje akvizicí úspěšného startupu
- Wiferion vyrábí bezdrátové indukční nabíječky nejen pro elektrické vozy
- Uzavře Tesla obchod za desítky milionů dolarů?

Tesla projevila zájem o malý německý startup, který jí má opět posunout vpřed před konkurenci, informuje server Business Insider. Malá společnost se zabývá řešením bezdrátového nabíjení. Přidá Tesla do portfolia svého příslušenství i bezdrátovou nabíječku pro domácí užití?
Pomalejší nabíječka pro domácí užití
Němci samozřejmě nejsou jedinou firmou, která se podobným vývojem zabývá. Technologie se ale zatím pořádně neuchytila a tak je stále dostatek prostoru pro její nasazení a zpeněžení. Podobně jako s bezdrátově dobíjenou elektronikou, i u vozidel má tato technologie několik nedostatků. Není tolik efektivní jako kabelové připojení a rozhodně bude finančně nákladnější na pořízení.
Správné fungování totiž vyžaduje přípravu jak nabíjecího místa, tak i nabíjeného vozidla. To je vybaveno indukčním přijímačem, protikus se musí většinou vestavět do podlahy nebo se nabízí ve formě přídavných koberců. Oproti tomu je instalace wallboxu o něco snazší. Na druhou stranu systém nabízí jednu hlavní výhodu. Už se vám nestane, že po příjezdu domů ve spěchu zapomenete váš vůz dát nabíjet.

Čtěte také: Zapomeňte na kabel! Elektromobily budeme doma nabíjet bezdrátově
Tesla po nabíječce kouká již delší dobu. Chce si zkrátit dobu vývoje
Zdá se to být jako maličkost, vždyť zapojit kabel do konektoru zabere sotva pár desítek vteřin. Tesla ale již dříve oznámila ambice automatizace tohoto procesu tak, aby šla ruku v ruce s přípravou na plně autonomní jízdu. Doposud to ovšem vypadalo, že by se Tesla ráda vydala cestou robotické paže, která se postará o spojení vozu s kabelovým konektorem. Jenže tento projekt se v poslední míře poněkud pozměnil a nyní se Tesla vydává raději cestou plně bezdrátového připojení. Již dříve v tomto roce automobilka zveřejnila rendery vlastní bezdrátové podložky.
Místo kompletního vývoje se ale rozhodla jít cestou akvizice. Německý projekt Wiferion byl založený v roce 2016 a vyrábí indukční nabíjecí řešení i pro industriální robotiku. Do současnosti nainstalovali přes 8 000 nabíječek. Společnost je aktuálně ohodnocena na 16 milionů dolarů a pokud s Teslou skutečně uzavřou obchod, očekává se prodej v hodnotě vyšších desítek milionů dolarů.
Autor článku

Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.
Zajímám se o moderní technologie nejen v oblasti automotive. Jak je něco digitální a ideálně s Androidem, většinou to má i moji pozornost. Když ve volném čase neřídím, tak většinou něco kutím na rodinném vozovém parku nebo jezdím na kole.